Apie elektros rinkos liberalizavimą vakar Žinių radijo laidoje Almantą Stankūną pakalbino Aurimas Perednis. Jo pasisakymas temos svarstymo gale yra nuo 39.30. Nuoroda į laidą: https://www.ziniuradijas.lt/…/kiek-mokesime-uz-elektros…
Pabandyta paliesti tai, apie ką nekalbėjo kiti dalyviai – ogi, kad elektros birža pagal Europos Komisijos (EK) nustatytas taisykles veikia pačiu nenaudingiausiu būdu vartotojams. Pirmiausia trūkumus reikia šalinti tenai.
Net ir neturint EK sutikimo keisti taisykles, Lietuvos Respublikos Vyriausybė (LRV) jau dabar gali keisti elektros supirkimo iš pramoninių vėjo ir saulės elektrinių tvarką ir sumažinti kainą Lietuvos vartotojams.
Laida patvirtino, kad net šia tema aktyviai besidomintiems elektros vartotojams, yra didžiulis stresas pasirinkti privačius tiekėjus. Tai ką jau bekalbėti apie menkai tuo besidominčius, socialiai pažeidžiamus žmones? Ar čia politikai nesielgia kaip Nepriklausomybės pradžioje? – visiems buvo išdalinti įmonių privatizavimo čekiai, visi pradėjome prekiauti įmonių akcijomis. Vėliau saujelė tapo milijonieriais o daugelis liko prie sudužusios geldos.
Nustebino Seimo narių pasisakymai. Kaip gali būti iššūkis pasirinkti elektros tiekėją už įstatymo pakeitimus balsavusiam liberalui Eugenijui Gentvilui, kai situacija yra labai aiški esant nustatytai kompensavimo tvarkai? Nustebino ir reformą kritikavusio socialdemokrato Gintauto Palucko neišmanymas apie tai kaip elektros tiekėjai formuoja elektros pardavimo krepšelį.
Dar vienas svarbus aspektas – visuomeninis tiekėjas, skirtingai nuo nepriklausomų tiekėjų, turi pačias blogiausias sąlygas formuoti patrauklią kainą vartotojams, nes visą elektrą turi pirkti tik biržoje ir negali formuoti elektros pardavimo kainos pasinaudodamas tiesioginiais susitarimais su elektros gamintojais. O tai reiškia, kad prieš metus, esant labai žemoms dujų ir elektros kainoms biržoje, buvo praleista puiki galimybė ne tik mažinti elektros kainą, bet ir taupyti valstybės lėšas, kurios dabar buvo skirtos visuomeniniam tiekėjui „Ignitis” kompensacijoms dėl taikytų žemų kainų. Tai atskira, plati tema, kurią reikia išsamiai aptarti viešoje erdvėje.
Na ir galiausia tai ką daryti? Trumpai:
1. LRV pradėti intensyvias derybas su EK dėl elektros prekyba biržoje taisyklių keitimo.
2. LRV keisti elektros supirkimo iš vėjo ir saulės jėgainių supirkimo tvarką, kad ji išliktų patraukli gamintojams ir kartu būtų naudinga Lietuvos vartotojams.
3. Suteikti galimybes visuomeniniam tiekėjui formuoti elektros pardavimo krepšelį vartotojams pasinaudojant tiesioginiais susitarimais su elektros gamintojais
4. Suteikti vartotojams galimybę laisvai rinktis nepriklausomą tiekėją arba visuomeninį tiekėją.
5. Naikinti finansinį bizūną – 25% antkainį, nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems vartotojams.
6. Kompensacijas dėl aukštų elektros kainų mokėti ne tiekėjams, bet vartotojams. Jas mokėti ne visiems, bet mažesnes finansines pajamas turintiems. Kompensacijų administravimo tvarkos supaprastinimui, galima apriboti jų mokėjimą pagal maksimalų elektros suvartojimą (Lietuvos Banko pasiūlymas). Kitas, kompensacijoms skirtas lėšas skirti socialinėms reikmėms.
Daugiau šia tema galima rasti A.Stankūno kalboje gegužės 19 d. įvykusioje akcijoje ir Nacionalinio susivienijimo gegužės 4 d. pareiškime.