2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Almantas Stankūnas. Paradoksas: VMS – vienintelis VŠT akcininkas gerai, bet VŠT dalinio privatizavimo neatsisakome?

Almantas Stankūnas, Vilniaus m. savivaldybės (VMS) tarybos narys, Nacionalinio susivienijimo atsakingasis sekretorius

Siūloma išpirkti akcijas iš Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) smulkiųjų akcininkų.

Iniciatyva atrodo gera, tačiau po jos gali būti keli pasirinkimai, kurių pasekmės šilumos vartotojams bus skirtingos:

  1. Toliau likti vienintele įmonės akcininke ir visą įmonės veiklą kreipti ne maksimalaus pelno uždirbimui ir dividendų mokėjimui šilumos vartotojų sąskaita, bet vilniečių interesų tenkinimui.
  2. Įvykdyti vadinamąją įmonės IPO – akcijų emisiją biržoje, taip iš dalies privatizuoti įmonę ir naujųjų akcininkų interesus nukreipti į šilumos tinklų vartotojų pinigines.

Todėl, pasisakiau apie IPO žalą ir vykdant išpirkimą iš smulkiųjų akcininkų pasiūliau politikams aiškiai įvardinti kuriuo keliu eisime.

Vakar klausimas buvo svarstomas VMS Ekonomikos ir Finansų (EF) komitete o šiandien Aplinkos ir miesto paslaugų (AMP) komitete.

EF komitete p. Remigijus Šimašius buvo atviras – jis už VŠT IPO. Kai padėkojau jam už atvirumą, jis puolė atsikalbinėti, kad tai tik jo nuomonė, o sprendimų juk jis nepriima. P. Remigijus turbūt visus mus laiko kvailiais arba naivuoliais – kaip galima sakyti, kad įtakingo valdančiosios koalicijos nario nuomonė neįtakoja koalicijos sprendimų?

Dar EF skambėjo argumentai, kad IPO užtikrins įmonės veiklos skaidrumą.

Vėl labai keistas ir naivuoliams skirtas teiginys, nes įmonės skaidrumą:

  1. Gali užtikrinti pati savivaldybė;
  2. Skaidrumas padidės įgyvendinant EK direktyvas;
  3. Skaidrumą galima užtikrinti išleidus obligacijas, kurios leistų gauti lėšų investicijoms kartu išlaikant įmonės nuosavybę tik VMS rankose.

AMP komitete argumentai prieš mano pasiūlymą buvo dar keistesni – nors VMS būti vienintele akcininke ir ateityje gerai, bet dabar nepriimkime dėl to sprendimo; mano pasiūlymas tai tuščias politikavimas (ir taip komentuoja taip vadinamos opozicijos atstovas iš socialdemokratų frakcijos…).

Stebina, kad į mano pasiūlymą rimtai nesigilina taip vadinamos opozicijos atstovai. Gal jie nesupranta klausimo esmės ar nori būti solidarūs su kolegoms Seime, kurie įleido privatų kapitalą į monopolines ir strategines Lietuvos įmones? Kviečiu pateikti savo variantus.

Nežinau, tačiau juk akivaizdu, kad atmesdami mano pasiūlymą, jie netiesiogiai atveria vartus būsimam VŠT IPO – rimtam daliniam privatizavimui. Gal jie nori tai pademonstruoti rinkėjams? – jų valia. Rinkėjams bus aiškiau kas yra kas.

Lapkričio 22 Tarybos posėdyje sužinosime galutines VMS tarybos narių nuostatas.

Žemiau nuorodos į mano ankstesnį tekstą šia tema ir EF bei AMP komitetų posėdžius. EF aš pasisakau dėl klausimo ir vyksta aptarimas nuo 47.40. AMP mano pasisakymas ir aptarimas nuo 36.42. Prieš tai yra pateiktas VMS pristatymas.

Ar sulauksime naujo „Igničio“ Vilniuje, susimokėję apie 0,6 mln. eurų?

Aptarimas Ekonomikos ir finansų komitete nuo 47.40

Aptarimas aplinkos ir miesto paslaugų komitete nuo 36.42

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Atsinaujinanti energija

Atsinaujinančios energijos kilimas Pastaraisiais metais atsinaujinanti energija tapo karšta tema Lietuvoje ir pasaulyje. Lietuva daug investuoja į ją. Susidomėjimą...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Edvardas Čiuldė. Švytėjimas

2017 m. kovo 1 d. Įpusėjęs spindulinio gydimo kursą nusprendžiau mokytis angų kalbos daug rimčiau nei visais kitais kartais,...