2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Almantas Stankūnas. Tamsus atliekų verslas

Štai žinia, kad yra rimtų problemų dėl Kauno mechaninio biologinio atliekų apdorojimo (MBA) gamyklos skleidžiamų kvapų.

Pirmiausia tai visuomenei turėtų būti labai įdomu, kas kaltas, kad statant tą gamyklą, kai didžioji investicijų dalis buvo remiama ES, buvo blogai suprojektuota gamykla, o gal tiesiog pavogtos lėšos tinkamam projekto įgyvendinimui?

Gal įvyko taip: projektuotojai viską gerai numatė, tačiau atmetus visus „otkatus“ paaiškėjo, kad visko negalima įgyvendinti nes netelpama į biudžetą, o jo pakeisti neįmanoma, nes dega ES pinigų įsisavinimo terminai Todėl projektuotojai / rangovai buvo spustelėti kai ką supaprastinti ir atpiginti?

Apie šį aspektą pranešime nė žodžio. Gal kas, žinantis visą istoriją, išdrįs pasidalinti kaip ten viskas vyko?

Kita problema yra ne tame, kad negalima sutvarkyti kvapų problemos, bet, kad gamykla bendrai priklauso Kauno miesto savivaldybei, Kauno, Kėdainių, Jonavos, Kaišiadorių ir Raseinių rajonų savivaldybėms per bendrą regioninę įmonę, kurios akcininkų sutartyje greičiausia yra nurodytos nuostatos neleidžiančios tarkim tik Kauno m. ir Kauno raj. savivaldybei priimti sprendimą dėl MBA įkainių padidinimo, kurie leistų finansuoti būtinus MBA patobulinimus, leisiančius užtikrinti kvapų lygį leidime nurodytose ribose?

Nežinau, kas ir kodėl sugalvojo tokius dirbtinius, nenatūralius junginius kaip regioninės atliekų tvarkymo įmonės?

Štai, gal kam bus naujiena, bet Vilniaus regione veikianti analogiška įmonė VAATC jau daugiau negu 3 metus yra valdoma vienasmeniškai direktoriaus, nes akcininkės – regiono savivaldybės negali sutarti dėl valdybos suformavimo.

Tokia situacija, turint omenyje, kad įmonės santykiai su privačiais subjektais yra paremti ilgalaikėmis, kainų indeksaciją numatančiomis sutartimis, kurių nuostatas greičiausiai galima interpretuoti privačiam verslui palankia kryptimi, kelia neskaidrios, korupcinės veiklos ir didesnių atliekų tvarkymo kainų gyventojams riziką.

Kadangi beveik 77 proc. įmonės akcijų valdo Vilniaus m. savivaldybė, neužilgo po savo darbo Vilniaus m. savivaldybės (VMS) taryboje pradžios, 2023-06-12 kreipiausi į VMS prašydamas nurodyti kaip VMS rengiasi spręsti šią problemą ir siūlydamas apsvarstyti įmonės reorganizavimo inicijavimą, įsteigiant tik VMS valdomą įmonę jeigu nepavyks sutarti su kitomis savivaldybėmis dėl valdybos įsteigimo.

Gavau atsakymą, kad tikimasi minėtą klausimą išspręsti iki 2023-09-15. Terminas jau senokai praėjo, o žinių apie klausimo sprendimą negirdėti. Nebuvo šis klausimas svarstomas ir VMS komitetuose ar Taryboje. Teks klausti vėl.

Privalome užtikrinti, kad dažnai tamsus ir neskaidrus atliekų tvarkymo verslas taptų tinkamai kontroliuojamu, skaidriu ir teikiančiu paslaugas pagrįstomis kainomis.

Nuoroda į pranešimą apie Kauno MBA ČIA.

Gali būti tekstas vaizdas

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Jonas Grigas. Atsinaujinanti energija

Atsinaujinančios energijos kilimas Pastaraisiais metais atsinaujinanti energija tapo karšta tema Lietuvoje ir pasaulyje. Lietuva daug investuoja į ją. Susidomėjimą...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...

Vladimiras Laučius. Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas...

Edvardas Čiuldė. Švytėjimas

2017 m. kovo 1 d. Įpusėjęs spindulinio gydimo kursą nusprendžiau mokytis angų kalbos daug rimčiau nei visais kitais kartais,...