Kas nors pasakys – ko jūs čia eskaluojate aistras, jeigu didžioji dalis to pelno grįš valstybei ir po to vartotojams?
Ne aistras eskaluoju, bet dar ir dar kartą primenu, kad dėl elektros biržos lachatrono (aut. Raimondas Kuodis), brangiausių gamintojų (Lietuvoje vienu iš tokių yra Ignitis) pelnas didina visų kitų gamintojų pelną ir papildomos vartotojų išlaidos viršija Igničio pelną ne vieną kartą.
Tuo tarpu vien aktyvus Kruonio HAE dalyvavimas mažinant pikines elektros kainas gali sutaupyti vartotojams šimtus milijonų, nors kartu gali būti kažkiek nuostolingas KHAE. Rašiau apie tai anksčiau.
Kol Ignitis bus iš dalies privatizuotas kitaip nebus.
Todėl ne vien Rusijos dujų karas su ES yra kaltas dėl aukštų elektros kainų Lietuvoje, bet ir Lietuvos politikai, kurie leido iš dalies privatizuoti Ignitį.
Dar vienas aspektas – Ignitis investicijos į žaliąją energiją pirmoje eilėje vyksta užsienyje. O kodėl ne Lietuvoje? Ar pagrindinis įmonės akcininkas negali priimti strateginio sprendimo, kad šios investicijos bent kol kas turi būti išskirtinai Lietuvoje, o elektros pardavimas turi vykti pagal CfD principą, taip užtikrinant, kad 7-8 cnt/kWh elektros gamybos nauda tektų Lietuvos vartotojams. Tokius sprendimus galima priimti ir valstybei neturint visų įmonės akcijų.
Kodėl taip nėra, atsakymų nesulaukiame, nors klausta ne vieną kartą. Vien dėl šio fakto privalėjo būti atstatydintas ministras D. Kreivys, bet to neįvyko.
Dalies Igničio privatizavimas yra VISŲ Lietuvos parlamentinių partijų politinė problema, nes įvyko neoponuojant NĖ VIENAM politikui.
Kol ši problema nebus išspręsta, tol nesitikėkime, kad Lietuvos energetikos sektorius tarnaus pirmiausia Lietuvos vartotojams.
Pridedu šios dienos spaudos antraščių kopijas ir nuorodas į įspūdingus 2022 m. I pusmečio finansinius rezultatus.
Nuorodos į pranešimus ir Ignitis gamyba ataskaitą:
https://www.vz.lt/finansai-apskaita/2022/09/29/ignitis-grupe-ismokes-452-mln-eur-tarpiniu-dividendu
https://ignitisgamyba.lt/doclib/asns0uqegt13zph62df4x5yvcy2q8d5u