Beveik prieš metus: abiejose Dniestro pusėse. Varnita / Bendery
Jas skiria ne tik automobilių kontrolės punktas, bet ir betono luitas, numestas ant žemės tarp Bendery miesto, kurį kontroliuoja prorusiškas Uždniestrės režimas ir buvusio jo šiaurinio priemiesčio Varnita , kurį kontroliuoja Kišiniovas.
Perlipai tą betono luitą ir esi Uždniestrėje. Pasivaikščiojai, pasikalbėjai ten su žmonėmis, perlipai atgal ir vėl Moldovoje, kuri juda į ES.
Kai užklimpo dešimtmečiams įvairios Vakarų šalių iniciatyvos, kalbant su Maskva, apie tai, kaip atplėšta prieš 20 metų Padniestrė (Uždniestrė) gali sugrįžti į Moldovą, ne kartą bandžiau suprasti, kalbėdamas su to regiono žmonėmis, kas jiems yra tas stimulas gyventi prorusiškoje Uždniestrėje.
Atsakymas dažnai buvo vienas: pigios dujos ir pigesnės komunalinės paslaugos, nei yra Moldovoje, o europines paslaugas, jei trūksta, jie gali gauti ir Moldovoje ir bet kur ES šalyse, nes turi ir ES šalių pasus.
Kai klausiau, ko labiausiai jie bijo, tai atsakė, kad netekti to, kas yra jų pigesnio gyvenimo pamatas, t. y. pigių rusiškų dujų.
Apie tai ne kartą šnekėjau su Vakarų partneriais, bet jie visi labai baiminosi Maskvos. Kalbėjau ir Ukrainoje. Ten jie atrodo ir patys suprato, kad anksčiau ar vėliau rusiškų dujų tiekimą per Ukrainos teritoriją nutrauks ir greičiausiai tai padarys, kai kontraktas su Gazprom baigsis, t. y. 2025 m. sausio 1 d.
Kijeve taip pat suprato, kad šalutinė pasekmė bus ta, kad Uždniestrės prorusiškas režimas taps labai stipriai priklausomas nuo Kišiniovo ir tai gali būti daug geresnis variantas, nei svarstyti karine jėga įsiveržimą į Uždniestrę. Aišku, tai individualių asmenų pasvarstymai buvo, o ne kokia nors oficiali pozicija.
Dabar tai įvyko. Uždniestrės režimas, kuriame dar prieš metus puikavosi visa atributika, liudijanti apie priklausymą taip vadinamam rusiškajam pasauliui: carinę Rusiją menantys plakatai, rusų tankai, sovietinius laikus liudijanti šio prorusiško regiono vėliava dabar dėl elektros stokos ima vis ilgesniam laikui panirti į tamsą, stoja pramonė. Prasidėjo elektros atjungimai iki 4 valandų. Ir tai tik pradžia.
Bus svarbu stebėti, kaip dvigalvį erelį primenanti Uždniestrės valdžia: iš vienos pusės, KGB, kitos saugumo struktūros, žvelgiančios į Maskvą, ir biznio grupės, iš kurių garsiausia yra Sherif, valdanti ne tik prekybos centrus, bet ir turinti įtaką vietos politikos elitui, besižvalganti į Kišiniovą ir bendrai į Europą, spręs dabar susidariusią šią labai rimtą situaciją. Ir, kaip tai gali nulemti galimą Uždniestrės integraciją atgal į Moldovos sudėtį.
Moldova sako aiškiai: yra pasirengusi padėti Uždniestrės žmonėms, bet valią turi išreikšti dėl pagalbos prašymo separatistinį regioną valdantis režimas. Šis sako kol kas: ne. Uždniestrėje jau nėra ne tik dujų ir atjungiama ne tik elektra bei karštas vanduo. Atjungiamas ir vanduo.
——–
50 dienų: naujas iššūkis Putinui ir galimai kritiškos dienos Uždniestrės prorusiškos respublikos likimui. Energetika ir geopolitika.
Savaitei baigiantis kartu R. Tapiniene LTV laidoje Svarbi valanda kalbėjome apie tai, kokį poveikį regionui gali padaryti Kijevo sprendimas nuo šių metų sausio 1 d. nutraukti rusiškų dujų tiekimą per Ukrainos teritoriją.
Kai toks Ukrainos sprendimas įsigaliojo, dauguma kalbėjo apie tai, kaip tai paveiks Slovakiją ir bendrai Slovakijos premjero Fico grasinimus Ukrainai, bet manyčiau, kad svarbiausias klausimas yra kokį poveikį tai turės Moldovai, tame tarpe kalbant apie siekiančios jau keletą dešimtmečių atsiskirti nuo Moldovos prorusiškos Uždniestrės ateičiai ir tam iššūkiui, su kuriuo dabar susidūrė Putinas, kai pagelbėti Uždniestrės režimui jo galimybės yra labai limituotos.
O, jeigu nepagelbės, tai dar vienas smūgis Putino reputacijai pasaulyje, kaip lyderio, kuris pasirodo nėra toks stiprus, kaip vaizduoja. Smūgis Putino didybės manijai nemažesnis, nei rusų karinės bazės skubi evakuacija iš Sirijos po Assado režimo griuvimo.
Dalį tų klausimų, kas gali laukti dabar Uždniestrės respublikos ir palietėme šiame interviu, kurį siūlau, kam įdomu, pažiūrėti pagal šią nuorodą.
Aišku, kalbėjome ir apie Fico grasinimus, trumpai palietėme ir priežastis, kodėl Fico nepavyko įgyvendinti savo grasinimų, bet manau, kad tie grasinimai bus netrukus pamiršti, o štai apie situaciją Moldovoje ir ypač Uždniestrės respublikoje kalbėsime 50 dienų tiksint vis daugiau ir daugiau.
Iš kur 50 dienų ir, kodėl padėtis su energetika, nutraukus rusiškų dujų tiekimą ir į Moldovą yra daug labiau kritiška prorusiškoje Uždniestrės respublikoje, nei visoje kitoje Moldovos teritorijoje, kuri kontroliuojama Kišiniovo?
Uždniestrės respublika, jos ekonominis potencialas, eilinių žmonių būstai labai kritiškai priklauso nuo rusiškų dujų tiekimo. Uždniestrės teritorijoje esanti elektrinė buvo varoma dujomis ir tiekė elektros energiją visai Moldovos teritorijai, o ne tik prorusiškai separatistinei jos daliai. Bet Moldovos teritorija, nutraukus rusiškų dujų tiekimą, turi infrastruktūrą importuoti dujas iš kaimyninės Rumunijos. Svarstomas ir importo iš Bulgarijos variantas. Taigi galimybių yra.
Aišku, visi tie variantai yra brangesni už rusiškų dujų per Uždniestrę variantą. Bet tokia yra energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos kaina. Visa tai sukėlė didelę prorusiškos opozicijos kritiką Moldovoje pro-europietiškai valdžiai. Kadangi gali tekti elektros energijos tarifus pakelti dvigubai.
Bet, vis dėlto šalyje nėra elektros energijos stygiaus. 50 proc. poreikio tenkina elektros energija iš Rumunijos.
Uždniestrė neturi alternatyvių galimybių, todėl perėjo prie elektros gamybos iš akmens anglies. Bet jos irgi turi tik 50 dienų. Atsivežti akmens anglį gali tik per likusią Moldovos teritoriją ar iš Ukrainos. Importuoti elektros energiją gali tik kitos Moldovos teritorijos. Tačiau, kai toks vienas ar kitas prorusiško režimo pageidavimas bus išsakytas, tai, matyt, bus sulaukta iš Kišiniovo atsako: baikite tuos separatistinius veiksmus ir grįžkite į Moldovos valstybę Kišiniovo sąlygomis.
Visa tai šias 50 dienų vyks, matant Putinui ir pasauliui. Galimybės Putinui ateiti į pagalbą prorusiškam režimui Uždniestrėje labai limituotos. Tas vienintelis variantas pramušti sausumos koridorių į Uždniestrę, tai reiškia užimti Odesos sritį. Putinas jau bandė tai ne kartą daryti, tačiau tai jam nepavyko.
Ar gali būti dar vienas bandymas atlikti karinę operaciją iš Juodosios jūros? Kad toks bandymas ar bandymai dabar spaudžiant 50 dienų terminui gali būti, to negalima atmesti. Bet šansai kažką realaus pasiekti yra labai minimalūs.
P.S. Beje, kaip ką tik pareiškė Moldovos Vyriausybės spaudos atstovas, Kišiniovo duomenimis, prorusiškas Uždniestrės režimas turi anglies atsargų ne 50 dienų, o dvigubai mažiau: iki sausio galo.
Moldova yra pasirengusi suteikti elektros energiją, gaunamą iš kitur, bet ją reikės pirkti. Apie sąlygas nesako, bet rusiška, putiniška informacinė erdvė jau panikoje. Visi supranta, kad Kišiniovas pateiktų savo sąlygas.