2025-01-20, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Amerikiečiai Kiniją laiko vis dar pagrindiniu šalies priešu, Rusija – antroje vietoje

Abi šalys įvardijamos rečiau nei pernai, o Iranas minimas dažniau.

LYDIA SAAD

Vašingtonas – keturiasdešimt vienas procentas amerikiečių šiandien didžiausiu Jungtinių Valstijų priešu įvardija Kiniją, todėl ji jau ketvirtus metus iš eilės laikoma pagrindine JAV priešininke.

Antrąją vietą užima Rusija, kurią įvardijo 26 proc. respondentų, o trečiąją – Iranas (9 proc.). Penki procentai suaugusių šalies gyventojų priešu dabar įvardija pačias Jungtines Valstijas, aplenkdami Šiaurės Korėją (4 proc.).

Nors JAV priešų sąraše vis dar dominuoja Kinija ir Rusija, jas įvardija mažiau amerikiečių nei prieš metus – atitinkamai devyniais ir šešiais procentiniais punktais mažiau, o Irano įvardijimas išaugo septyniais procentiniais punktais. Tai įvyko po kelis mėnesius trukusių naujienų apie Irano paramą hutsiams – Jemeno sukilėlių grupuotei, kuri, prasidėjus Izraelio ir Hamaso konfliktui, suintensyvino išpuolius regione, įskaitant savo raketų paleidimą į Izraelį ir komercinių laivų Raudonojoje jūroje puolimą.

5 % respondentų, kurie didžiausiu savo šalies priešu įvardijo Jungtines Amerikos Valstijas, yra didžiausias skaičius, kurį „Gallup” užfiksavo nuo 2001 m., kai pirmą kartą buvo užduotas šis klausimas. Iki šiol ne daugiau kaip 2 proc. amerikiečių (įskaitant 1 proc. 2023 m.) niekada nebuvo įvardiję JAV kaip didžiausio savo priešo.

Prieš metus minimalių paminėjimų sulaukę Izraelis ir Ukraina dabar yra įvardijami po 2 % kaip didžiausi tautos priešai, nors Izraelis anksčiau tokį aukštą rodiklį buvo užfiksavęs 2020 m. Tuo tarpu Šiaurės Korėjos paminėjimų ir toliau mažėja, po to, kai jų sumažėjo nuo 51 % 2018 m. iki 14 % 2019 m. Per pastaruosius metus Šiaurės Korėją įvardijančių asmenų procentinė dalis sumažėjo nuo 7 % iki 4 %.

Naujausi rezultatai gauti iš kasmetinės „Gallup” pasaulio reikalų apklausos, atliktos vasario 1-20 d. Apklausa buvo atlikta prieš JAV Atstovų Rūmams priimant įstatymo projektą, kuriuo siekiama priversti parduoti Kinijos socialinės žiniasklaidos programėlę „TikTok” JAV arba ją uždrausti, jei ji nebus parduota.

Teisės aktas susijęs su susirūpinimu, kad dabartinis savininkas kelia pavojų JAV nacionaliniam saugumui, jei Kinijos vyriausybė gautų prieigą prie amerikiečių duomenų.

Kinija – priešas Nr. 1 respublikonams ir nepriklausomiems, Rusija – demokratams

Kinija yra tarp dviejų šalių, kurias visos trys partijų grupės įvardija kaip didžiausią Jungtinių Valstijų priešą.

Pirmoje vietoje tarp respublikonų (67 proc.) ir nepriklausomų (40 proc.), tačiau antroje vietoje po Rusijos tarp demokratų (18 proc.). Rusija užima antrąją vietą tarp nepriklausomųjų ir beveik susilygina su Iranu tarp respublikonų.

Nepriklausomieji (11 %) daug dažniau nei respublikonai (1 %) ar demokratai (2 %) įvardija pačias Jungtines Amerikos Valstijas, todėl jų sąraše JAV yra trečioje vietoje.

Rusija ir Šiaurės Korėja vertinamos prasčiausiai, o Kanada ir Japonija – vienodai

Atlikdama Pasaulio reikalų tyrimą, „Gallup” taip pat klausia amerikiečių, ar jie labai palankiai, daugiausia palankiai, daugiausia nepalankiai arba labai nepalankiai vertina įvairias šalis.

Nors Kinija pirmauja tarp amerikiečių minimų didžiausių Jungtinių Valstijų priešų, ji nėra mažiausiai palankiai vertinama šalis iš 21 šiemet tiriamos šalies – 20 % ją vertina labai palankiai arba daugiausia palankiai.

Šį skirtumą dalijasi Rusija (8 % palankus vertinimas) ir Šiaurės Korėja (9 %). Be Rusijos ir Šiaurės Korėjos, Iranas (13 %), Afganistanas (13 %) ir Irakas (15 %) turi žemesnius palankius vertinimus nei Kinija, o Palestinos savivaldos vertinimas 18 % yra panašus į Kinijos.

Sąrašo viršuje yra Kanada (83 %), Japonija (83 %) ir Didžioji Britanija (82 %). Vokietija, Prancūzija ir Taivanas yra vos vienu laipteliu žemiau – jas palankiai vertina 77-79 % respondentų.

Didelė dauguma amerikiečių taip pat palankiai vertina Pietų Korėją, Indiją, Ukrainą, Izraelį, Egiptą ir Meksiką. Kubą teigiamai vertina vos keturi iš dešimties, panašiai kaip ir Saudo Arabiją.

Nepriklausomų gyventojų palankumas Izraeliui, Ukrainai mažėja, o Kinijai – didėja

Daugumos šalių vertinimai šiemet statistiškai panašūs į 2023 m. lygį, tačiau kelių šalių vertinimai sumažėjo, o dviejų šiek tiek padidėjo.

Trijų Artimųjų Rytų šalių, dalyvaujančių arba glaudžiai susijusių su vykstančiu Izraelio ir Hamaso konfliktu Gazos ruože, palankūs reitingai per pastaruosius metus sumažėjo 8-10 punktų.

– Palankus Izraelio vertinimas sumažėjo 10 punktų iki 58 %, daugiausia dėl mažiau palankių nepriklausomų politikų ir demokratų vertinimų.

– Palestinos savivaldos palankus vertinimas sumažėjo aštuoniais punktais (iki 18 %), daugiausia tarp nepriklausomų politikų ir demokratų, o tarp respublikonų jos ir taip itin žemas palankus vertinimas išliko toks pat.

– Egipto palankus vertinimas sumažėjo 11 punktų iki 57 %, o tai rodo ypač didelį respublikonų reitingo sumažėjimą – nuo 67 % iki 52 %.

Nors Ukraina vis dar vertinama daugiausia teigiamai, jos palankus vertinimas smuko penkiais punktais iki 63 %, daugiausia dėl sumažėjusio palankumo tarp nepriklausomų demokratų (nuo 67 % iki 55 %).

Dviejų šalių palankus vertinimas padidėjo bent penkiais punktais:

– Saudo Arabijos palankus vertinimas pakilo aštuoniais punktais iki 38 % – maždaug vienodai visose partinėse grupėse.

– Šiais metais Kinijos palankus 20 % reitingas padidėjo nuo 15 % 2023 m. beveik vien dėl to, kad padidėjo nepriklausomų gyventojų dalis – nuo 18 % iki 29 %.

Paskutinė eilutė

Kinija ir Rusija turi menką palaikymą JAV, o jų palankumo reitingai per pastaruosius metus beveik nepagerėjo arba pagerėjo nežymiai.

Tačiau amerikiečiams vis dažniau didžiausiu Jungtinių Valstijų priešu laikant Iraną ir vis daugiau į šį vaidmenį skiriant JAV, Izraelį ir Ukrainą, mažiau jų dabar įvardija Kiniją ir Rusiją.

news.gallup.com

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šešiasdešimt antroji (sausio 20) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos surengė sėkmingą smūgį Kazan aviacijos gamyklos teritorijoje. Atakuotas pakilimo takas, fiksuoti sprogimai ore,...

„Dovanėlė“ vilniečiams – VT bilietai brangs beveik dvigubai!

Almantas Stankūnas Įkeliu vaizdą iš Vilniaus m. savivaldybės Aplinkos apsaugos ir miesto paslaugų komiteto posėdžio, kai buvo svarstomas klausimas...

Skiesti ar gryninti? Vytautas Sinica

Valstybės tikslas – tautos išlikimas Apie tai kalbėjomės šiandien pasirodžiusioje tinklalaidėje su Edmundu Jakilaičiu. „Skiesti ar gryninti?“ pavadino jis...

Edvardas Čiuldė. Ar Trampas užbaigs visų karą prieš visus?

Net ir didžiausias skeptikas galimai pasąmoningai vis dar tiki, kad Donaldui Trampui pavyks paskutiniu momentu ištraukti tokius kozirius,...