2025-01-22, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Andrejus Illarionovas. Kursko anomalija

Remiantis generolo A. Syrskio pranešimu, 1150 kvadratinių kilometrų plotas yra daug ar mažai, praktiškai lygiai tiek pat, kiek Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos nuo 2023 m. rugsėjo 11 d. užėmė Ukrainos teritorijoje. Taigi, remiantis  pranešimu, per 10 karo veiksmų dienų Ukrainos kariai užėmė tiek pat, kiek Rusijos ginkluotosios pajėgos užėmė per 11 mėnesių.

Ukrainos kariai kontroliuoja 84 gyvenvietes. Ukrainos užimtoje teritorijoje gyvena keliolika tūkstančių žmonių, buvo paimta keli šimtai karo belaisvių, dėl kurių operacija vykdoma bent jau Ukrainos teritorijoje.

Pasak prezidento V. Zelenskio, pagrindinis tikslas – papildyti rusų karo belaisvių mainų fondą rusų karo belaisviais į ukrainiečių karo belaisvius, o sprendžiant iš užfiksuotų vaizdo įrašų, visų pirma į Azovo kovotojus.

Šiuo požiūriu rugpjūčio 1 d. įvykusių mainų pavyzdys yra įspūdingas. Jis rodo, ką V. Putinas yra pasiryžęs padaryti: galima keistis belaisviais, miestus ir miestelius į mietus ir miestelius, teritorijas į teritorijas, atominės elektrines į atomines elektrines. Šiuo požiūriu yra tokia keista neįprasto nelogiško anomalaus nenormalumo logika, palyginti su vadinamuoju normalumu per ankstesnius beveik 2 su puse metų Rusijos plataus masto agresijos prieš Ukrainą.

Pabandykime bent trumpai išvardyti keistumo ir nenormalumo klausimus, kurie kyla svarstant šią 10–11 dienų trukusią operaciją, kurioje nuoseklūs dalyviai yra Ukraina, Jungtinės Amerikos Valstijos, Rusija.

Taigi, kokie keistumo nelogiškumo nenormalumo klausimai kyla Ukrainos pusėje. Pirmas svarbiausias klausimas – kodėl Ukrainos ginkluotosios pajėgos kirto sieną. Pirmiausia, kodėl jos apskritai kirto sieną, kodėl jos nekirto sienos anksčiau.

Kodėl jos nekirto sienos ankstesnius 2 su puse metų, kodėl jos kirto sieną tik rugpjūčio 6 d. rugpjūčio 24 d., prieš pusmetį, prieš metus, prieš 22 metų vasarą, kodėl jos apskritai kirto sieną į Rusijos teritoriją.

Andrejus Illarionovas

Antra, jei anksčiau sienos perėjimus į Rusijos pusę vykdė savanorių batalionai, kuriuos bent iš dalies sudarė Rusijos piliečiai, tai dabar perėjimą į Rusijos teritoriją įvykdė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reguliarūs daliniai. Jei anksčiau savanorių batalionai Legionas „Laisvoji Rusija“, RTK „Sibiras ginkluotosios pajėgos, kurios vykdė tokias operacijas, buvo aprūpintos buvusia sovietine ginkluote, buvusia rusiška ginkluote, ukrainietiška ginkluote, o jeigu būdavo aptinkam vakarietiška ginkluotė, tai ji tapdavo Ukrainos Vakarų partnerių ir sąjungininkų skandalo objektu.

Dabar viskas yra priešingai. Sieną peržengė Ukrainos armijos reguliarūs vienetai, aprūpinti vakarietiškais ginklais, kurie yra naudojami atvirai.

Yra nuolatiniai pranešimai apie trekerius, leopardus ir kt., ir niekas ne tik nekelia skandalų, bet netgi nekelia jokių klausimų.

Toliau, kodėl Ukrainos armijai pavyko taip palyginti lengvai greitai ir su palyginti nedideliais nuostoliais užimti gana nemažą teritoriją, ko negalėjo padaryti Ukrainos ginkluotosios pajėgos per pastaruosius du metus po sėkmingos Charkovo ir Chersono operacijos.

Dabar klausimai, susiję su JAV. Jei klausysite, ką sako Baltųjų rūmų ir Pentagono valstybės departamento spaudos sekretoriai, jie labai aiškiai komentuoja visus klausimus, susijusius su anomalia operacija „Kurskas“. Pirma, mes apie ją nieko nežinojome, mes nebuvome apie ją informuoti.

Norint atsakyti į jūsų klausimus, reikia kalbėtis su ukrainiečiais, kad sužinotume, kokie yra jų planai, o šie atsakymai išgirsti ne tik rugpjūčio 6 ir 7 d., bet ir po 10 dienų. Faktas lieka faktu, kad Ukrainos gynybos ministras Umerovas JAV Gynybos ministrui Austinui paskambino tik rugpjūčio 14 d. Atitinkamai iki rugpjūčio 14 d., nors ir būta tam tikrų kontaktų, bet tokio bendravimo ministrų lygiu nebuvo, nei užsienio reikalų ministrų, nei prezidentų lygiu, nei jokiu kitu reikšmingai pastebimu lygiu. Bent jau apie tai nebuvo pranešta ir todėl mes nebuvome informuoti, kad ukrainiečiai vykdo šią operaciją, mes apie tai nieko negirdėjome.

Mes norime apie tai sužinoti, mus tai domina, mums reikia apie tai sužinoti daugiau, bet mes remiame Ukrainos operaciją.

Mes tam neprieštaraujame, nesmerkiame, kaip kad kiekvieną kartą, kai Rusijos teritorijoje atsitiktinai būdavo randamas vakarietiškas automobilis ar amerikietiškas M16 šautuvas. Dabar nieko panašaus nėra. Nėra jokio pasmerkimo, jokių kaltinimų, visiška parama. Nors nieko nežinome apie tai, ką jie ten daro, kokie jų planai, kokia tolesnė veikla. Taigi visiška parama. Bet ne visiška.

Atsakymas į klausimą, ar Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali naudoti tolimojo nuotolio ginklus, yra vienareikšmis. Griežtai draudžiama naudoti tolimojo nuotolio ginklus, pavyzdžiui, tolimojo nuotolio raketas, prieš taikinius Rusijos teritorijoje, įskaitant gynybai tų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų dalių, kurios yra Rusijos teritorijoje. Visų spaudos tarnybų nuoroda į Amerikos agentūras išlieka ta pati – JAV strateginė politika šiuo atžvilgiu niekaip nepasikeitė.

JAV administracijos palaikymas reiškiamas ne tik žodžiais, bet ir darbais. Rugpjūčio 9 d. buvo paskirta dar viena karinės pagalbos dalis. Taip, ji buvo visiškai simbolinio dydžio – 125 mln. dolerių. Tačiau ši dalis buvo paskirta ne eilės tvarka. Prieš tai 2023 metais karinė pagalba Ukrainai buvo teikiama beveik reguliariai, maždaug kas 2 savaites.

2024 metais priėmus vadinamąjį 61 mlrd. dolerių pagalbos Ukrainai paketą, puikiai žinome, kaip J. Baideno administracija keturis mėnesius blokavo bet kokią karinę pagalbą. Be to buvo keturių mėnesių pertrauka birželio mėnesį, tačiau, išskyrus šiuos atvejus, administracija apskritai stengėsi išlaikyti tempą – vienas paketas per dvi savaites.

Šį kartą paketas, nors ir vėl simbolinio dydžio, buvo perduotas po 10 dienų, pažeidžiant dviejų savaičių grafiką, o šio paketo perdavimas buvo aiškiai simbolinio pobūdžio jau vien dėl to, kad administracija ne tik žodžiais, bet ir darbais pareiškė, jog remia šią nenormalią Kursko operaciją. Be Jungtinių Amerikos Valstijų paramos pozicijos, atitinkamą pareiškimą padarė ir Didžioji Britanija bei Vokietija.

Be to, nei pareiškimų, kuriuos anksčiau girdėjome, kai Rusijos ir Ukrainos fronte ar tiesiogiai Rusijos viduje kilo kitos krizės, pvz., kiek daugiau nei prieš metus per Prigožino sukilimą, kai iš Vašingtono vienas po kito ėmė sklisti patikinimai, jog mes su tuo neturime nieko bendra. Buvo vienas po kito skambučiai iš Vašingtono į Maskvą iš Bernso Sullivano Ustino savo partneriui Maskvoje. Ne, girdi, tai ne mes, mes neremiame Prigožino, mes palaikome jus šioje kovoje Vladimirai Putinai.

Šį kartą nieko panašaus nebuvo girdėti, jokių tokių nutekinimų, jokių pareiškimų, jog tai ne mes, nebuvo girdėti. Tai yra tikriausiai pagrįsta, nes jei amerikiečių pusė nežinojo, kaip ji teigia, apie šios operacijos rengimą ir vykdymą, tai ji tikrai joje nedalyvavo ir atitinka pareiškimus, Griša, tai ne mes.

Toliau kiekvieną kartą, kai žurnalistai klausia amerikiečių pareigūnų, kas vyksta, kokia yra jų pozicija, amerikiečių pareigūnai atsako, kad mes ne visai suprantame, mes ne visai žinome, mums reikia pasikalbėti su ukrainiečiais, mes dar nesuprantame jų tikslų, kodėl amerikiečių pareigūnai, kurie realiu laiku stebėjo visus karinius veiksmus, ypač kontrpuolimą 2023 m. vasarą, tikrai nežino, kas vyksta fronte.

Beje, J. Baidenas, Naujajame Orleane paklaustas, ar žino, kas vyksta fronte, prisipažino, kad kas 4–5 val. gauna instruktažą apie karines operacijas Rusijos ir Ukrainos fronte. Jei J. Baidenas gauna tokį instruktažą, galima įsivaizduoti, kokio intensyvumo, dažnumo, reguliarumo ir detalumo instruktažus gauna visi kiti su tuo susiję asmenys.

Na, ir galiausiai Putino pozicija. Putinas atrodo, buvo sumišęs, matyt, jį tai nustebino. Jis ne tik demonstravo tai savo fizionomija. Svarbiausia, jis staiga ėmė daryti štai ką. V. Putinas, paskelbęs, kad regione pradedama antiteroristinė operacija, pasakė pažodžiui, jog Federalinė saugumo tarnyba kartu su Rosgvardija turi užtikrinti antiteroristinę situaciją. Antiteroristinė situacija. Tai pasakė žmogus, kuris nuo 1999 metų 25 metus dieną ir naktį vykdė antiteroristines operacijas prieš Čečėniją Šiaurės Kaukaze.

Kaip jis galėjo suklysti? Jis galėjo kalbėti tik tuo atveju, jeigu kažkas vyksta, jeigu situacija, yra neįprasta. Toliau kalbėdamas apie veiksmus pietinėje Rusijos Ukrainos fronto dalyje, Putinas sako, kad yra Rusijos ginkluotųjų pajėgų daliniai, savanoriai, veteranai… Kas tai yra savanoriai? Tai ginkluotųjų pajėgų dalis. Tai tie žmonės, kurie pasirašo sutartis karinės įskaitos įstaigose ir automatiškai tampa ginkluotųjų pajėgų dalimi. Kaip jie gali būti atskirti atskirai nuo ginkluotųjų pajėgų? Visiškai atskira speciali kategorija yra veteranai. Kas tai? Ir kur jie?

Nėra jokių tradicinių charakteristikų ginkluotųjų pajėgų Rosgvardijos, FSB specialiųjų pajėgų, privačių karinių bendrovių. Vietoj to yra gana neįprastos kategorijos kreipimasis į laikinai einantį Kursko srities gubernatoriaus pareigas. Iš jūsų šiandieninė situacija reikalauja žinomos drąsos ir koncentracijos. Ką reiškia žinoma drąsą ir vyriškumas?

Putinas ėmėsi pedagoginio darbo per atstumą. Kodėl jis ruošia gubernatorių perimti pareigas? Kodėl šis gubernatorius dar nepasiruošęs? Bet jis turi perimti pareigas, o tam jam reikės ir drąsos, ir susikaupimo. Pati antiteroristinė padėtis, kurią paskelbė Putinas, buvo paskelbta iš karto trijose Kursko, Belgorodo ir Briansko srityse. Kodėl Ukrainos kariuomenė įžengė į Kursko sritį griežtai kalbant tik trijuose Kursko srities rajonuose – Sudžansko, Korenevskio, Ružkovskio.

Gal kovos vyksta gretimų trijų 4 rajonų teritorijose, t. y. net visa Kursko sritis yra kovų zonoje? Kurskas yra už 60 kilometrų nuo karo zonos. Kurskas yra už 60 kilometrų nuo kovų zonos. Visa teritorija už Kursko yra gilus užnugaris. Net visos Kursko srities teritorijos nereikia skelbti antiteroristinės operacijos zona. Tačiau prie Kursko srities buvo pridėta visa Belgorodo ir Briansko sričių teritorija, o Belgorodo srityje padėtis buvo paskelbta prieš pradedant Ukrainos ginkluotųjų pajėgų operaciją Belgorodo srityje ir Briansko srityje.

Kodėl agentūra bloomberg pranešus, kad Rusijos žvalgyba užfiksavo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų telkimą priešais Kursko sritį likus 2 savaitėms iki tikrojo puolimo pradžios, nieko neįvyko? Generalinis štabas, ne Gynybos ministerija, ne Putinas nieko dėl to nedarė. Taip, dabar platinami propagandiniai pareiškimai, neva Generalinis štabas nežinojo, Gerasimovas nežinojo, Putinas negavo pranešimo… Palikime šiuos pranešimus propagandistams. Visi viską žinojo, viską gavo, bet nesiėmė veiksmų. Kodėl?

Toliau, Kursko srities teritorijoje yra šiaurinės grupuotės daliniai, kuriems vadovauja generolas pulkininkas Lapinas. Jo vadovas yra Federalinės saugumo tarnybos (FSB) vadovas Bortnikovas. Po dienos Diuminas paskiriamas šių veiksmų koordinatoriumi šių trijų regionų teritorijoje.

Nuostabu, kad jau praėjo kelios dienos, tačiau jokio įsakymo ar oficialaus nurodymo, ar Diuminas paskirtas, ar ne, nėra.

Pirma vieta dešinėje pagal tradicinę biurokratinę hierarchiją yra Šoigu Saugumo tarybos sekretorius, trečia vieta – nepaprastųjų situacijų ministras, 4 vieta – Rosgvardijos vadas Zolotovas. Viskas teisinga pagal biurokratinę hierarchiją. Bet 2 vietoje yra prezidento padėjėjas Diumin. Tai rėksmingas subordinacijos pažeidimas. Padėjėjai tokiuose susitikimuose būna paskutinėje vietoje. Kitaip tariant, tai yra demonstratyvus signalas susitikimo dalyviams ir visam Rusijos biurokratiniam personalui bei visiems, kurie tai seka.

Svetimos kariuomenės įsiveržimas į Rusijos teritoriją karo padėties paskelbimas. Nesikreipiama į JT Saugumo Tarybą dėl suvereniteto pažeidimo, kuris iš tikrųjų vyksta. Negrasinama branduoliniu smūgiu, ką Putinas darė ankstesniais mėnesiais ir metais, vykstant plataus masto puolimui prieš Ukrainą. Putinas grasino branduoliniu smūgiu, kai Rusijos kariuomenė buvo Ukrainos teritorijoje, o Ukrainos kariuomenė buvo Ukrainos teritorijoje.

Bet kai tik Ukrainos kariuomenė atsidūrė Rusijos teritorijoje, kai ši kariuomenė prie Kursko atominės elektrinės artėjo prie Kursko regioninio centro ir apskritai priartėjo prie Maskvos, mums buvo pasakyta, kad nėra nieko pavojingesnio, nieko svarbesnio už tėvynės gynybą, ir kad mes laikysimės, kad tėvynė panaudos visas priemones, ten, kur yra grėsmė panaudoti branduolinį ginklą, ten, kur yra grėsmė panaudoti branduolinį ginklą, ten, kur yra NATO grėsmė. NATO nebuvo paminėta per 10 dienų, nė karto.

Eikime toliau. Kokią užduotį Putinas kelia ginkluotosioms pajėgoms ir jėgos daliniams?
Mes nepamiršome, apie ką Putinas kalbėjo pastaruosius dvejus su puse metų: Ukrainos demilitarizacija, Ukrainos denacifikacija. Kitaip tariant, visos Ukrainos teritorijos kontrolė, o dabar – tik išvijimas už sienos. Iš konteksto suprantu, kad kalbama apie sieną tarp Kursko ir Sumų sričių, o ne apie tą tolimą sieną. Nieko panašaus į įsibrovėlių apsupimą, jų nugalėjimą, sunaikinimą.

Įdomiausias Putino pasisakymas yra tas, kurį jis pateikė kaip pirmąjį savo komentarą apie šiuos įvykius rugpjūčio 7 d. per pasitarimą su vyriausybe. Jis šią operaciją apibūdino kaip dar vieną plataus masto provokaciją ir taip atkreipė dėmesį į sekančią, kuri buvo ankstesnė „provokacija iki šios akimirkos – 1941 m. birželio 22 d. provokacija.

Šią provokaciją Putinas su Rusijos ginkluotosiomis pajėgomis Ukrainoje vykdo pastaruosius du su puse metų.

Na gerai, jis Ukrainoje vadina kariniais veiksmais. Jis negali vadinti kariniais veiksmais savo šalies teritorijoje net ne tik karu. Jis net negali to vadinti specialia karine operacija. Jis tai pavadino antiteroristine operacija. Gerai, bet žodis provokacija yra kažkas, kas nukrypsta nuo normos, nuo to, dėl ko buvo susitarta susitarimuose.

Ukraina, JAV ir Rusija. Tai yra kažkas, ko nebuvo per pastaruosius dvejus su puse metų. Būtina suprasti, kas atsitiko, kas radikaliai pasikeitė veiksmuose, politikoje, mąstyme svarbiausių veikėjų suvokiamoje dramoje, kuri rutuliojasi pastaruosius dvejus su puse metų.

Svarbiausias klausimas apie šį tektoninį pokytį, kuris įvyko per pastarąsias 10 dienų. Žinoma, yra kodėl Ukrainos kariai kirto Ukrainos ir Rusijos sieną, kas davė įsakymą, kada buvo duotas įsakymas, kodėl šis įsakymas buvo duotas?

Jie turėjo tai daryti anksčiau, ankstesniais mėnesiais ir metais. Kada ir dėl kokios priežasties, kas davė tokį įsakymą?

Kadangi šiek tiek žinome, kaip vyksta šis karas, akivaizdu, kad ukrainiečiai negalėjo atlikti tokių veiksmų, nes neturėjo leidimo tai daryti. Neturėjo leidimo apšaudyti ir smogti Rusijos teritorijoje esantiems kariniams objektams, net jei tai kėlė realią grėsmę Ukrainos daliniams ir Ukrainos civiliams gyventojams.

Tik neseniai JAV administracija padarė nedidelę išimtį ir pakeitė šias taisykles, leisdama smūgius prieš Rusijos kariuomenę, esančią tiesiai už sienos, kuri pagal visus požymius ruošiasi arba įsiveržti į Ukrainą, arba apšaudyti Ukrainos teritoriją. Todėl yra net specialus terminas šaudyti per sieną į tuos dalinius, kurie yra pasirengę smogti Ukrainos teritorijai.

Tačiau tai įvyko visai neseniai. Ši operacija, kuri tebevyksta dabar, švelniai tariant, nelabai primena šaudymą per sieną. Kad gautume atsakymą į užduodamus klausimus, žinoma, pirmiausia reikia pabandyti suprasti, kada galėjo būti duotas toks įsakymas rengti operaciją.

Fronte sakoma, kad norint pradėti bet kokią rimtą operaciją, net jei yra paruoštos pajėgos, jos apmokytos ir parengtos, reikia mažiausiai 2 savaičių. Nuo rugpjūčio 6 d. nuo operacijos pradžios atskaitę 2 savaites gauname datą liepos 23 dieną. Apie šią datą skaitykite agentūros „Bloomberg“ pranešimus. Ši agentūra praneša, kad Rusijos žvalgyba užfiksavo ukrainiečių pajėgų telkimo prie Rusijos sienos pradžią per 2 savaites rugpjūčio 6 d., tai yra irgi maždaug liepos 23 d. O kas įvyko liepos 23 d. arba maždaug liepos 23 dieną?

JAV prezidentas J. Baidenas paskelbė, jog nedalyvaus prezidento rinkimuose. 24 d. atitinkamai 21 d. 22 d. 23 d. Vašingtone vyko reikšmingi politiniai pokyčiai ir buvo priimami svarbūs politiniai sprendimai, susiję su prezidento J. Baideno sprendimu. Iš to atitinkamai būtina suprasti, kaip ir kodėl Jungtinių Amerikos Valstijų Baltųjų rūmų administracijos politinė mašina veikė iki liepos 21–24 dienomis ir kaip ji pradėjo veikti po liepos 21 dienos.
Liepos 21 dieną pagrindinis karo vadovas buvo Džeikas Sullvanas, JAV prezidento nacionalinio saugumo padėjėjas. O kas yra asmuo, atsakingas už Rusijos ir Ukrainos karą iš Amerikos pusės po liepos 21 dienos?

Atsakymą į šį klausimą rasite Ukrainos prezidento kanceliarijos puslapyje, kuriame pranešama, kad liepos 23 d. Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas telefonu kalbėjosi su Filu Gordonu, kuris yra Filas Gordonas Filas Gordonas yra JAV viceprezidentės Kamala Harris nacionalinio saugumo padėjėjas.

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica. Baltarusijos opozicija savinasi Lietuvos simbolius

Tą pakomentavau BNS, S. Cichanouskajos biurui išleidus naujus formalaus statuso neturinčius Baltarusijos pasus su Lietuvos valstybės simboliu –...

Vitalijus Balkus. Amerikiečius užkniso „modernieji“. Kas toliau?

Antroji kadencija, Ir ne šiaip antroji kadencija, tačiau pergalė nepaisant pačių purviniausių oponentų žaidimų. Dar jam būnant prezidentu buvo...

Vidmantas Valiušaitis. Legendinė asmenybė

1925 m. sausio 21 d. Kadrėnuose, Deltuvos valsčius, Ukmergės apskrityje gimė pasižymėjęs Lietuvos katalikų dvasininkas, monsinjoras, disidentas, politinis...

Edvardas Čiuldė. Ar jau girdėjote, kad keistalyčiams nebus leidžiama kirsti JAV sienos?

Vienu iš pirmųjų savo įsaku ką tik pradėjęs eiti JAV prezidento pareigas Donaldas Trampas panaikino socialinės lyties sampratą...