2025-01-17, Penktadienis
Naujienlaiškis

Andrius Švarplys. Visos nuomonės turi teisę būti išsakytos, jeigu nedaro žalos

Didesnis nusikaltimas yra ne išsakyti keistas pažiūras, o daryti viešą spaudimą su teisinėmis pasekmėmis, remiantis kažkieno eiline lygiaverte nuomone.

Tai yra klasikinis žodžio laisvės ir viešos erdvės siaurinimo pavyzdys. Minios valdžios pavyzdys.

Tai dabar gal Kolegija, o paskui ją ir universitetai, mokyklos, valdžios institucijos turėtų eiti atsiklausti Miliūtės ir delfi.lt, kokios turėtų būti teisingos pažiūros? Ką reikėtų dėstyti studentams?

Visos nuomonės turi teisę būti išsakytos, jeigu nedaro žalos, nesukelia aiškaus ir tikro pavojaus visuomenei. Tai amerikietiškas žodžio laisvės testas (Clear and present danger).

Kokia žala ir koks realus pavojus buvo šiuo atveju? Dar daugiau, eutanazijos taikymas (sąlygos, mastas, valstybinė tvarka/reguliavimas, teisiniai, motaliniai aspektai) yra didelė, debatuojama tema pasaulyje.

Egzistuoja ir futuristinis metodas, kuris specialiai leidžia sukurti menamas sąlygas ir modeliuoti scenarijus, svarstyti iškilsiančias moralines dilemas, pasekmes ir pan. Galiausiai visiškai neaiškus paskaitos, diskusijų, minčių pateikimo kontekstas. Kad ir koks jis būtų, aišku, kad galima kelti ir diskutuoti įvairiausius scenarijus. Žinoma, reikia korektiškai atskirti dėstytojo nuomonę nuo svarstomos medžiagos.

Bet visiškai nepriimtina, kai viešoji nuomonė, mobilizuota minios vedlio, pradeda persekioti neįtinkančias pažiūras. O institucijos pradeda perdėtai reaguoti pagal minios spaudimą.

Kolegija jau sudarė komisiją, įvykiui tirti. Dabar tai vadinasi „viešąja nuomone”, „socialiniai tinklai ūžia”, „facebooko bendruomene”, „įvykiu”.

Įsiskaitykit, Lietuvos mokyklose priešų (laiku neapleidusių mokyklos) yra daugiau, suprask, juos reikia rasti ir pravalyti.

Iš tiesų, klausimas turėtų būti kitas: kaip atsitinka, kad minią suburianti kažkokia „pindosia” jaučiasi turinti teisę vertinti kitų žmonių pažiūras su aiškiu tikslu „pravalyti”?

Spęsti, kas užsiliko mokyklose, o kas ne. Ir tai ne pirmas kartas. „Influencerio” veikimas būtent tuo ir paremtas. Facebookinio viešumo banga vis dažniau virsta teisinėmis pasekmėmis. Kur mes einame su tokiu požiūriu?

Studentų elgesys.

Vietoj to, kad tiesiai pasakytų dėstytojai, jog nesutinka su jos nuomone, kad prieštarauja dėl to ar ano, paprašytų šaltinių, duomenų, argumentų, pagrindimo, imasi anoniminio metodo – slapta įrašinėja ir siunčia minios valdovams. O tie paskui jau doroja stambesniu mastu. Kolegija turėtu svarstyti studentų elgesį etikos požiūriu.

Praeitais metais švedų profesorius pasiūlė valgyti žmonių mėsą, kad žmonijos rasė išliktų. Žinia sukėlė rezonansą pasaulyje. Bet niekam neatėjo į galvą persekioti keistuolio. Tiesiog korektiškai primintas aborigenų genties kanibalizmo eksperimentas, išlaikytas racionalumas ir pagarbi distancija.

Mūsų posovietiniai veikėjai užsižaidžia minios valdžia, peržengia ribas ir kėsinasi į elementariausias teises.

Viešumo tironijai atvertas kelias. Facebookas labiau yra ne viešoji erdvė, o minios siautėjimo arena.

5 KOMENTARAI

  1. Jei Miliūtė jums yra siaubas,o savo nuomonę formuojatės feisbukų balagane,tai čia jūsų problema ir jūsų teisė.Bet gal nevertėtų rašyti verksmingai pamokslaujančio straipsnio.

    • Na, Melūtė, Svųklynas tai tikrai tragiški! Dažnas jų žodis kaip gyvatės nuodai taip ir sminga į silpnesnį protą sukeldamas ten antilietuviškus, antivalstybinius sąmyšius!

  2. Viena,jei nuomonė yra susidaroma iš pasaulio mokslininkų šaltinių,kita- jei susiformuoja Kremliaus kuriamų fake feisbukų portaluose.Ta ne nuomonė.Tai- propaganda..Kažkodėl lietuviai drebina kinkomis prieš vieną tautybę,ir laiko ją šventesne už šventas karves.Ačiū jaunajai kartai,kad turi drąsos prabilti ir sakyti TIESĄ,ne tik nuomones.

    • Hmmm…Ką pasakytumėt, jei nuomonė susiformuoja ne Kremliaus kuriamų fake feisbukų portaluose, o TelAvivo kuriamų fake feisbukų portaluose? Nors, tiesą sakant, tai tas pats kosmopolitinis fake feisbukų šaltinis! Ta ne nuomonė, tai- propaganda!

    • Koks gali būti „Ačiū“ jaunajai kartai, kad „turi drąsos prabilti“ ir sakyti „TIESĄ“, iš kur tokias nuomones traukiate? Iš kur žalias jaunimėlis be patirties, be ilgų metų žinių kaupimo, analizės ir klasifikavimo gali žinoti TIESĄ? Jaunimėlis gali tik kaip papūgos kartoti kažkur išgirstą, kažkieno galvon įkaltą, nepatyrusio protelio jausmingai svaičiojimų „tiesą“!

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Edvardas Čiuldė. Kas gins Lietuvą?

Iš vienos pusės, lyginti saugumo požiūriu Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, tą pačią, bet drauge skirtingą Lietuvą, yra...

Valdas Sutkus. Demokratų pralaimėjimas rinkimuose grąžina pasauliui atvirumą

Ar jums kada nors teko ką nors pasakyti, o tada staiga sustingti ir pagalvoti: „O kas, jei ką...

Ar pagaliau jau dugnas, ar vis dar ne?

Jūratė Sofija Laučiūtė. Ar pagaliau jau dugnas, ar vis dar ne? Nuo šiol už musmirių turėjimą grės baudžiamoji atsakomybė...

Linas Karpavičius. „Čipų“ karas, arba kodėl Lietuva negamins lustų

Pradžioje susitarkime dėl sąvokų. Čipai ir lustai yra vienas ir tas pats. Čipai daugiau vartojami šnekamojoje kalboje, lustais...