Danas NAGELĖ
Seimo valdantiesiems suabejojus, ar Konstituciniam Teismui (KT) vis dar gali vadovauti Dainius Žalimas, kurio, kaip KT teisėjo, kadencija jau baigėsi, pats D.Žalimas pareiškė, esą tokios abejonės yra… kišimasis į KT veiklą. Teisininkai pastebi, kad net Konstitucija leidžia kritiką, o ji dažnai yra reikalinga, nes neklystančių žmonių nėra. Net ir D.Žalimas gali klysti, ypač jei, kaip buvęs konservatorius, vadovauja Teismui, priiminėjančiam konservatoriams palankius sprendimus.
Įžvelgia kerštą
„Aš tai vertinu kaip neleistiną kišimąsi į Konstitucinio Teismo veiklą už jo priimamus sprendimus“, – D.Žalimą cituoja iš mokesčių mokėtojų išlaikomas nacionalinis transliuotojas.
Taip D.Žalimas reagavo į valdančiųjų sprendimą kreiptis į prezidentą Gitaną Nausėdą, atkreipiant dėmesį, kad KT pirmininko įgaliojimai negalėjo būti pratęsti, nes baigėsi jo, kaip teisėjo, kadencija. Valdantieji atkreipia dėmesį į Konstitucinio Teismo įstatymo 14 straipsnį, kuriame juodu ant balto parašyta, kad, nutrūkus KT pirmininko įgaliojimams, „KT pirmininko pareigas laikinai eina KT pirmininko paskirtas KT teisėjas, kai nėra KT pirmininko ar jo paskirto eiti šias pareigas teisėjo, KT pirmininko pareigas laikinai eina vyriausias pagal amžių KT teisėjas“.
D.Žalimas įrodinėja, esą jo įgaliojimai nenutrūko, nors kadencija ir baigėsi, nes vietoj jo nepaskirtas kitas teisėjas.
Iškeltos abejonės esą yra kerštas už KT išaiškinimą, jog „valstietės“ Agnės Širinskienės vadovauta laikinoji komisija, tyrusi neskaidrius politikų ir verslo ryšius, yra neteisėta, mat esą negalima komisijai pavesti neribotos apimties užduočių“.
Priminė Konstituciją
Viena Konstitucijos kūrėjų, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo narė teisininkė Zita Šličytė atkreipia dėmesį į du aspektus.
„Konstitucijos 33 straipsnyje rašoma: „Piliečiams laiduojama teisė kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus. Draudžiama persekioti už kritiką“. Politikai irgi yra piliečiai, todėl turi teisę kritikuoti, net ir KT. Tik negalima kritikuoti įžeidžiančiai. O kur galima įžvelgti įžeidimą, jei pareiškiamos abejonės, ar gali toliau dirbti kadenciją baigęs KT teisėjas?“ – retoriškai klausė Z.Šličytė.
Pasak jos, KT nėra neklystantis, todėl absurdiška būtų drausti jį kritikuoti.
„Buvo ne vienas išaiškinimas, kuris kirtosi su logika, kad ir tas išaiškinimas dėl šeimos, santuokos. Be to, juk priimant sprendimus neretai būna pareiškiama atskiroji nuomonė, o tai reiškia, kad net patys KT teisėjai kartais abejoja KT sprendimais“, – akcentavo teisininkė.
Netiki nešališkumu
Be to, Z.Šličytė primena, kad KT sprendimai ima galioti po jų paskelbimo.
„Asmeniškų simpatijų A.Širinskienei nejaučiu, ypač papiktino, kai ji norėjo Konstituciją su dviguba pilietybe sudarkyti. Tačiau naujausias KT išaiškinimas, kuriuo puolama A.Širinskienės komisija… Juo vadovaujantis dabar visi rėkia, kad ir komisijos išvados neteisėtos. Bet juk KT nutarimas įsigalioja tik po jo paskelbimo, o tai reiškia, kad komisija toliau negalėtų dirbti. Tačiau tai, ką ji išsiaiškino, nėra neteisėta, išvados nėra niekinės, nes iki KT išaiškinimo ji dirbo teisėtai.
Įtariu, kad toks KT išaiškinimas atsirado tik dėl to, jog išvadose „užkabinta“ konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio šeimos istorija apie sklypo pardavimą už 1 eurą. Juk tai – mokesčių slėpimas, apsimestiniai sandoriai“, – įsitikinusi Z.Šličytė.
Konservatorių ruporas
Beje, D.Žalimo biografijoje yra įdomių faktų. Pavyzdžiui, jis kadaise buvo konservatorių partijos narys, o 2009 m. jos sąraše (tuo metu nariu nebebuvo) kandidatavo į Europos Parlamentą. Įdomus yra ir faktas, kad Seimo narys Petras Gražulis 2014 m. taikliai atspėjo, koks bus KT sprendimas referendumo dėl draudimo pardavinėti žemę užsieniečiams atžvilgiu.
„D.Žalimas – KT pirmininkas ir konservatorius. Kokio galima tikėtis sprendimo? Tik tokio, kokio reikia konservatoriams, o jie rėkia, jog referendumas yra neteisėtas“, – tada sakė P.Gražulis.
Vakar politikas „Vakaro žinioms“ teigė, kad ir dauguma vėlesnių sprendimų buvo tokie, kokių reikia konservatoriams.
„Mat D.Žalimas dvasiškai tebėra konservatorius, nors fiziškai jau ir nebe. Todėl visi sprendimai yra priimami pasitarus su konservatorių lyderiais, gal net su pačiu Gabrieliaus Landsbergio seneliu.
D.Žalimo nepasitraukimas iš KT pirmininko pareigų yra didžiausias cinizmas, nes nesilaikoma įstatymų.
Į feisbuką įdėjau savo pastebėjimus, kokios yra dvi didžiausios Lietuvos blogybės. Viena – kad įkūrėme KT ir suteikėme jam tokias galias. KT niekas negali kontroliuoti, kvestionuoti, jis visada neklystantis ir šventas, o suklydęs negali pasitaisyti. Antra blogybė – konservatoriai. Ir abiejų blogybių negalima kritikuoti.
Beje, tikriausiai pastebėjote: jei parašus dėl kreipimosi į KT surenka konservatoriai, visada KT sprendimas bus toks, koks išdėstytas konservatorių kreipimesi. KT galėtų net nieko nebeaiškinti, nes iš anksto viskas aišku. O štai kai „valstiečių“ sudaryta komisija sugalvojo, kad reikia patikrinti LRT finansus, KT išaiškino, esą negalima tikrinti, kaip LRT naudoja mokesčių mokėtojų lėšas. LRT – neliečiamas, nes yra konservatorių ruporas“, – įsitikinęs P.Gražulis.
Partinė įtaka
Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila neabejoja, kad D.Žalimas išliko konservatoriumi, nors formaliai nebėra partijos narys.
„Žmogus įsitikinimų paprastai nekeičia. Jei keičia, yra veidmainis. Akivaizdu, kad D.Žalimas užsiangažavęs konservatorių veikloje, todėl nėra keista, kad jis, nors niekada nedirbęs teisėju, Seimo buvo paskirtas ne tik KT teisėju, bet ir jo pirmininku, o jo kandidatūrą pateikė ne bet kas, o viena konservatorių lyderių, tuometinė Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Tai jau savaime reiškia tam tikrą konjunktūrą. O ir dabar jam leidžiama toliau užimti pareigas, nors kadencija baigėsi.
D.Žalimas paskirtas konkrečiam laikotarpiui, todėl dabar bet kokie jo, kaip KT pirmininko, veiksmai yra neteisėti. O dar ir kritikuoti, pasirodo, KT negalima“, – stebėjosi Z.Vaišvila.
Interviu su profesoriumi, teisininku Alfonsu VAIŠVILA
– Kaip vertinate D.Žalimo poziciją, esą suabejojimas, ar jis gali eiti pareigas pasibaigus kadencijai, yra kišimasis į KT darbą?
– Teisėjai visada nepaprastai plačiai aiškina savo nepriklausomumą. Tačiau teismų nepriklausomumas yra tik sprendžiant konkrečią bylą. O jie bando nepriklausomumu argumentuoti, kad negalima mažinti algų, nepriklausomumu argumentuoja teisėjų skyrimo tvarką, nepriklausomumu mosuoja, kai yra kritikuojami. Šiuo atveju nepriklausomumas pasitelktas, kai iškilo klausimas dėl kadrų skyrimo. Koks čia kišimasis į KT veiklą? Nepriklausomumas pernelyg išplėstas.
– Kad turėtų daugiau galių?
– Būtent. Tada teisėjai pasidaro visiškai nekontroliuojami, nori pasikelti virš Konstitucijos, virš valstybės, būti atskira valstybe valstybėje. KT nori būti aukščiau už Seimą, savo išaiškinimais pradėjo kurti naują Konstituciją, nors Konstituciją pas mus turėtų kurti tik Tauta ir Seimas.
– D.Žalimas – buvęs konservatorių partijos narys. Ar galima iš politinę praeitį turinčių asmenų tikėtis nešališkų, nepolitizuotų sprendimų?
– Norint būti teisėju, formaliai reikia išstoti iš partijos, ką D.Žalimas ir padarė, tačiau išstojimas nereiškia, kad pasikeičia pažiūros. Partiškumas veikia iš pogrindžio, nes mąstymas išlieka partinis. Tačiau formaliai prikibti negalima.
O kalbant apie D.Žalimo pasakymą, kad valdantieji kišasi į KT veiklą, nes suabejojo jo sudėtimi… Demokratinėje visuomenėje nė viena institucija negali būti už kritikos ribų. Tačiau dar tada, kai KT vadovavo Egidijus Kūris, KT buvo padaręs pareiškimą, kad KT kritikuoti negalima, nes tai bus kišimasis į veiklą, kėsinimasis į jo autoritetą. Vėliau pareiškimas buvo paneigtas ir kritikuoti leista, o dabar vėl grįžtama prie to paties. Tiesa, kol kas tai ne viso teismo, o tik D.Žalimo pozicija. KT nebenori dar kartą apsijuokti, todėl kolektyvinių pareiškimų neberašo.
– Panašu, kad dvi kastos Lietuvoje yra nekritikuotinos – KT ir konservatoriai, nes pirmąjį kritikuojantys kišasi į jo veiklą, o antruosius sukritikavus iškart tapsi Kremliaus agentu.
– Labai taikliai pasakėte (juokiasi, – aut. past.). Bet ypač jautrus klausimas yra dėl KT susireikšminimo. Jis pajuto tokias galias, kad jau kuria naujas konstitucines normas. Štai pareiškė, kad referendumo galima nerengti, jei referendumu keliami klausimai prieštarauja Konstitucijai. Nelogiška. Tokiu atveju negalima keisti jokios Konstitucijos nuostatos, nes bet kokia pataisa jai prieštarautų – būtų siūloma tai, ko Konstitucijoje nėra.
Negana to, KT dažnai paskelbia, kad kažkas prieštarauja Konstitucijai, tačiau gerai nepaaiškina savo pozicijos. Surašo didžiausią dokumentą, kurį beskaitydamas pamiršti, kas buvo rašoma pradžioje.
O baisiausia, kad paties KT sprendimai kartais prieštarauja Konstitucijai. Kaip ir tas pats išaiškinimas, jog Seimas kai kuriais atvejais turi teisę nerengti referendumo, nors yra surinktas reikiamas kiekis rinkėjų parašų. Tai prieštarauja Konstitucijos nuostatoms, kad suverenitetas priklauso Tautai.
Kažkaip nesuvokiama, kaip KT nori tapti visagaliu ir neklystančiu ( nori pranokti DIEVĄ) , kad nepaklūsta KONSTITUCIJAI, kai tuo tarpu visiems KT privalo išaiškinti , kad kiekvienas turi laikytis jos.kiekvieno straipsnio ,bet, deja, tik ne jie.patys!!!