Siekdama keisti miško kirtimų praktiką ir tobulinti reikiamus teisės aktus, Aplinkos ministerija pradėjo viešas diskusijas su įvairiomis suinteresuotomis šalimis.
Šiandien surengtas susitikimas su privačių miškų savininkų asociacijų atstovais. Jo metu buvo aptarti ministerijos darbo grupės siūlymai riboti miško kirtimus. Privačių miškų savininkai nuogąstauja, kad pernelyg giežtos kirtimų taisyklės ir nauja ūkininkavimo miškuose praktika gali turėti itin skausmingų ekonominių ir socialinių padarinių miškų ūkiui bei medienos pramonei.
„Miškų ūkio politika formuojama derinant tris pagrindines funkcijas – aplinkosauginę, socialinę ir ekonominę. Aplinkos ministerija siekia rasti tinkamą balansą. Šiuo metu norima daugiau dėmesio skirti miškų apsaugai“, – sakė aplinkos viceministras Martynas Norbutas.
Viceministras pabrėžė, kad ekonominė nauda negali būti vienintelis apribojimų vertinimo kriterijus, ir pakvietė privačių miškų savininkų organizacijas pateikti konkrečius Aplinkos ministerijos darbo grupės pasiūlymų vertinimus. Savo ruožtu minėtų siūlymų poveikį ir išsamius skaičiavimus šiuo metu atlieka ir ministerijai pavaldžios institucijos – Valstybinė miškų tarnyba kartu su VĮ Valstybine miškų urėdija ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba.
Vienas svarbesnių ministerijos darbo grupės išvadose siūlomų ribojimų –– rekreaciniuose miškuose (II miškų grupė) drausti visus pagrindinius miško kirtimus, o išskirtiniais atvejais leisti tik sanitarinius kirtimus. Dar vienas siūlymas – drausti plynuosius kirtimus apsauginiuose miškuose (III grupė). Išimtis būtų taikoma tik tuomet, kai to reikėtų miškui atkurti. Ūkinės paskirties (IV grupė) regioninių parkų valstybiniuose miškuose plynųjų kirtimų plotą siūloma sumažinti daugiau nei perpus – nuo 8 ha, kaip dabar, iki 3 ha. Pažymėtina, kad paukščių apsaugai svarbiose teritorijose visus miško kirtimus ir medienos ištraukimą siūloma drausti nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. Darbo grupė taip pat pasiūlė, kad net ir apsaugos statuso neturinčiuose miškuose planuojant kirtimus reiktų vertinti miškų gamtinę vertę pagal ES Buveinių direktyvos kriterijus.
Minėtieji apribojimai, Aplinkos ministerijos požiūriu, turėtų būti taikomi tiek valstybiniams, tiek privatiems miškams, pakeitus atitinkamus teisės aktus. Parengti reikiamas Miškų įstatymo ir kitų teisės aktų pataisas ministerija ketina iki šių metų pabaigos.