2025-01-12, Sekmadienis
Naujienlaiškis

Ar Konstitucinis Teismas šį kartą paisys suvereno valios?

Rytoj, t.y. sausio 3 d., 10 val. Konstitucinis Teismas (KT) nagrinės bylą dėl leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo užsieniečiui, kuris susituokė su tos pačios lyties Lietuvos piliečiu.

Bylą bus nagrinėjama pagal Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) prašymą ištirti, ar Konstitucijai neprieštarauja įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ nuostata, neleidžianti išduoti leidimą laikinai gyventi užsieniečiui, sudariusiam santuoką su tos pačios lyties asmeniu kitoje valstybėje.

KT tinklalapyje skelbiama, kad rengdamas nutarimą, KT pripažino, jog sprendžiant dėl minėto teisinio reguliavimo atitikties Konstitucijai būtina išsiaiškinti naujas aplinkybes ir ištirti naujus įrodymus. Todėl nuspręsta bylą nagrinėti iš pradžių žodinio proceso tvarka, išsiaiškinti naujas aplinkybes ir iš naujo ištirti byloje esančius įrodymus.

Praėjusių metų pabaigoje (2018 -11-26 ) į KT viešai kreipėsi pilietinės organizacijos ir Lietuvos inteligentija, išreikšdamos nerimą, kad, nepaisant visų Lietuvos piliečių valios, nagrinėdamas šią bylą KT gali priimti nutarimą, kuriuo bus pakeista konstitucinė santuokos ir šeimos institutų doktrina.

Nagrinėjamoje byloje yra sprendžiama dėl leidimo Lietuvoje gyventi su lietuviu kitoje šalyje susituokusiam tos pačios lyties Baltarusijos piliečiui. Šiuo atveju vienas iš tos pačios lyties sutuoktinių yra ES pilietis, o kitas – ne. Taigi byloje sprendžiama, ar gali ne ES pilietis gauti leidimą gyventi Lietuvoje, būdamas Lietuvos piliečio sutuoktiniu.

Pilietinės organizacijos atkreipė KT teisėjų dėmesį, kad pagal reprezentatyvias tarptautines apklausas apie 85 proc. Lietuvos piliečių nesutinka, kad mūsų šalyje būtų įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos, ir akivaizdu, kad Konstitucinis Teismas su Lietuvos gyventojų daugumos valia negali nesiskaityti.

KT sprendimas šioje byloje gali padaryti lemtingą pokytį tolimesnėje Lietuvos visuomenės ir valstybės raidoje, nes gali atverti kelią iki šiol Konstitucijoje nenumatytam tos pačios lyties asmenų santuokų pripažinimui.

Kita vertus klausimas, ar šeima yra kuriama tos pačios lyties asmenų, ar skirtingos lyties asmenų bei sprendimas ar šeima yra tik privatus, ar kartu ir bendrasis gėris, pagal mūsų šalies Konstituciją patenka tarp svarbiausių klausimų, o svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai, kaip to reikalauja Konstitucijos 9 straipsnio 1 dalis, privalo būti sprendžiami tik referendumu.

Taigi KT sprendimas šioje byloje negali būti priimtas neatsižvelgiant į suvereno valią, t. y. be piliečių valios, išreikštos referendume.

Dėl šios priežasties Lietuvos pilietinės organizacijos ir Lietuvos inteligentija prašė KT klausimą dėl tos pačios lyties porų teisės gyventi Lietuvoje patikėti spręsti Seimui, o klausimą dėl tos pačios lyties porų santuokų pripažinimo Lietuvoje patikėti suverenui – tautai, kaip to reikalauja Konstitucijos 9 str.,- svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.

Į posėdį kviečiami LVAT ir Seimo atstovai bei Migracijos departamento direktorė.

Prieš kelias dienas Lietuvos žmogaus teisių organizacijos kreipėsi į Seimą laikinąją grupę „Už šeimą” ir į Seimo pirmininką, kad pastarasis duotų nurodymą šiame KT posėdyje atstovaujančiam Seimo nariui atstovauti kartu ir viešą kreipimąsi pasirašiusių pilietinių organizacijų nuomonę. Šis prašymas pateko į Seimo Žmogaus teisių komitetą, tačiau iš ten jokio atsakymo kreipimosi autoriai negavo. Todėl jie nusprendė patys dalyvauti šiame KT posėdyje ir tuo parodyti, jog visuomenė stebi ir nėra abejinga, kai valdžia priima  tautai ir valstybės suverenitetui svarbiausius sprendimus.

KT Posėdžio tiesioginę transliaciją bus galima stebėti internetu nuorodoje www.lrkt.lt.

.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Edmundas Paškauskas. Visata po Didžiojo Sprogimo: intelektų margumynas ir humanistika (I)

Priešistorė 1. Visatą valdantys elgsenos dėsningumai Visatos istorija stebina ir žavi savo nepaprastu dinamiškumu bei sudėtingumu. Nuo pat Didžiojo Sprogimo Visata...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių „klampiąsias“...

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...