Vasario 2 d. Vilniaus Žemutinės pilies Senajame arsenale iš visų Lietuvos regionų susirinkę Prezidento posto siekiančio Sąjūdžio pradininko, filosofo Arvydo Juozaičio bendraminčiai įkūrė visuomeninį sambūrį „Lietuva yra čia“.
Pilies arsenalo salė buvo sausakimša, net ne visiems užteko kėdžių atsisėsti. Suvažiavime buvo pristatyta prezidentinė A. Juozaičio programa bei komanda.
Pradėdamas suvažiavimą kandidatas į Lietuvos prezidentus A. Juozaitis savo kalboje daugiausia dėmesio skyrė Lietuvos demografiniams klausimams ir Lietuvos regionams: „Kai jau baigėme trečiąjį dešimtmetį, patiriame nepaprastus sukrėtimus. Tai, kas įvyko su Lietuvos morale ir su ūkiniu gyvenimu, tai siaubinga. Prieš 30 metų mes netikėjome, kad ateisime į tokią būseną, kai vėl reikės spręsti egzistencinius išlikimo klausimus“.
„Tas begalinis gyrimasis, kad BVP augimo tempais Lietuva pirmauja Europoje, yra absurdo dramos vertas, nes atskirtis didėja. Dvidešimt nuošimčių turtingiausių ir dvidešimt nuošimčių vargingiausių – skirtumas jau 7 kartai, o juk dar prieš kelerius metus buvo 5 kartai“, – sakė A. Juozaitis.
Pasak A. Juozaičio, atėjo metas kurti Lietuvos nacionalinė globalią politiką:
„Susiimdami turime užduoti kelis klausimus. Ką tai reiškia nacionalinė Lietuvos globali politika? Reiškia – susiurbianti visą pasaulio energiją į Lietuvą. Mes nebijom globalizmo, bet jis bus toks, koks buvo Japonijoje po karo. Jis pakėlė tą šalį iš pelenų ir padarė lydere ir ekonomiškai, ir gimstamumo prasme. Mes irgi tai turime padaryti, bet dar net nepradėjome. Todėl mes turime užduoti klausimą ir visuomenei. Ar ilgai patyčių iš savęs pačių politika tęsis? Reikia prisiminti J. Marcinkevičiaus žodžius: „Pasaulis – už mus. Prieš mus – tik mes patys,“ – sakė Sąjūdžio pradininkas.
A. Juozaitis atkreipęs dėmesį į tai, kad Lietuvos prezidento galios yra mažos, net jo Veto dažnu atveju yra neveiksnus, teigė, jog Lietuvoje reikia Seimo Aukštesniųjų rūmų, nes dabar įstatymai kepami šimtais „net neskaičius“ ir jiems „būtų patikėtos „sanitarinės“ Seimo funkcijos“.
„Vieno dalyko mes nedarysime – mes neieškosime priešų. Ir dėl to mes nugalėsime“, – tokiais žodžiais savo kalbą baigė A. Juozaitis.
Paramą suvažiavime A. Juozaičiui išsakė dešiniosios Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) atstovas Štefanas Kortė (Stefan Korte), pabrėždamas problemas, kurias lemia imigracija, patriotiškumo, solidarumo stoka, ir agituodamas saugoti tradicines vertybes. Taip pat Š. Kortė išskyrė aiškiai matomą Lietuvos problemą – ekonominę emigraciją iš Lietuvos ir pasiūlė kaip konkrečiai „Alternatyva Vokietijai“ gali prisidėti prie tos bėdos sprendimo: „Šiuo metu Vokietijoje yra daug pinigų švaistoma į kairę ir į dešinę. Kai vairą Vokietijoje perims Alternatyva Vokietijai, tai pasibaigs. Sutaupyti pinigai, kai nebebus švaistomi, bus skiriami tiksliniams projektams. Mes numatome Draugystės kreditą lietuviams, kurių Prezidentas tuo metu, mes tikimės, bus A. Juozaitis. Ši idėja jau buvo išdėstyta anksčiau ir ji yra labai paprasta. Bet tai gali būti svarbus ir teisingas žingsnis į geresnę ateitį Lietuvai. Vienas milijardas – Draugystės kreditas – Vokietijos ekonomikai nelabai didelė našta, o Lietuvoje būtų galima racionaliai panaudoti šitą sumą – paskatinti ekonominį augimą ir tėvynainių sugrįžimą į Tėvynę. Kiekvienam lietuviui, kuris grįžtų į Lietuvą būtų pasveikinimo dovana – 10 000 eurų, už kurią jis turėtų įsipareigoti gyventi Lietuvoje 10 metų. Bet tik jeigu jis įsipareigoja likti, dirbti, mokėti mokesčius 10 metų Lietuvoje. Likusi suma būtų skirta naujų namų, butų statybai ir naujų įmonių kūrimui,“ – sakė sambūrio „Lietuva yra čia“ svečias iš Vokietijos.
A. Juozaičio buriamas sambūris „Lietuva yra čia“ žada kovoti su socialine atskirtimi, skurdu, rūpintis tautinės tapatybės stiprinimu. Siekti užsibrėžtų tikslų žadama bendradarbiaujant ne tik su Lietuvos, bet ir kitų Europos valstybių „patriotinėmis“ organizacijomis.
Sambūrio pagrindinių programinių nuostatų, kurias atstovaus kandidatas A. Juozaitis, projektą pristatė Gintaras Songaila.
Vienas iš ryškiausių konkrečių darbų – ketinama įsteigti Tautos iždą bei savivaldybėse sukurti vietinio atsiskaitymo sistemą litais, kurie būtų naudojami šalia euro ir skirti mainams.
„Daugelyje Europos valstybių jau egzistuoja tokie vietiniai pinigai. Mes esame parengę specialų įstatymą – tai yra konkrečių teisinių sąlygų sudarymas per vietinei bendruomenei pripažįstamus atsiskaitymo vienetus ir tai yra skirta skatinti tą vadinamąją žaliąją ekonomiką, sveikų produktų, paslaugų, prekių mainus“, – sakė G. Songaila. – „Tai socialinė inovacija, kuri būtų įgyvendinama, plačiai įtraukiant savivaldą bei vietinę bendruomenę. Tarptautinė patirtis rodo, kad ji stiprintų vietinę bendruomenę, vietinę ekonomiką, ekonomiškai įgalintų skurstančius piliečius, skatintų juos išeiti iš vien socialinėmis išmokomis grindžiamo gyvenimo būdo ir kurti oresnes gyvenimo sąlygas. Litai padėtų gaivinti regionus, stabdyti jų depopuliaciją ir skatinti išeivių repatriaciją. Vietinių mainų sistemos apdraustų Lietuvą nuo finansinių krizių ciklo arba bent sumažintų (amortizuotų) jų neigiamą poveikį. Tą parodė šveicarų WIR Bank patirtis“.
„Prezidentas turi visas reikalingas viešąsias galias keisti tokią socialinę ekonominę politiką, atkuriant joje ryšį su siekiamais rezultatais, su tautos gerove“, – teigiama programoje.
Susirinkusiems suvažiavimo dalyviams A. Juozaitis pristatė ir savo komandos narius, kurie kartu bus ir aktyvūs Sambūrio dalyviai: strateginio plano atsakingasis asmuo – Gintaras Songaila, viešųjų ryšių koordinatorius – Jonas Vaiškūnas, informacinio tinklo plėtros koordinatorius – Valdas Vižinis, kultūros sritis – Lietuvos dailininkas, grafikas, knygų iliustratorius, Lietuvos heraldikos komisijos narys Arvydas Každailis, švietimo sritis – socialinių mokslų daktarė, prof. Giedrė Kvieskienė, buvęs Lietuvos oro pajėgų vadas, kuris bus atsakingas už krašto apsaugos sritį Audronis Navickas, atstovas sveikatos reikalams – psichologas konsultantas ir psichoterapeutas, buvęs Seimo narys, publicistas Gediminas Navaitis, užsienio klausimai – buvęs ilgametis JAV diplomatas, ir konsulas Krokuvoje, politologas Algis Avižienis, jaunimo reikalų kuratoriai – Tomas Aleknavičius ir Deivydas Jonelis, technologijų ir inovacijų sritis – buvęs ilgametis Lietuvos inovacijų centro ekspertas Saulius Lapienis, socialinė ekonomika – technikos mokslų daktaras, VU prof. Dalius Serafinas, urbanistika ir infrostruktūra – ilgametis Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas, architektas, žurnalo „Archiforma“ redaktorius Leonardas Vaitys, žemės ūkio sektorius: kaimo reikalai – Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, Europos reikalų komiteto, Verslo ir užimtumo komisijos narys, teisininkas, Tarptautinės informatizacijos akademijos narys korespondentas Gintautas Kniūkšta ir žurnalistas, redaktorius, leidėjas, buvęs „Laisvosios Europos radijo“ žemės ūkio apžvalgininkas, Lietuvos žemės savininkų sąjungos kūrėjas Vytenis Neverdauskas, ekologinis ūkis – ūkininkas Nikolajus Dubnikas, ūkininkų sąjungos atstovas – Lietuvos Ūkininkų Sąjungos Pirmininkas Jonas Talmantas, už sporto sritį prisiima atsakomybę – žinomiausias krepšinio treneris, buvęs ilgametis Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vladas Garastas.
Taip pat sambūrio atstovai teigia, kad reikia išlaikyti esamus ryšius su NATO, tačiau kalbant apie Europos Sąjungą, sambūrio atstovai teigia, kad prioritetas yra vidaus politika ir šalies suverenitetas.