Turiu laimę gyventi netoli miško, kurį pėsčiomis galiu pasiekti per 30 min. Noriu būti tikra, kad miškas savo vietoje bus rytoj, po metų ir po trisdešimties metų. Noriu, kad mano vaikai augtų turėdami „savo mišką“, kuriame pažinotų takelius, upelius ir griovas, kur eitume klausytis paukščių ir žvalgytumėmės kartais nuliuoksinčių stirnų ar voveraičių.
Nenoriu pabusti vieną rytą ir sužinoti, jog vakar buvo pakeista miško paskirtis ir naktį, kad nekiltų viešas triukšmas miškas buvo iškirstas, lai patenkinti nepasotinamą poros didžiųjų Lietuvoje veikiančių medienos apdirbimo įmonių poreikį keletui milijonų kubinių metrų medienos per metus.
Tai ne jautrios blondinės nuogąstavimai – apie netikėtus paskirties keitimus ir naktinius kirtimus – straipsnyje ČIA. Kaip suprantu, tokia lemtis gali ištikti praktiškai visus miškus. Pilnai nuo kirtimų apsaugota tik 1,2 proc. miškų, esančių rezervatuose. Nacionalinio parko ar draustinio statusas nuo viską aplink save niokojančios medžių kirtimo technikos – nesaugo.
Nenoriu, kad aplinkos ministerija ir miškų urėdija į miškus žiūrėtų tik kaip į pajamas nešantį objektą. Urėdijos pelnai kasmet didėja. 2022 m. gauta 55 proc. daugiau pajamų nei 2021 m.
Gamtosaugininkai su nerimu laukia sekančių metų. Valstybinė miškų urėdija nuo 2024 m. pabaigos turėtų būti pertvarkyta į akcinę bendrovę. Esą pagerės įmonės vadyba ir atsiras daugiau skaidrumo. Taip, labai tuo tikime. Atsiras tik dar daugiau pelno siekiančių akcininkų. Liberalizacijos vaisius elektros energijos sektoriuje jau matėme. Miškų reformą pradėjo S. Skvernelio vyriausybė, tęsia dabartiniai valdantieji. Kaip visada, teigta, jog permainų reikalauja ES direktyvos, nors jos tik rekomendacinės.
Agresyvus miško resursų valdymas norint pasisavinti valstybės turtą (miškus) nuolat susiduria su visuomeninių organizacijų, siekiančių apsaugoti gamtos resursus priešprieša. Nepaisant to, valdantiesiems (buvusiems ir dabartiniams) tai nė motais. Bet aktyvistai nenuleidžia rankų. Penktadienį vyko protesto akcija prie Seimo. Organizatorių nepažįstu, bet pritariu jų tikslui – atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį į tai, kaip beatodairiškai yra naikinamas valstybės, tai yra mūsų visų turtas.