2025-01-18, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Atstovų Rūmai pritarė, kad būtų pradėta apkaltos procedūra prezidentui Džo Baidenui

Audriaus Bačiulio veidaknygė

Atstovų Rūmai nedideliu balsų skirtumu trečiadienį pritarė, kad būtų pradėta apkaltos procedūra prezidentui Džo Baidenui (J. Bidenui), praėjus kelioms valandoms po to, kai jo sūnus Hanteris Baidenas nepakluso Kongreso reikalavimui duoti parodymus Kapitolijuje, ir taip smarkiai paaštrino kovą tarp Baltųjų rūmų ir respublikonų.

Atstovų Rūmai balsavo santykiu 221–212 pagal partines linijas, kad oficialiai leistų respublikonams atlikti apkaltos procesą, kurį partijos lyderiai inicijavo prieš kelis mėnesius, tikėdamiesi suteikti teisinių ir politinių galių tyrimui, ar prezidentas turėjo ryšių su savo sūnaus verslo sandoriais užsienyje. Nors respublikonų įstatymų leidėjai gavo liudijimų, kad Džo Baidenas, prieš tapdamas prezidentu, kartais susitikdavo su sūnaus verslo partneriais, jie neatskleidė šių teiginių pagrindimo ir nenustatė, kad D. Baidenas pelnėsi iš savo šeimos užjūrio veiklos.

Demokratai kritikavo šį balsavimą kaip politinį triuką ir pastangas atsikeršyti už buvusį prezidentą D. Trumpą, kurį Atstovų Rūmai du kartus apkaltino, o Senatas išteisino. Baltieji rūmai ir demokratai teigė, kad respublikonai nerado jokių prezidento D. Baideno nusižengimo įrodymų, kurie priartėtų prie baudžiamojo nusižengimo, už kurį gali būti taikoma apkalta.

Baltieji rūmai prieš kelias savaites užginčijo Atstovų Rūmų iškvietimus į apklausą ir reikalavimus pateikti Baideno šeimos narių interviu stenogramas, motyvuodami tuo, kad esamas apkaltos tyrimas, kurį rugsėjį pradėjo Respublikonų partijos lyderiai, negalioja, nes Atstovų Rūmai nebalsavo už jo patvirtinimą.

Apkaltos tyrimai suteikia Kongresui papildomų galių, nes padidėja tikimybė, kad teismas leis susipažinti su didžiosios žiuri medžiaga, ir padidėja tikimybė pašalinti tokius argumentus kaip vykdomosios valdžios privilegija. Nors nesutariama, ar reikalingas oficialus Atstovų Rūmų balsavimas, kad būtų leista atlikti apkaltos tyrimą, toks žingsnis padeda pašalinti teisinį dviprasmiškumą.

Atstovų Rūmų priežiūros komitetas daugiausia dėmesio skyrė prezidento ir jo šeimos finansiniams sandoriams, o Atstovų Rūmų Teisės komitetas tyrė tai, ką respublikonai vadina Teisingumo departamento ir Federalinio tyrimų biuro pajungimu piktnaudžiavimams.

Trečiadienio balsavimas įvyko po retų viešų Hanterio Baideno pastabų Kapitolijuje anksčiau tą pačią dieną. Jis sakė norįs liudyti viešai, o ne už uždarų durų, kad respublikonai negalėtų pasirinktinai nutekinti jo pareiškimų dalių.

„Šiandien esu čia, kad įsitikinčiau, jog Atstovų Rūmų komiteto neteisėti mano šeimos tyrimai nebus tęsiami remiantis iškraipymais, suklastotais įrodymais ir melu“, – sakė jis.

Jaunesnysis D. Baidenas sulaukė Kongreso ir teisėsaugos tyrimų dėl savo užsienio verslo sandorių Ukrainoje, Kinijoje ir kitur bei įtariamo mokesčių vengimo, o respublikonai siekė įrodyti sąsajas tarp Hunterio veiklos ir jo tėvo.

Atstovų Rūmų teismų komiteto pirmininkas Džimas Džordanas sakė, kad respublikonai nusivylė, jog Hanteris Baidenas neatvyko. Džordanas sakė, kad neviešas formatas geriau įgalina įstatymų leidėjus sutelkti dėmesį į faktus, o ne skatina viešus pasisakymus.

„Jis buvo tik skersai gatvę nuo Kapitolijaus, galima manyti, kad galėjo atvykti čia ir pasėdėti, kad atsakytų į klausimus“, – sakė Džordanas.

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre sakė, kad prezidentas žinojo, ką jo sūnus planuoja pasakyti Kapitolijuje. K. Jean-Pierre sakė, kad tėvai „didžiuojasi juo, toliau bandančiu pertvarkyti savo gyvenimą“.

Atstovų Rūmų demokratai ir Baltieji rūmai neigė bet kokias pastangas trukdyti tyrimui.

Trečiadienio balsavimas užtikrina, kad politinė kontroversija dėl apkaltos tyrimo tęsis iki kitų metų, nes rinkimų metų spaudimas sustiprės. Konkuruojančiose apygardose esantys pažeidžiami respublikonai aiškiai pareiškė, kad jų parama trečiadienio procedūriniam žingsniui nereiškia, kad jie privalės balsuoti už D. Baideno apkaltą pasibaigus tyrimui.

„Mums reikia oficialaus tyrimo, kad gautume informacijos. Ir aš tiesiogiai nemanau, kad tai prives prie apkaltos“, – sakė respublikonas Donas Bekonas (Don Bacon, R., Neb.), kurio apygardoje 2020 m. laimėjo J. Bidenas. Jis sakė, kad dabartiniai įrodymai jam leidžia manyti, jog D. Baidenas tikriausiai nepadarė nusižengimų, kurie galėtų būti laikomi dideliu nusikaltimu ar nusižengimu, pateisinančiu apkaltą.

Trečiadienio balsavimas parodė, kaip toli pažengė Atstovų Rūmų respublikonų lyderiai nuo šių metų pradžios, kai tuometinis pirmininkas Kevinas McCarthy (R., Kalifornija) priešinosi tokio balsavimo planavimui, nes tam nepritarė nuosaikieji kandidatai konkurencingose apygardose, tikėdamiesi išsaugoti savo vietas 2024 m. Vietoj to K. McCarthy pareiškė, kad nurodo Atstovų Rūmų komitetams pradėti apkaltos tyrimą be Atstovų Rūmų balsavimo.

Nors būsimas balsavimas dėl apkaltos D. Baidenui galėtų atgaivinti respublikonų nerimą svyruojančiose apygardose, neseniai „Wall Street Journal“ atlikta apklausa parodė, kad iš esmės nebūtų jokio poveikio prezidento rinkimų varžyboms, jei Atstovų Rūmai apkaltintų D. Baideną dėl jo dalyvavimo sūnaus užsienio verslo reikaluose.

D. Trumpas apklausoje 4 procentiniais punktais lenkė D. Baideną (47 proc. prieš 43 proc.). Kai rinkėjų buvo paklausta, kaip jie balsuotų, jei D. Baidenas būtų apkaltintas, D. Trumpas pirmavo 5 procentiniais punktais (46 proc. prieš 41 proc.).

Atstovų Rūmų pirmininkas Maikas Džonsonas antradienį žurnalistams sakė, kad Baideno apkaltos tyrimas yra būtinas.

D. Trumpas viešai spaudė respublikonus greičiau imtis veiksmų dėl D. Baideno. D. Trumpo padėjėjai sako, kad ši tema nebuvo paliesta, kai jis praėjusį mėnesį susitiko su Johnsonu per lėšų rinkimą „Mar-a-Lago“ Floridoje.

„Nieko ten negali būti“, – apie kaltinimus Baidenui sakė respublikonas Dave’as Joyce’as (R., Ohajas). „Tačiau buvo pareikšta daug kaltinimų, ir manau, kad svarbu, jog žmonės turėtų faktus, o ne įtarimus, kad galėtų priimti protingus sprendimus.“

Savo ruožtu Hanteris Baidenas susiduria ir su Kongreso tyrimu, ir su augančiu teisiniu pavojumi.

Praėjusią savaitę jis buvo apkaltintas vengimu mokėti mokesčius už milijonus dolerių pajamų, gautų iš užsienio įmonių, ir tai buvo jau antrasis jam pareikštas kaltinimas per keturis mėnesius. Rugsėjį jaunesniajam Baidenui jau buvo pateikti kaltinimai dėl nusikalstamos veikos, kurioje jis įtariamas melavęs apie narkotikų vartojimą federalinėje anketoje, kurią užpildė 2018 m. įsigydamas ginklą.

Abu kaltinimai pateikti po to, kai liepos mėn. žlugo susitarimas dėl kaltės pripažinimo, pagal kurį Hanteris Baidenas turėjo prisipažinti dėl dviejų mokesčių pažeidimų ir išvengti baudžiamojo persekiojimo dėl kaltinimo neteisėtu disponavimu ginklu. Pirmadienį jo advokatai paragino federalinį teisėją atmesti tris kaltinimus dėl ginklų, argumentuodami, kad federaliniai prokurorai nesilaikė tame susitarime dėl kaltės pripažinimo duotų pažadų.

Šaltinis wcj.com

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica. Nacionalinis saugumas yra svarbesnis už biudžeto eilutes

Tęsiasi žiniasklaidos laidų masinės imigracijos tema maratonas. Patikinu, kad ateinančią savaitę laukia ir daugiau. „Lietuvos ryto“ televizijoje Rimvydas Paleckis...

Darius Kuolys. Ar galima pasitikėti Rusija? Ar Jaltos klaidą Vakarai vėl kartos?

„Rusai meluoja ir mano, kad jų pareiga tai daryti... Rusų nereikia įtikinėti, kad mes esame už taiką, –...

Rasa Čepaitienė. Kas yra šiandieniniai vilniečiai?

Andai važiuoju vakare namo sausakimšame autobuse ir akį patraukia iškaba, reklamuojanti Guns n' Roses koncertą. Akimirkai užsisvajoju, kad...

Kova prieš krikščionišką civilizaciją: sovietų ideologinė diversija ir Vakarų kultūrinis marksizmas (I)

Valdas Sutkus Ilgas tekstas apie Vakarų šalių marksizmo raidą. Dėl ilgumo tekstą dalinu į dvi dalis. Vakarai nenugalėjo „šaltajame kare“....