Nick Hallett
Daugiau nei 30 europarlamentarų grupė paragino Europos Parlamento pirmininkę Robertą Metsola pakviesti milijardierių verslininką Eloną Muską pasakyti kalbą plenarinėje sesijoje. Laiške, kurį pasirašė daugiausia konservatyvių ir nacionalistinių partijų atstovai, europarlamentarai „X“ savininką apibūdina kaip „skaitmeninės revoliucijos pradininką“ ir teigia, kad jo įžvalgos „galėtų padėti ES vėl tapti kūrybiškumo ir technologinės pažangos centru“.
Šis kvietimas gautas Muskui dažnai kišantis į Europos politiką, dėl kurio ES elito atstovai yra pasimetę. Šio mėnesio pradžioje milijardierius savo platformoje „X“ tiesiogiai transliavo pokalbį su Vokietijos dešiniosios partijos „Alternatyva Vokietijai“ (Alternative für Deutschland, AfD) lydere Alice Weidel. Pokalbio metu Muskas pritarė AfD ir pavadino ją „vienintele Vokietijos viltimi atsinaujinti“. Nors jo parama sukėlė ES pareigūnų ir liberalių Europos Parlamento narių pasipiktinimą, ja džiaugėsi AfD šalininkai, kurie ilgą laiką buvo išstumti iš pagrindinių žiniasklaidos platformų.
Europos Komisija išsiuntė 150 pareigūnų stebėti tiesioginės transliacijos, teigdama, kad ji galėjo pažeisti Skaitmeninių paslaugų įstatymą. Kairieji ir liberalūs Europos Parlamento nariai net pavadino pokalbį „grėsme demokratijai“ ir paragino griežčiau reguliuoti Musko platformą. Kai kurie nuėjo taip toli, kad užsiminė, jog tiesioginė transliacija gali būti laikoma neteisėta partijų auka – nepaisant to, kad pagrindinės partijos reguliariai gauna platų žiniasklaidos palaikymą.
Reakcija į E. Musko dalyvavimą Europos politikoje, ypač į jo paramą AfD, atskleidžia tai, ką apžvalgininkė Sabine Beppler-Spahl pavadino „autoritarinėmis elito tendencijomis“. Rašydama tinklalapiui europeanconservative.com, ji teigė: „Establishmento baimė Muskui atskleidžia gilesnę rinkėjų baimę“.
Šis naratyvas atspindi nuolatinę ir problemišką antipopulistinę prielaidą: kad rinkėjai yra pasyvūs objektai, kuriuos lengvai paveikia „demagogai“, o ne kurie veikia remdamiesi savo politiniu sprendimu.
Italijos premjerė Giorgia Meloni taip pat neseniai atkreipė dėmesį į liberalų ir kairiųjų veidmainystę, kurie skundžiasi dėl Musko įtakos ir kartu remia tokių žmonių kaip George’as Sorosas pastangas.
Problema yra ta, kad turtingi žmonės savo ištekliais finansuoja partijas, asociacijas ir politinius veikėjus visame pasaulyje, siekdami daryti įtaką nacionalinių valstybių politiniams sprendimams. Muskas daro ne tai. Tai daro, pavyzdžiui, George’as Sorosas.
Įtampa tarp E. Musko ir ES reguliavimo institucijų nėra naujiena. 2024 m. jis atskleidė, kad Europos Komisija pasiūlė „X“ slaptą susitarimą dėl turinio cenzūravimo, tačiau jis atsisakė.
Kvietimas E. Muskui išryškina Europos politikoje didėjančią takoskyrą tarp pasisakančiųjų už žodžio laisvę ir inovacijas ir įsitvirtinusiųjų Briuselio biurokratinėje ortodoksijoje. Nepaisant to, ar kvietimas bus priimtas, ar ne, jis simbolizuoja platesnį pasipriešinimą tam, ką daugelis laiko elitu, nenorinčiu pasitikėti piliečiais, kad jie patys priimtų politinius sprendimus.
Nickas Hallettas yra europeanconservative.com naujienų redaktoriaus padėjėjas. Anksčiau jis dirbo „Breitbart“ žurnalistu ir „The Catholic Herald“ internetiniu redaktoriumi.
europeanconservative.com