2024-12-23, Pirmadienis
naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Ar vėjo elektrinės kelia pavojų saugumui?

Švedija stabdo vėjo jėgainių projektus Baltijos jūroje, nes Rusijos raketų atakos būtų atpažintos per vėlai. Kaip šią problemą sprendžia kitos kaimynės?

Šiaurės ir Baltijos jūros turi tapti žemyno elektrinėmis. Remiantis Europos Komisijos žemėlapiu, Šiaurės šalyse ir prie Škotijos bei Airijos krantų planuojama pastatyti daugiau kaip 200 naujų jūros vėjo jėgainių. Tačiau, priešingai nei rodo žemėlapis, dauguma turbinų nebus statomos prie Švedijos Baltijos jūros pakrantės. Švedijos vyriausybė neseniai nusprendė neleisti statyti 13 didelių planuotų vėjo turbinų Baltijos jūroje saugumo sumetimais, o tai reiškia, kad šalis atsisakys didžiulio kiekio elektros energijos, kuri ten būtų buvusi pagaminta.

Priešingu atveju, vyriausybės ir ginkluotųjų pajėgų teigimu, grėsmės būtų pastebėtos tik vėlyvame etape. Vėjo turbinos trukdytų radarams ir stebėjimo sistemoms, todėl Švedijos ginkluotosioms pajėgoms gali perpus sutrumpėti laikas, per kurį jos galėtų aptikti iš Rusijos anklavo Kaliningrado srities atskriejančias balistines raketas. „Ir balistinės raketos, ir sparnuotosios raketos yra didelė problema, kai jūroje yra vėjo jėgainių“, – sakė Švedijos gynybos ministras Polas Jonsonas (Pål Jonson).

„Vyriausybė nėra iš tų, kurie šioje situacijoje rizikuoja“

Šis sprendimas nustebino daugelį Švedijoje ir sukėlė pasipriešinimą net iš gynybos pramonės. Švedijos gynybos bendrovės „Saab“ vadovas Mikaelis Johansonas (Micael Johansson) neseniai pabrėžė, kad jo bendrovės jutikliai gali „matyti pro“ vėjo turbinas. Pasak Johanssono, su vėjo turbinomis galima susidoroti. Tuomet Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas (Ulf Kristersson) viešai papriekaištavo įmonės vadovui. Johanssonas neteisingai suprato. Yra žmonių, kurie mano, kad galima rizikuoti, – sakė Kristerssonas. „Vyriausybė nėra iš tų, kurie šioje situacijoje rizikuotų“.

Tačiau ar vėjo jėgainės tikrai kelia pavojų saugumui? O jei taip, kaip su jomis elgiasi kitos šalys? Jei pasikalbėsite su saugumo ekspertais, jie sakys, kad poveikis saugumui priklauso nuo vietos ir konstrukcijos. Todėl jos gali turėti ir privalumų. Pavyzdžiui, jūroje esantys įrenginiai leidžia nuolat įrengti jutiklius toli jūroje. Taip pat pažymima, kad šalys šį klausimą sprendžia labai skirtingai.

Lenkijoje ginkluotosios pajėgos automatiškai įsikuria naujose vėjo jėgainėse, sako Hansas Liwångas, kuris Švedijos gynybos koledže tyrinėja jūrų saugumo klausimus. Ginkluotosios pajėgos ten gali įrengti ką tik nori. Tuo tarpu Danijoje vėjo jėgainių operatoriai ir ginkluotosios pajėgos dirba ranka rankon. Radarų įrangą valdo bendrovės, tačiau duomenys perduodami kariuomenei.

Pagrindiniai leidimų išdavimo procedūrų skirtumai

Leidimų išdavimo procedūros ir kariuomenės dalyvavimo jose mastas taip pat labai skiriasi. Švedijoje iki šiol buvo taikoma tokia tvarka, kad bendrovės pateikdavo paraišką dėl pasirinktos vietos, ir tik tada buvo tikrinama, ar ji apskritai yra tinkama. Kariuomenė jau atmetė beveik visas svarstytas vietas. Ši procedūra yra neveiksminga, nes įmonės investuoja daug laiko ir pinigų planuodamos projektus, kurie galiausiai neįgyvendinami. Todėl šiuo metu leidimų išdavimo procedūra yra peržiūrima.

Kaimyninėje Danijoje, kuri šiuo metu taip pat masiškai plėtoja jūros vėjo energetiką, laikomasi kitokio požiūrio. Energetikos institucijos nuolat palaiko dialogą su Danijos gynybos institucijomis, sako Bentas Ole Gramas Mortensenas, kuris Pietų Danijos universitete dėsto energetikos ir aplinkosaugos teisę. Sprendimai dėl potencialių vietų priimami kartu. Pavyzdžiui, Kategato sąsiauryje esančioje Hesselø saloje planuotas jūros vėjo jėgainių parkas buvo perkeltas į kitą vietą, nes ten yra didelis karinio jūrų laivyno poligonas. Gynybos ministerija šiuo atveju laimėjo prieš pramonę.

Mortensenas taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad vienam kūrėjui nebuvo leista statyti aukštų vėjo turbinų Öresundo sąsiauryje – taigi, netoli Kopenhagos oro uosto. Siekiant kompensuoti radarų šešėlius, t. y. vėjo turbinų nepermatomumą, Danijoje ant turbinų sumontuota radiolokacinė įranga. Gynybos ministerijai ir ginkluotosioms pajėgoms atstovaujama komitetuose, kurie priima sprendimus dėl naujų teritorijų, kuriose galima statyti vėjo turbinas jūroje. Jos neturi veto teisės, tačiau jų interesai turi didelį svorį. Jos dirba kartu, vadovaudamosi pragmatiškumu ir orientuodamosi į sprendimus. Kartu geografinė padėtis taip pat skiriasi nuo Švedijos geografinės padėties – Danijos plėtra daugiausia vykdoma Šiaurės jūroje, o priešais jos krantus nėra Rusijos anklavo, kaip Švedijos atveju.

Kokia padėtis Vokietijoje?

Vokietijoje padėtis panaši. Daugiausia Vokietijos jūros vėjo jėgainių yra ne Baltijos, o Šiaurės jūroje. Konsultacinės įmonės „Deutsche Windguard“ atlikto tyrimo duomenimis, birželio pabaigoje Šiaurės jūroje veikė 1324 turbinos, o Baltijos jūroje – tik 278. Šia prasme mažesnis vėjo turbinų skaičius reiškia ir mažesnį poveikį galimybei vykdyti žvalgybą.

Naujų vėjo turbinų statyba vykdoma glaudžiai bendradarbiaujant su Vokietijos ginkluotosiomis pajėgomis. Infrastruktūros, aplinkos apsaugos ir ginkluotųjų pajėgų tarnybų federalinė tarnyba (BAIUDBw), kaip valstybinė institucija, nagrinėja bet kokį galimą karinį poveikį. Savo pačios duomenimis, institucija naudoja kartografinę programinę įrangą ir gauna atitinkamų specializuotų agentūrų, pavyzdžiui, Bundesvero aviacijos tarnybos, nuomones. Institucijos atstovas spaudai nekomentavo tikslaus peržiūros turinio konfidencialumo ir saugumo sumetimais.

Jei nebus prieštaravimų, Bundesveras uždegs žalią šviesą. Priešingu atveju projektas gali būti sustabdytas arba bent jau atidėtas. Tokiu atveju Bundesveras yra pasirengęs „aptarti įgyvendinimo perspektyvas“, sakoma pranešime. Pavyzdžiui, pritaikant vietą arba sumažinant statybos aukštį.

Bundesveras: kiekviena vėjo jėgainė turi būti įvertinta kariniu požiūriu

Atstovas spaudai paaiškino F.A.Z., kad Bundesveras remia atsinaujinančios energijos plėtrą, jei „nėra jokių priešingų karinių ar su saugumu susijusių priežasčių“. Taip yra tuo atveju, jei tikimasi neigiamo poveikio ginkluotųjų pajėgų operaciniam pasirengimui nacionalinei ar aljanso gynybai. Ar galima statyti ir eksploatuoti vėjo turbiną, kiekvienu konkrečiu atveju turi būti nustatyta atlikus karinį vertinimą.

Tačiau, matyt, Vokietijos ginkluotųjų pajėgų interesai dažnai susiduria su planuojamomis vėjo jėgainėmis – bent jau sausumoje. Vokietijos vėjo energetikos asociacijos (BWE) atlikto tyrimo duomenimis, 2020–2024 m. „karinės kliūtys“ paveikė 4730 megavatų galios vėjo energetikos projektus. Tyrimo duomenimis, 58 proc. projektų, kuriems kilo karinių kliūčių, buvo atsisakyta dar neprasidėjus patvirtinimo procesui.

Dar prieš pateikiant oficialią paraišką, BAIUDBw galima pateikti preliminarų užklausimą, kuris vėliau atlieka neįpareigojantį vertinimą, ar vėjo energetikos projektai atitinka karinius interesus. Šiuo metu daugelis bendrovių greičiausiai atsisakys savo planų. Nuo 2022 m., kai prasidėjo Rusijos agresyvus karas prieš Ukrainą, kariniai interesai dažnai konkuruoja su vėjo energetikos projektais, teigia BWE.

Skirtinga grėsmių situacija Vokietijoje

Duomenų apie planuojamas statyti jūros vėjo jėgaines nėra. Tačiau Vokietijos jūros vėjo energijos asociacija (BWO) norėtų, kad operatoriai galėtų naudoti teritorijas kartu su Vokietijos kariuomene. Iki 2045 m. vėjo energiją jūroje ketinama išplėsti bent iki 70 gigavatų. Tačiau BWO vykdomasis direktorius Stefanas Thimas (Stefan Thimm) sako, kad teritorijų išdėstymas tam nėra idealus. „Būtų gerai, jei nusimestume akinius ir nustotume galvoti apie tai, kur galėtume naudoti plotus kartu su Bundesveru.“

Pasak Vokietijos gynybos ir strateginių tyrimų instituto (GIDS), Bundesvero analitinio centro, atstovo Juliano Pawlako (Juliano Pavlako), grėsmių situacija Vokietijoje dėl jos geografinės padėties skiriasi nuo situacijos, pavyzdžiui, Švedijoje. Rusijos raketų ar sparnuotųjų raketų atakos iš Kaliningrado į Švediją turėtų būti vykdomos virš Baltijos jūros, o atakos prieš Vokietiją galėtų būti vykdomos tiesiai virš sausumos. Tačiau sparnuotosios raketos yra manevringos ir taip pat galėtų skristi virš Baltijos jūros, sako Pawlak. Jos taip pat galėtų būti paleistos iš laivų ar povandeninių laivų.

Tačiau iš esmės Vokietijai ši problema mažiau aktuali, nes Baltijos jūroje yra palyginti nedaug jūroje esančių įrenginių. Pasak Pawlak, Vokietijoje taip pat planuojama įrengti jutiklius jūroje esančiuose įrenginiuose, panašiai kaip, pavyzdžiui, Lenkijoje. Bundesveras, paklaustas apie tai, nenorėjo komentuoti.

Šaltinis Faz.net

Veidaknygė

1 KOMENTARAS

  1. „Vėjo turbinos trukdytų radarams ir stebėjimo sistemoms, todėl Švedijos ginkluotosioms pajėgoms gali perpus sutrumpėti laikas, per kurį jos galėtų aptikti iš Rusijos anklavo Kaliningrado srities atskriejančias balistines raketas.“ SUTRUMPĖTI AR VIS TIK PAILGĖTI?

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Reklama

Susiję straipsniai

Vladimiras Laučius. Kokią kainą turi sumokėti rusai, jei sumanytų mus užpulti?

(Projektas „Suprasti Rusiją“. IQ ir Alfa.lt bendradarbiaujant su GSSC) Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai...

Ne vien duona esame gyvi…

Vladimiras Laučius Artėja Kūčios. Visas krikščioniškasis pasaulis laukia svarbiausio dalyko. Juk ne vien duona esame gyvi. Taip, duona kasdienė –...

Edvardas Čiuldė. Ką Kūčių naktį ruošiasi paporinti gyvūnai?

Užpraeitais metais tuo pačiu metų laiku (2020-12-22) turėjau progą beveik pažodžiui nuspėti, ką Kūčių naktį, kai kalba gyvūnai,...

Generalinės prokuratūros prašoma ištirti provokaciją Radviliškio rajone dėl Holokausto atminimo paminklų užrašų pakeitimų

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) kreipėsi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą, ragindamas pradėti tyrimą dėl neseniai pastebėtų...