2025-01-08, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Aukšto rango Europos Sąjungos politikams plauti pinigus yra normali praktika

Aukšto rango Europos Sąjungos politikams plauti pinigus yra normali praktika, tuo užsiiminėjo ir pats ES Teisingumo komisaras. Tad kokios pretenzijos ministrei Navickienei, jos sutuoktiniui ir giminaičiams? Jie tiesiog galutinai sueuropėjo.

Didier Reynders

Belgijos policija atliko kratą buvusio ES teisingumo vadovo Didier Reynderso namuose – praėjus dviem dienoms po kadencijos pabaigos.

Didier Reyndersas, iki praėjusio šeštadienio Europos Sąjungos teisingumo komisaras, Belgijos policijos įtariamas pinigų plovimu. Įtariama, kad maždaug dešimtmetį D. Reyndersas už neaiškios kilmės pinigus pirko loterijos bilietus, kad gautus laimėjimus pervestų į savo sąskaitą.

Belgijos federalinė policija antradienį atliko kratas keliais adresais, susijusiais su buvusiu Europos teisingumo komisaru Didjė Reindersu (Didier Reynders) dėl įtarimų pinigų plovimu, „Follow the Money“ ir Belgijos laikraščiui „Le Soir“ sakė du tyrimui artimi žmonės.

Tarp adresų yra ir privatūs Reynderso namai. Policija antradienį Reyndersą apklausinėjo iki vėlyvo vakaro.

Pasak minėtų asmenų, kratos yra jau kelis mėnesius vykstančio pinigų plovimo tyrimo dalis. Tyrėjai laukė, kol sekmadienį baigsis Reynderso kadencija, kai aukščiausio rango politikas neteko Europos Komisijos nario imuniteto.

Briuselio generalinė prokuratūra patvirtino, kad atliekamas pinigų plovimo tyrimas, tačiau atsisakė pateikti daugiau komentarų. Su Reyndersu iš karto nepavyko susisiekti ir gauti komentarų.

Reyndersas nuo 2019 m. ėjo Teisingumo komisaro pareigas. Kadencijos pradžioje Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paprašė jo „užtikrinti, kad visoje mūsų Sąjungoje būtų laikomasi teisinės valstybės principų“.

Rugsėjo pradžioje J. Reyndersui buvo pranešta, kad jo partija nesuteiks jam antros Komisijos nario kadencijos. Jis pralaimėjo kadenciją baigiančiai Belgijos užsienio reikalų ministrei Hadjai Lahbib. Belgijos žiniasklaidai jis išreiškė „gilų nusivylimą“ šiuo sprendimu.

Reyndersas dešimtmečius buvo politinis sunkiasvoris. Nuo 1999 iki 2011 m. jis buvo Belgijos finansų ministras, o iki 2019 m. – užsienio reikalų ministras. Per tą laiką jis gavo ordinų už nuopelnus šalyje ir užsienyje, įskaitant Vokietiją, Nyderlandus ir Liuksemburgą.

Baudžiamasis tyrimas

Naujausias tyrimas gali reikšti R. Reynderso politinės karjeros pabaigą. Jis įtariamas daugelį metų plovęs pinigus per Nacionalinę loteriją – organizaciją, už kurią buvo atsakingas 2007–2011 m.

Reyndersas įtariamas pirkęs elektroninius bilietus – 1–100 eurų vertės kuponus, kuriuos galima pervesti į Nacionalinės loterijos sąskaitą, teigė su tuo susipažinęs šaltinis. Įtariama, kad iš šios loterijos sąskaitos – ir grynaisiais pinigais – Reyndersas dalyvavo loterijos žaidimuose, o gautus pinigus, kurie dabar yra išplauti, pervedė į savo asmeninę sąskaitą, sužinojo „Follow the Money“ ir „Le Soir“.

Neaišku, iš kur Reyndersas gavo pinigų. Dabar jis turės įrodyti jų teisėtą kilmę.

„Jei yra grynųjų pinigų, kitas klausimas – iš kur jie atsirado“, – sakė teisminis šaltinis.

Belgijos prokuratūrai apie tai pranešė Nacionalinė loterija ir Belgijos finansinės žvalgybos apdorojimo padalinys (CTIF-CFI), kuriam galima pranešti apie sandorius, galinčius būti susijusius su pinigų plovimu ar teroristų finansavimu.

CTIF-CFI duomenimis, įtartinos operacijos dėl gana didelės pinigų sumos vyko ilgą laiką.

Įtariama, kad Reyndersas pradėjo plauti pinigus dar būdamas aktyvus Belgijos politikas, tačiau jau nebevadovaudamas Nacionalinei loterijai. Įtariama, kad jis šią praktiką tęsė ir eidamas Komisijos nario pareigas.

Imunitetas

Reyndersas ir jo ilgametis patikėtinis Jeanas-Claude’as Fontinoy praeityje ne kartą buvo kaltinami korupcija ir kyšių ėmimu, įskaitant buvusį Belgijos slaptųjų tarnybų agentą. Tačiau niekada nebuvo surinkta įtikinamų įrodymų prieš Tefloninį Didjė, kaip kartais Belgijoje pravardžiuojamas Reyndersas.

Šiam tyrimui vadovavo ne eilinius piliečius tiriantis prokuroras, o aukštesnio rango generalinis prokuroras. Taip yra todėl, kad Reyndersas, kaip Europos Komisijos narys, buvo laikomas tokio paties rango kaip Belgijos ministras. Tyrimą atliekantis teisėjas, kuris nurodė atlikti kratas, taip pat yra aukštesnio rango.

Kol Reyndersas tebebuvo Komisijos narys, Belgijos policija, norėdama atlikti kratą jo namuose, turėjo gauti Komisijos narių kolegijos, kurios narys buvo ir pats Reyndersas, leidimą. Dėl to būtų kilęs pavojus tyrimo slaptumui.

Reyndersui, kaip buvusiam Belgijos ministrui, vis dar taikomas tam tikras teisinės apsaugos mechanizmas: jei tyrimą atliekantis teisėjas nori jį suimti arba perduoti bylą teismui, dėl to turi balsuoti Belgijos parlamentas.

Veidaknygė

1 KOMENTARAS

  1. …dar Biciulis galetu pasidometi,kiek tas asilas gutjeresas gavo is ruskiu uz dalyvavima ju konferencijoj.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Valdas Sutkus. Nugalėjusio trampizmo šalyje naikinama cenzūra

Sausio 6 d. Kongrese įvyko JAV prezidento rinkimų sertifikavimas. Nuo šiol D. Trumpas yra oficialiai patvirtintas JAV prezidentu....

Vytautas Sinica. Tadžikų bendruomenės pirmininkas perspėja apie migrantų iš Vidurio Azijos pavojų

Žadėjau grįžti prie politikos. Tai štai prisėskite. Lietuvos tadžikų bendruomenės vadovas Ilchomas Jakubzoda davė labai atvirą interviu „Kauno...

Atsikratysime faktų tikrintojų, kurie buvo pernelyg politiškai šališki – M. Zuckerbergas

JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. Prognozuojama, kad pokyčiai labiausiai paveiks du didžiausius...

Almantas Stankūnas. Kasčiūno utopija ir Lietuvos naikinimas

Nors vis dar teigiama, kad konservatizmas siekia išsaugoti ilgą laiką buvusias tradicionalistines visuomenės nuostatas, tačiau save konservatyviomis vadinančių...