2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. ES laivų statyklos remontuoja Rusijos SGD ledo klasės arktinius dujovežius

Štai tokie „geri JAV sąjungininkai“ Arktyje yra kanadiečiai ir danai – vieni duoda laivus Rusijos suskystintoms dujoms gabenti, kiti tuos laivus remontuoja, o visa ES in corpore netaiko tokiems laivams ir verslams sankcijų, nes nori rusiškų, o ne amerikietiškų, dujų:

ES laivų statyklos remontuoja Rusijos SGD ledo klasės arktinius dujovežius

Remontas ir sausieji dokai leidžia Maskvai išlaikyti prieigą prie dujų gamyklos žiemą.

ES laivų statyklos remontuoja Rusijos ledo klasės tanklaivius ir siūlo jiems sausųjų dokų paslaugas, kad Maskva galėtų ir toliau gabenti dujas per Arktį, nepaisant Vakarų sankcijų jos energetikos sektoriui.

Be techninės priežiūros darbų, kuriuos teikia „Damen“ laivų statykla Breste (Prancūzija) ir „Fayard A/S“ Danijoje, Rusijos suskystintųjų gamtinių dujų gamyklai „Jamal“ būtų sunku patenkinti svarbias rinkas žiemą, kai dujų kainos šiaurės pusrutulyje yra didžiausios.

Remiantis duomenų ir analizės bendrovės „Kpler“ palydovų nuotraukomis ir uostų stebėjimo duomenimis, šios dvi laivų statyklos aptarnavo 14 iš 15-os specializuotų Arc7 klasės tanklaivių, plaukiojančių iš Jamalo SGD gamyklos tolimojoje Rusijos šiaurėje pakrantėje. Kai kurie laivai į uostą užsuko kelis kartus.

„Jei šios dvi laivų statyklos būtų uždarytos, tai sukeltų grėsmę visoms logistikos operacijoms“, – sakė „High North News“ Arkties laivybos specialistas Malte Humpertas, stebėjęs laivų judėjimą. „Jie galėtų gauti paslaugas kur nors kitur, bet tai reikštų, kad gerokai nukryptų nuo savo maršruto.“

Aštuoni iš šių tanklaivių užsuko į „Damen“, o „Fayard“ aptarnavo devynis tanklaivius nuo 2022 m. vasario mėn., kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą. Dauguma laivų priklauso energetikos ir laivybos bendrovėms, įskaitant Graikijos „Dynagas“ ir Kanados „Teekay“.

Bendrovė „Damen“ patvirtino, kad suremontavo „kelis laivus, susijusius su Rusijos SGD gabenimu“, tačiau pridūrė, kad taip „griežtai laikėsi Europos sankcijas reglamentuojančių teisės aktų“ ir kad ji „nedalyvavo laivybos bendrovėms, eksploatuojančioms šiuos laivus, renkantis krovinius“.

„Artimiausiu laikotarpiu neplanuojama daugiau remontuoti šių SGD laivų“, – teigė ji.

Į prašymą pateikti komentarą „Fayard“ neatsakė.

Rusijos dujų tiekimo nutraukimas yra pagrindinis Europos Komisijos politikos tikslas. Tačiau jos tikslas iki 2027 m. sumažinti rusiško iškastinio kuro naudojimą ES iki nulio buvo iškreiptas dėl padidėjusio rusiškų SGD importo, kurio didžioji dalis tiekiama iš Jamalo.

Laivų ir laivų statyklų veiklai sankcijos netaikomos, nes energijos transportavimui taikomos išlygos, be to, jie plaukioja ne su Rusijos vėliava, o specializuoti tanklaiviai negalėtų paskirstyti savo krovinių be Europos laivų statyklų techninės patirties ir techninės priežiūros.

Vienintelis laivyno tanklaivis, kuris neužsuko į nė vieną iš dviejų laivų statyklų, yra „Christophe de Margerie“, priklausantis Rusijos laivybos bendrovei „Sovcomflot“, kuriai taikomos sankcijos.

Gruodžio 16 d. ES sutiko taikyti sankcijas pačiam laivui – tai buvo pirmasis bloko žingsnis, kuriuo „Yamal“ veiklai buvo pritaikytos kokios nors sankcijos. JAV jau pritaikė sankcijas Jamalo projektui.

Dėl to, kad „Christophe de Margerie“ negalėjo patekti į remonto statyklas Europoje, laivas šešis mėnesius nebuvo eksploatuojamas, o tai rodo, kad „Arc7“ klasės laivai yra priklausomi nuo Europos patirties ir atsarginių dalių, sakė Humpertas.

Iš Jamalo laivai gali plaukti į Europą arba daug ilgesniu ir pavojingesniu Šiaurės jūrų keliu į Kiniją. Į rytus galima plaukti tik šiltuoju metų laiku, nepaisant to, kad „Novatek“ – „Yamal LNG“ savininkė – eksperimentuoja su ilgesniu krovinių gabenimo laikotarpiu.

Remiantis Oksfordo energetikos studijų instituto tyrimais, SGD laivai „Arc7“ buvo pastatyti Pietų Korėjoje, o vieno laivo kaina siekė apie 333 mln. dolerių.

Jie yra daugiau nei 200 m ilgio ir gali gabenti apie 170 000 kubinių metrų gamtinių dujų su specialiai sukurta „Azipod“ varomąja sistema, skirta įveikti storą ledą.

Vienas Europos laivų makleris teigė, kad Prancūzijos ir Danijos laivų statyklos, kurių abiejų sausieji dokai yra pakankamai dideli, kad tilptų tokie dideli tanklaiviai, yra „vienintelės, galinčios aptarnauti ‚Arc7‘ ir kartu esančios tinkamoje vietoje“.

Nors Rusijos žalios naftos ir anglies sektoriui taikomos sankcijos, dujoms bloko sankcijų režimas netaikomas, nes nerimaujama dėl tiekimo saugumo.

Žengdamos pirmą žingsnį siekiant laipsniškai nutraukti gabenamų dujų importą, ES šalys birželio mėn. susitarė nuo kovo mėn. uždrausti rusiškų suskystintų gamtinių dujų perkrovimą. Taip bus užkirstas kelias ES uostų naudojimui dujoms iš ledo klasės tanklaivių perpilti į pigesnius įprastus laivus, skirtus gabenti į kitas šalis.

OIES duomenimis, 2023 m. Jamalo SGD į Europą eksportavo 20,9 mlrd. kubinių metrų, iš kurių maždaug ketvirtadalis buvo išsiųstas į paskirties vietas už bloko ribų. Pasak analitinio centro „Bond Beter Leefmilieu“ analitinio centro „Bond Beter Leefmilieu“, tiekimas iš Jamalo sudarė apie 85-90 proc. rusiškų SGD importo į ES.“

ft.com

1 KOMENTARAS

  1. O kas čia tokio? Jokia naujiena, ypač kai amerikonai ir rusai kartu į kosmosą skraido ir ten tupi – linksmai laiką leidžią ir makslo vyrus balamutija. Ypač Kapsukės maksliniekus. Arba tuos tris – Jurgį, Andriuką ir Zigmutį. Du kadais buvusius pretendentus ir vieną tikrąjį laureatą.

    2
    1

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas nori, kad Ukraina sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių

Pranešama, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina siekti, kad Kijevas sumažintų šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25...

Prof. Gediminas Navaitis. Naujametinės viltys ir planai

Pasibaigė naujametinis šurmulys. Daugiau ar mažiau įgyvendinti reklamoje ir socialiniuose tinkluose siūlyti vaizdeliai, įpareigoję džiaugtis ir linksmintis. Pinigai...

Markas Zuckerbergas nestabdo: iš „Metos“ šalina LGBTQ įnorius

  Bendrovės „Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas įsakė iš bendrovės biurų vyrų tualetų pašalinti higieninius tamponus „nebinariniams asmenims” ir translyčiams,...

Edvardas Čiuldė. Ar tai reiškia, kad bildėdami kanopomis sugrįžta valstybininkai?

Daug vandens nutekėjo, o, tiksliau tariant, prabėgo vos ne du dešimtmečiai nuo to laiko, kai viešumoje bandžiau aptarti...