2025-02-24, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Informacija iš pirmų lūpų: kokį susitarimą Vašingtonas siūlo Kijevui

Informacija iš pirmų lūpų, kokį susitarimą dėl gamtinėmis iškasenomis grindžiamo Ukrainos ekonomikos atkūrimo fondo Vašingtonas siūlo Kijevui ir kartu aiškumas, kodėl Zelenskis, pirma pats pasiūlęs tokį bendradarbiavimą, dabar bando nuo jo atsimesti ir dar rėkia, esą jį prievartauja. Pagal Trampo planą, amerikiečiai perimtų Ukrainos ekonomikos valdymą, atkirsdami nuo gamtinių išteklių tiek legendine korupcija garsėjančius Ukrainos oligarchus, tiek kiniečius, kurie mielai uždėtų savo godžias rankutes ant retųjų mineralų. Ukrainai, jei planas bus įgyvendintas, tai bus didžiausia pergalė iš visų, kokią tik galima įsivaizduoti, nes visi suprantame, jog ukrainiečiai, nežinantys kitokios ekonomikos, išskyrus korupcinę, fiziškai nepajėgūs patys sukurti sveikais principais grįstą šalies ūkį. O štai amerikiečių vadovaujami su laiku sugebėtų.

Ekonominė partnerystė apsaugos Ukrainos žmones ir JAV mokesčių mokėtojus

Drąsi D. Trampo tarptautinė lyderystė suderina interesus ir yra naudinga visiems

Scott Bessent, JAV iždo sekretorius

Nors apie ekonominę partnerystę, kurią prezidentas Donaldas Trampas pasiūlė savo kolegai iš Ukrainos Volodymyrui Zelenskiui, pranešta daug, daug kas apie ją pateikta neteisingai arba tiesiog klaidingai. Todėl džiaugiuosi šia galimybe paaiškinti, kuo ši partnerystė naudinga abiem mūsų tautoms.

Be Jungtinių valstijų ir Amerikos žmonių paramos Ukrainos padėtis šiandien geriausiu atveju būtų grėsminga. JAV parama suteikė galimybę Ukrainos žmonėms istoriškai drąsiai gintis, todėl dabar esame ant taikos susitarimo Ukrainai ir stabilumo Europoje atnaujinimo slenksčio.

Kaip jau buvo pranešta anksčiau, V. Zelenskis rugsėjo mėn. apsilankęs D. Trampo bokšte (Tramp Tower) pasiūlė suteikti JAV Ukrainos retųjų žemės elementų ir svarbiausių naudingųjų iškasenų akcijų paketą. Kitaip tariant, būtent pats Ukrainos prezidentas pirmasis pasiūlė prezidentui D. Trampui būsimą, ekonominę partnerystę, teikiančią bendrą naudą abiem valstybėms.

Žinome, kad Ukrainos ekonominė ateitis esant taikai gali būti sėkmingesnė nei bet kuriuo kitu tautos istorijos laikotarpiu, o partnerystė su amerikiečiais užtikrins jos klestėjimą. Prezidentas V. Zelenskis tai pripažįsta, kaip ir Prezidentas D. Trampas. Atsižvelgdamas į šiuos faktus, su pirmuoju tarptautiniu vizitu kaip Iždo sekretorius nuvykau į Kijevą su pasiūlymu, kuris rodo mūsų ilgalaikį įsipareigojimą laisvai ir saugiai Ukrainai – susitarimu, orientuotu į spartesnį šalies ekonomikos augimą.

Ši partnerystė padės palaikyti nuolatinį JAV įsipareigojimą Ukrainos žmonėms ir padės pagrindą tvirtam Ukrainos ekonomikos atstatymui. Nors aktyvų kainos gali būti nepastovios, Ukrainos skolos vertybiniai popieriai po šios naujienos kilo, o tai rodo, kad Ukrainos kreditoriai ir finansų rinkos vertina ekonominės partnerystės naudą.

Ukrainos žmonės pademonstravo neįtikėtiną drąsą ir atsparumą. Jie nusipelnė naudotis laisvės, už kurią taip didvyriškai kovojo, teikiamais privalumais. Ukraina turi gamtinių išteklių ir kito nacionalinio turto, kuris gali paskatinti pokario ekonomikos augimą, tačiau tik tuo atveju, jei jos vyriausybė ir žmonės turės pakankamai kapitalo, patirties ir tinkamų paskatų.

Mūsų partnerystės sąlygose siūloma, kad pajamos, kurias Ukrainos vyriausybė gaus iš gamtinių išteklių, infrastruktūros ir kito turto, būtų skiriamos į fondą, skirtą ilgalaikiam Ukrainos atstatymui ir vystymuisi, kuriame JAV turės ekonomines ir valdymo teises į šias būsimas investicijas. Ši struktūra ir santykiai užtikrina aukštus skaidrumo, atskaitomybės, korporatyvinio valdymo ir teisinės sistemos standartus, būtinus pritraukti tvirtas privačias investicijas pokario augimui Ukrainoje.

JAV dalyvavimas nepaliks vietos korupcijai ir vidaus sandoriams. Kai buvau Kijeve, susitikau su daugeliu Amerikos bendrovių, kurios jau daugelį metų dirba Ukrainoje. Kalbėjausi ir su daugeliu kitų, kurios pasirengusios remti Ukrainos ekonomiką užtikrinant teisingą ir ilgalaikę taiką. Šios partnerystės sąlygos padės sutelkti Amerikos talentus, kapitalą ir aukštus standartus bei valdymą, kad Ukraina sparčiau atsigautų, ir siunčia aiškią žinią Rusijai, kad JAV investuoja į laisvą ir klestinčią Ukrainą ilgam laikui.

JAV yra patvari ir ilgalaikė šių santykių partnerė. Pajamos iš būsimų pajamų srautų būtų reinvestuojamos atgal į pagrindinius sektorius, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama tam, kad būtų atverta daugiau Ukrainos augančių išteklių. Šio susitarimo sąlygomis taip pat būtų užtikrinta, kad šalys, kurios neprisidėjo prie Ukrainos suvereniteto gynimo, negalėtų gauti naudos iš jos atstatymo ar šių investicijų.

JAV visada kūrybingai ieškojo būdų, kaip geriausiai paremti savo partnerius. 1942 m. JAV ir Jungtinė Karalystė susitarė „skatinti abipusiai naudingus tarpusavio ekonominius santykius ir gerinti pasaulinius ekonominius santykius“, remdamosis sutartimi dėl JAV povandeninių laivų naikintojų perdavimo mainais į teisę bazuotis britų laivyno bazėse Karibų jūros regione. Ši į ateitį orientuota nuostata padėjo sukurti finansinį pagrindą precedento neturinčiam ekonominiam augimui, kuris vyko pastaruosius 80 metų.

Panašiai ir Prezidento D. Trampo novatoriškas požiūris yra naujas produktyvios tarptautinės partnerystės modelis. Taip pat aiškiai pasakykime, kuo tai nėra. JAV neperims nuosavybės teisių į fizinį turtą Ukrainoje. Jos taip pat neapsunkintų Ukrainos dar didesne skola. Tokio pobūdžio ekonominis spaudimas, nors ir taikomas kitų pasaulinių veikėjų, nepadėtų įgyvendinti nei Amerikos, nei Ukrainos interesų. Kad ilgainiui sukurtų didesnę vertę, JAV turi investuoti kartu su Ukrainos žmonėmis, kad abi pusės būtų skatinamos gauti kuo daugiau naudos.

Artimiausia Ukrainos kaimynė Lenkija parodė, kas yra įmanoma. Dėl patikimos ekonominės politikos ir diversifikuotos ekonomikos Lenkija yra patraukli JAV prekybos ir investicijų partnerė. Nuo 1992 m. Lenkijos ekonomika, išreikšta realiuoju BVP, išaugo daugiau nei tris kartus, o jos piliečių pajamos vienam gyventojui šiuo metu yra daugiau nei septynis kartus didesnės nei tuo metu. Sėkmingos Lenkijos struktūrinės reformos, investicijos į infrastruktūrą, užsienio investicijų pritraukimas ir kvalifikuotos darbo jėgos ugdymas yra akivaizdus pavyzdys to, ką gali pasiekti Ukraina. Jos strateginė padėtis, darbštūs gyventojai ir gamtiniai ištekliai yra tvirtas pagrindas Ukrainos žmonių siekiams.

Prezidento D. Trampo siūloma partnerystė suderina Amerikos ir Ukrainos žmonių interesus. Prezidentas pripažįsta, kad nacionalinis saugumas kuriamas kartu su ekonominiu saugumu, ir kuo sėkmingesnė ir saugesnė bus pokario Ukraina, tuo daugiau naudos gaus ir Ukrainos, ir JAV žmonės. Ši ekonominė partnerystė padėtų pagrindus ilgalaikei taikai, nes Amerikos žmonėms, Ukrainos žmonėms ir Rusijos vyriausybei būtų duotas aiškus ženklas apie Ukrainos suverenumo ir sėkmės JAV ateityje svarbą“.

Šaltinis ft.com

Veidaknygė

1 KOMENTARAS

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Česlovas Iškauskas. Miunchenas Nr. 2

Miuncheno saugumo konferencija galėjo tęstis ne tris dienas, bet tik vieną, ir tai būtų užtekę triukšmo, juokauja apžvalgininkai....

Edvardas Čiuldė. Falsifikacijų guru Gintautas Mažeikis vėl tarė savo žodį…

Aną kartą profesorius Mažeikis bandė įpiršti mums įsivaizdavimą, kad litvinizmas yra progresyvi ideologija, o galimo karinio konflikto su...

Kenedžio vadovaujamas departamentas patvirtino: tėvu gali būti tik vyras, o motina – moteris

JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentas paskelbė pareigūnams ir visuomenei skirtą vadovą, kuriame pateikiamas lyties apibrėžimas ir nurodoma,...

Edvardas Čiuldė. Kam pasiskųsti dėl Trampo ir jo bendraminčių?

  Interneto dienraštyje delfi.lt praeitos savaitės įvykius apžvelgiančios video laidos „ELTA savaitė“ paskutinioji serija taip ir vadinasi – „JAV...