2024-11-24, Sekmadienis

Audrius Bačiulis. Italiją apėmęs didžiulis įsilaužimo į kompiuterius skandalas grasina išplisti už jos ribų, įtraukdamas ir Lietuvą

Roma – Italiją apėmęs didžiulis įsilaužimo į kompiuterius skandalas dabar grasina išplisti už jos ribų, įtraukdamas Izraelį, Vatikaną, Jungtinę Karalystę ir Lietuvą.

Remiantis policijos pokalbių pasiklausymo įrašais, paskelbti nauji teiginiai, kad užsienio jėgos buvo vienos iš tų, kurios naudojosi Milane įsikūrusios privačios tyrimų įmonės paslaugomis įsiskverbti į valstybės saugumo duomenų bazes siekiant gauti slaptos informacijos apie finansinę veiklą, privačių bankų operacijas ir policijos tyrimus.

Italijos žvalgybos įmonė „Equalize“, kuri, kaip įtariama, įsilaužė į informaciją apie tūkstančius žmonių, įskaitant politikus, verslininkus, sportininkus ir net muzikantus, kaltinama dirbusi Izraelio žvalgybai ir Vatikanui, rodo Italijos žiniasklaidai nutekinti policijos pokalbių pasiklausymo įrašai.

Kaip teigiama nutekintuose pokalbių pasiklausymo įrašuose, įsilaužimo tinklo nariai, įskaitant Nunzio Samuele Calamucci – žmogų, kurį prokurorai kaltina organizavus šią schemą – 2023 m. vasario mėn. susitiko su dviem Izraelio agentais įmonės biure Milane ir aptarė 1 mln. eurų vertės užduotį.

Užduotis buvo kibernetinė operacija prieš Rusijos taikinius, įskaitant neįvardytą prezidento Vladimiro Putino „dešiniąją ranką“, ir finansinių pėdsakų, vedančių iš turtingų asmenų banko sąskaitų į Rusijos samdinių grupę „Wagner“, išaiškinimas. Tada informacija turėjo būti perduota Vatikanui.

Iš nutekintų dokumentų neaišku, kodėl Izraelio žvalgyba ir Vatikanas buvo susiję su prieštaringai vertinama Milano įmone ir dėl kokių priežasčių jie prašė informacijos apie Rusijos taikinius, tačiau jų buvimas dosjė smarkiai išplėtė išsiplėtusio Italijos tyrimo apimtį.

Remiantis pokalbių pasiklausymo įrašais, izraeliečiai pasiūlė partnerystę keičiantis informacija ir pasiūlė „visus originalius dokumentus“, susijusius su ES vadinamuoju „Qatargate“ skandalu, kuris buvo susijęs su įtarimais, kad su Europos Parlamentu susiję asmenys priėmė pinigus ar dovanas mainais už tai, kad vykdė Persijos įlankos valstybės nurodymus Briuselyje.

Jie taip pat siūlė Italijos įmonei informaciją, kuri galėtų padėti vienam iš įtariamų „Equalizer“ klientų, Italijos energetikos milžinei „Eni“, gauti informacijos apie „neteisėtą prekybą Irano dujomis su Italijos įmonėmis“.

Pareiškime „Eni“ patvirtino, kad pasamdė „Equalize“ „tyrimo užduočiai, kuri padės jai įgyvendinti strategiją ir apsiginti įvairiose baudžiamosiose ir civilinėse bylose“, tačiau teigė nežinanti apie jokią neteisėtą bendrovės veiklą.

Italijos politikai sukilo dėl šio mega įsilaužimo į kompiuterius.

Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajani trečiadienį sakė, kad „nepriimtinas“ įsilaužimas, kuriuo siekta „šantažuoti, pulti ar daryti spaudimą“ politikams, ir įsilaužėlių ryšiai už šalies ribų daro jį „daug rimtesnį“.

  1. Tajani įsakė sukurti darbo grupę, kuri saugotų jo ministeriją ir Italijos ambasadas užsienyje.

Tikėtina, kad į Italijos tyrimą bus įtrauktos ir kitos šalys.

Calamucci, kuris anksčiau gyrėsi, kad kartu su programišių kolektyvu „Anonymous“ prasiskverbė į Pentagoną, dažnai minėdavo dešimtis programišių, dirbusių jam Kolčesteryje (Anglija). Remiantis nutekintais dokumentais, įmonė taip pat naudojosi serveriais Jungtinėse Valstijose ir Lietuvoje, kur, jų manymu, jie buvo mažiau pažeidžiami.

Pasak Italijos žiniasklaidos pranešimų, prokurorai nurodė konfiskuoti serverį Lietuvoje ir vertina, ar pateikti prašymą Jungtinės Karalystės tyrėjams.

Keturi įtariamieji, kuriems šiuo metu dėl šios bylos taikomas namų areštas, ketvirtadienį dalyvavo teismo posėdyje Milane, tačiau atsisakė atsakyti į teisėjo klausimus.

Buvusio policijos tyrėjo Carmine Gallo, kuris yra bendrovės „Equalize“ partneris, ir IT konsultanto Calamucci advokatai Antonia Augimeri ir Paolo Simonetti sakė, kad Gallo ketina prieštarauti kaltinimams, tačiau „vaisingai“ diskutuoti su tyrėjais galės tik tada, kai susipažins su visais teisiniais dokumentais.

Calamucci yra „pasirengęs paaiškinti savo poziciją“, kai tik bus pateiktas išsamus tyrimo vaizdas, sakė advokatai. Kai kurie jam pareikšti kaltinimai „empiriškai neįtikinami“, pridūrė advokatai.

POLITICO

Veidaknygė

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis ketvirtoji (lapkričio 23) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Kursko kryptis. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Agresoriaus „gynybos“ ministras a. belousov inspektavo pajėgas Kursko kryptyje. Neatmestina, kad...

Blogos naujienos Briuselio elitui: Europos gyventojai ketina reikalauti to, ką Trumpas teikia amerikiečiams

Joe Groganas Visoje Europoje bręsta šokas dėl Donaldo Trumpo perrinkimo ir jo administracijos realybės. Skirtingai nei 2016-aisiais, kai Trumpo...

Lietuviai nesidžiaugia migrantais, išimtis – ukrainiečiai

Pablogėjus lietuvių požiūriui į migrantus, palankiausiai vertinami ukrainiečiai, rodo Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro (IOM Lietuva) užsakymu atlikta...

Kun. Algirdas Toliatas: kviečiu palaikyti maldoje gydytoją Aleksandrą Alekseičiką

Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinė sąjungos dvasinis palydėtojas kun. Algirdas Toliatas paragino melstis už atleistą gydytoją Aleksandrą Alekseičiką. Skelbiame...