Kaliningradas, Špicbergenas, Kazachstanas – probleminiai ES ir Rusijos taškai.
Be karo Ukrainoje, ES turi ir kitų konfliktų su Rusija. Kai kuriose vietose emocijos verda taip smarkiai, kad gali kilti eskalacija. Rusijos ekspertas mano, kad tai, jog prezidentas V. Putinas taip pat nori ginti rusus kitose šalyse, gali būti jam vartai į agresiją.
Ginčas dėl Kaliningrado eksklavo
ES ir Lietuva nori pasiekti kompromisą iki liepos 10 d., ir visi, įskaitant Vokietijos vyriausybę, užtikrina visišką solidarumą savo partnerei. Tačiau tuo pat metu ES diplomatai teigia, kad klausimas be reikalo paaštrėjo. „Nes niekas neprašė Lietuvos vyriausybės taip nuosekliai įgyvendinti ES sankcijų režimą”, – aiškina vienas iš jų.
SPD frakcijos užsienio politikos atstovas Nilsas Šmidas (Nils Schmid) diplomatiškai sako: „Lietuva turi teisę įgyvendinti sankcijas. Tačiau, pavyzdžiui, Europos Parlamento raginimas elgtis santūriai taip pat yra teisingas.”
ES diplomatai priekaištauja, kad prieš žengdama šį žingsnį vyriausybė Vilniuje nesikreipė dėl konsultacijų – tikriausiai ir dėl to, kad aiškiai nematė reikalo aiškintis: „Sankcijos turi būti vykdomos, o priimti sprendimai neturi pakenkti ES sankcijų politikos patikimumui ir veiksmingumui”, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai.
„Visi žino, koks jautrus Rusijos požiūris į Kaliningradą”, – sakė Meisteris. „Rusai susilpnėjo, bet jie su viskuo nesusitaikys.” Pasak ES diplomato, dabar reikia rasti visoms pusėms palankų sprendimą.
Tuo pat metu JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija šiuo klausimu yra vieningos: karas su Ukraina jau ir taip yra pakankamai dramatiškas – dar vieno konflikto nereikia. Po NATO aukščiausiojo lygio susitikimo kancleris F. Scholz pabrėžė, kad kalbama apie aiškią sąsają tarp dviejų Rusijos dalių. Tikėtina, kad ES Komisija dabar nuspręs, kad sankcijų sąlygos tranzitui netaikomos.
Rusai Špicbergene
Norvegijos Špicbergeno salyne gyvenančių kelių šimtų rusų atvejis yra visai kitoks. Pagal dar 1920 m. pasirašytą sutartį jie turi teisę ten vykdyti kasybą, be to, žaliava jiems tiekiama iš Rusijos.
NATO šalis Norvegija nėra ES narė, tačiau ji įgyvendina ES sankcijas Rusijai ir dabar nusprendė jas iš dalies sustabdyti. Norvegijos duomenimis, iš tikrųjų prekių gabenimui laivais į Špicbergeną tai neturėtų turėti įtakos.
Tačiau didžioji dalis rusiškų krovinių, gabenamų į archipelago gyvenvietes, pirmiausia turi vykti per kontrolės punktą Norvegijos žemyninėje dalyje, o šis savo ruožtu yra uždarytas prekėms, kurioms taikomos sankcijos.
„Šis atvejis anaiptol nėra toks rimtas kaip Kaliningrado sritis, kuri taip pat yra svarbi Rusijai kariniu požiūriu”, – sako ekspertas Meisteris. Tačiau tai prisideda prie blogėjančios nuotaikos visais lygmenimis.
https://www.welt.de/…/Kaliningrad-Spitzbergen…