JAV siekia padidinti tiekimą sankcijų ir pasaulinės maisto krizės sąlygomis, Kremlius derybose dėl grūdų iškėlė eksporto lengvatų sąlygą.
Pasak su šiomis pastangomis susipažinusių asmenų, JAV vyriausybė tyliai skatina žemės ūkio ir laivybos bendroves pirkti ir vežti daugiau rusiškų trąšų, nes dėl sankcijų baimės smarkiai sumažėjo tiekimas, o pasaulinės maisto kainos sparčiai auga.
Šios pastangos yra dalis sudėtingų ir sunkių derybų, vykstančių dalyvaujant Jungtinėms Tautoms, siekiant padidinti trąšų, grūdų ir kitų žemės ūkio produktų tiekimą iš Rusijos ir Ukrainos, kuris sutriko dėl prezidento Vladimiro Putino invazijos į pietinę kaimynę.
ES ir JAV savo verslo su Rusija apribojimuose numatė išimtis, leidžiančias prekiauti trąšomis, kurių Maskva yra viena iš pagrindinių pasaulinių tiekėjų. Tačiau daugelis krovinių siuntėjų, bankų ir draudikų nedalyvavo šioje prekyboje, nes baiminosi, kad netyčia gali pažeisti taisykles. Rusijos trąšų eksportas šiemet sumažėjo 24 %. JAV pareigūnai, nustebinti atsargumo masto, atsidūrė iš pirmo žvilgsnio paradoksalioje padėtyje ir ieško būdų, kaip jį padidinti.
Pasak su situacija susipažinusių žmonių, kurie kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, kad galėtų aptarti neviešus klausimus, Vašingtonas šio mėnesio pradžioje pasiuntė savo atstovą į JT vadovaujamas derybas Maskvoje dėl tiekimo klausimų. Nepakankamas trąšų tiekimas šiais metais gali turėti įtakos ir kitų metų derliui.
„Rusijai tikrai svarbu, kad JAV valdžios institucijos pasiųstų aiškų signalą, jog šie sandoriai yra leidžiami ir atitinka pasaulinio maisto saugumo interesus, todėl jos neturėtų atsisakyti juos vykdyti”, – sakė Ivanas Timofejevas, Kremliaus įkurtos Rusijos tarptautinių reikalų tarybos sankcijų specialistas.
Nors Rusija teigia, kad sankcijų baimė stabdo ir jos grūdų eksportą, tačiau, šalies Grūdų sąjungos duomenimis, bendra šio sezono siuntų apimtis sumažėjo tik 14 %, o kviečių eksportas gegužę padvigubėjo.