2025-01-18, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Jis tvirtai laikosi taisyklės neleisti vaikams naudotis socialine žiniasklaida iki 16 metų

Niujorko universiteto Sterno verslo mokyklos profesorius, socialinis psichologas Jonathanas Haidtas yra atlikęs išsamius tyrimus apie vaikus ir išmaniuosius telefonus. Jo išvados pavertė jį vienu žinomiausių vienos pelningiausių pasaulio pramonės šakų kritiku, nes jis teigia, kad išmaniuosius telefonus su visą parą veikiančiomis pramogomis ir socialine žiniasklaida sukūrę milžinai yra pagrindinė paauglių nerimo ir depresijos didėjimo priežastis.

Haidto pozicija, išdėstyta jo naujoje knygoje „ Nerimo kupina karta“, įsuko jį į vis aštrėjančias diskusijas dėl vaikų ir telefonų.
Haidtas sako, kad jo tikslas – suvienyti tėvus imtis bendrų veiksmų, nes jie dažnai dėl bendraamžių spaudimo duoda savo vaikams telefonus ir socialinių tinklų programėles. „Mano tikslas – kad nė vienas iš tėvų, norinčių elgtis teisingai, nebūtų vienintelis, kuris elgiasi teisingai“, – sakė jis viename interviu.

Nuo kovo pabaigos, kai knyga pasirodė, ji kiekvieną savaitę buvo „New York Times“ negrožinės literatūros kietais viršeliais bestselerių sąrašo viršuje. Apie ją kalbama mamų grupių pokalbiuose. Ją gyrė Oprah Winfrey, taip pat tokios garsenybės kaip Jessica Seinfeld. Arkanzaso gubernatorė respublikonė Sarah Huckabee Sanders pirmadienį išsiuntė knygos kopijas visų valstijų gubernatoriams ir savo valstijos įstatymų leidžiamosios valdžios nariams kartu su laišku, kuriame ragina įstatymų leidėjus apsaugoti vaikus nuo socialinės žiniasklaidos „tamsiosios kanalizacijos“. Haidtas taip užsiėmęs knygos reklamavimu ir užklausų siuntimu, kad jo automatinis atsakymas el. paštu teigia, jog jis negalės atsakyti, kol rugpjūtį nesibaigs jo knygos turas.

Prestižiniame žurnale „Nature“ išspausdintoje apžvalgoje teigiama, kad nėra jokių įrodymų, patvirtinančių jo teoriją, ir jis kaltinamas baimės kurstymu.

„Dar blogiau, drąsus pasiūlymas, kad dėl visko kalta socialinė žiniasklaida, gali atitraukti mūsų dėmesį nuo veiksmingo reagavimo į tikrąsias dabartinės jaunų žmonių psichikos sveikatos krizės priežastis“, – žurnale „Nature“ rašė Kalifornijos universiteto Irvine psichologijos profesorė ir prodekanė Candice L. Odgers.

20 metų paauglių psichikos sveikatą tyrinėjanti L. L. Odgers interviu teigė, kad psichikos sveikatos problemos kyla dėl sudėtingo genetinių ir aplinkos veiksnių, tokių kaip ginkluotas smurtas ir ekonominiai sunkumai, derinio.

Bendrovės „TikTok“, „Snap“ ir „Meta“, patronuojančioji „Instagram“ ir „Facebook“ bendrovė, atsisakė komentuoti Haidto išvadas.
Remiantis praėjusiais metais paskelbtais Ligų kontrolės ir prevencijos centro kas dvejus metus atliekamos apklausos duomenimis, 2021 m. apie 57 proc. vidurinių mokyklų moksleivių pranešė apie nuolatinį liūdesio ar beviltiškumo jausmą, o prieš dešimtmetį tokių buvo 36 proc. Tarp paauglių berniukų beviltiškumo jausmas išaugo nuo 21 proc. iki 29 proc.

Haidtas teigia, kad nors technologijos nesveikai pakeitė vaikų smegenis, socialinėms platformoms padėjo dvi vienu metu vykstančios tendencijos: mažėjantys laisvi žaidimai ir didėjanti pernelyg globėjiška tėvystė. Jis sako, kad tėvai, kurie atima iš vaikų galimybę patiems spręsti problemas, neleidžia jiems išsiugdyti drąsos. Socialinės žiniasklaidos ir vaizdo žaidimų populiarumas reiškia, kad vaikai daugiau laiko praleidžia prie ekranų, bendraudami su draugais ir nepažįstamais žmonėmis.

Haidtas padarė išvadą, kad galima padaryti keturis dalykus, kurie padėtų sukurti sveikesnę vaikystę: neleisti vaikams naudotis išmaniaisiais telefonais, kol jie baigs vidurinę mokyklą, neleisti naudotis socialine žiniasklaida iki 16 metų, neleisti telefonų mokyklose ir skatinti daugiau žaisti be priežiūros.

Jis savo vaikams telefonus davė anksčiau, nei dabar rekomenduoja, – jo dukra gavo telefoną šeštoje klasėje, bet jis tvirtai laikėsi taisyklės neleisti naudotis socialine žiniasklaida iki 16 metų, nors abu vaikai vidurinėje mokykloje paprašė „Instagram“.

Jo sūnus, dabar 17-metis vyresniųjų klasių moksleivis, ir dukra, 14-metė pirmakursė, laikosi namų taisyklės naktimis nelaikyti telefonų miegamuosiuose.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt devintoji (sausio 17) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Vakar Ukrainos pajėgos Belgorodo srityje sėkmingai atakavo rusų oro gynybos rajoną. Sunaikintas S300 radaras. Naktį agresorius...

Edvardas Čiuldė. Kas gins Lietuvą?

Iš vienos pusės, lyginti saugumo požiūriu Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, tą pačią, bet drauge skirtingą Lietuvą, yra...

Donaldas Trampas: „Jokie vėjo jėgainių parkai nebus statoma man esant prezidentu“

Pirmadienį JAV prezidento pareigas eiti prisieksiantis Donaldas Trampas (Donald Trump) dabar dar labiau griežtina savo retoriką prieš vėjo...