2024-11-25, Pirmadienis

Audrius Bačiulis. Kinija peržengė J. Bideno raudonąją liniją dėl Ukrainos

Veidaknygė

Prezidentas perspėjo Xi neteikti „materialinės paramos“ Rusijai. Ar bus pasekmių?

Prezidentas J. Bidenas prieš dvejus metus įspėjo Kiniją neteikti „materialinės paramos“ Rusijos karui Ukrainoje. Penktadienį valstybės sekretorius Antony Blinkenas pripažino, kad Xi Jinpingas ignoravo šį įspėjimą. Kinija, sakė A. Blinkenas, buvo „didžiąja dalimi pirmoji Rusijos karinės pramonės bazės tiekėja“, o jos padarytas „materialinis poveikis“ iš esmės pakeitė karo eigą. Kad ir ką J. Bidenas nuspręstų daryti toliau, tai bus lemtinga pasaulio saugumui ir stabilumui.

J. Bidenas gali įgyvendinti savo raudonąją liniją taikydamas sankcijas ar kitas priemones, arba jis gali parodyti, kad Amerikos ryžtas žlunga, taikydamas tik simbolines sankcijas. Pekinas ir jo strateginiai partneriai Maskvoje, Teherane, Pchenjane ir Karakase neabejotinai suprastų, kad pusėtinas sankcijų vykdymas yra žalia šviesa gilinti savo pasaulinio chaoso kampaniją. Xi mato istorinę galimybę pakenkti Vakarams.

Tai momentas, panašus į 2013 m. prezidento B. Obamos nesėkmę Sirijoje. Kai diktatorius Basharas al Assadas nepaisė B. Obamos perspėjimo nenaudoti cheminių ginklų prieš savo žmones, prezidentas susilaikė nuo karinių veiksmų, o pasekmės buvo baisios. Po šešių mėnesių Maskva 2014 m. pradėjo invaziją į Krymą – dabar jau dešimtmetį trunkančio Ukrainos karo pradžią. Nesugebėjimas dabar imtis ryžtingų veiksmų prieš Kiniją atvertų kelią Rusijos pergalei Ukrainoje.

J. Bidenas nubrėžė raudoną liniją 2022 m. kovo 18 d., praėjus trims savaitėms po to, kai Vladimiras Putinas pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą. „Aš negrasinau“, – sakė J. Bidenas po tos dienos vaizdo pokalbio su Xi. Tačiau J. Bidenas sakė, kad įsitikino, jog Kinijos prezidentas supranta, kad „keltų sau didelį pavojų“ ir rizikuotų Kinijos ekonominiais ryšiais su JAV ir Europa, jei materialiai paremtų Rusijos karą.

J. Bideno kabinetas jo ultimatumą sustiprino konkrečiais perspėjimais. Prekybos sekretorė Gina Raimondo įspėjo, kad administracija gali „iš esmės uždaryti“ didžiausią Kinijos lustų gamintoją „Semiconductor Manufacturing International Corp.“, reaguodama į tai, kad jos lustus naudoja Rusijos kariuomenė. Iždo sekretorė Janet Yellen pagrasino finansinėmis sankcijomis. Po to ji praėjusių metų pabaigoje pažadėjo „imtis ryžtingų ir chirurginių veiksmų prieš finansų institucijas, kurios palengvina Rusijos karo mašinos aprūpinimą“.

Prekybos duomenys rodo, kad 2022 m. Pekinas stengėsi atvirai neperžengti raudonos linijos. Tačiau 2023 m., kai J. Bideno administracija pritaikė tik simbolines sankcijas Irano subjektams, tiekusiems rusams tūkstančius dronų kamikadzių – dronų, kurie prisotino Ukrainos priešlėktuvinę gynybą ir sukėlė dideles skerdynes, – kinai tikriausiai nusprendė, kad J. Bideno blefas buvo blefas. 2023 m. kovo mėn. p. Xi apsilankė Kremliuje, drąsiai demonstruodamas solidarumą su p. Putinu. Tai pasirodė esąs lūžis Maskvos kare, faktiškai pavertęs konfliktą Kinijos įgaliotuoju karu su Vakarais.

Strateginių ir tarptautinių studijų centras nustatė, kad nuo 2023 m. pradžios Kinijos parama Rusijos karinei gamybai smarkiai išaugo. P. Blinkenas savo kolegoms iš Kinijos konkrečiai paminėjo „stakles, mikroelektroniką, nitroceliuliozę – kuri labai svarbi gaminant šaudmenis ir raketinį kurą – ir kitas dvejopos paskirties prekes, kurias Maskva naudoja savo gynybos pramonės bazei didinti“. Pastarųjų metų naujienų pranešimuose taip pat nurodoma, kad Kinija tiekia karines transporto priemones, dronus, neperšaunamas liemenes, paraką ir palydovinius vaizdus.

Vakarų skaldymas per netiesioginius karus Europoje ir Artimuosiuose Rytuose puikiai dera su Xi paraginimu savo biurokratijai ieškoti galimybių tarptautiniuose neramumuose. „Svarbiausias pasaulio bruožas, vienu žodžiu, yra ‚chaosas‘, ir panašu, kad ši tendencija išliks“, – 2021 m. sausį Kinijos komunistų partijos vadovų seminare sakė Xi. „Laikas ir tendencijos yra mūsų pusėje“. 2023 m. kovo mėn. išvykdamas iš susitikimo Kremliuje ponas Xi žengė dar toliau, faktiškai paskelbdamas save ir poną Putiną chaoso agentais. „Šiuo metu vyksta pokyčiai, kokių nematėme jau 100 metų“, – sakė jis. „Ir mes esame tie, kurie kartu lemia šiuos pokyčius“.

Kol J. Bideno komanda svarsto galimas sankcijų didiesiems Kinijos bankams ir kitoms sistemiškai svarbioms bendrovėms įvedimo išlaidas, ji taip pat turi pasverti, kiek kainuotų jų neįvedimas. Kinijos vadovai yra pažeidžiami reikšmingų sankcijų. 2017 m. pabaigoje D. Trumpo administracija tyliai, bet tvirtai pagrasino įvesti sankcijas pagrindiniam Kinijos energijos gamintojui po to, kai Pekinas pasipriešino JAV prašymams apriboti naftos eksportą į Šiaurės Korėją. Kinija žinojo, kad grasinimas yra įtikinamas, ir greitai sutiko tapti viena iš precedento neturinčios Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos, kuria ribojamas eksportas, rėmėjų.

Šiandien tas patikimumas atrodo nebepakankamas.

Oficialiuose Pekino pareiškimuose po Blinkeno vizito nebuvo užsiminta apie amerikiečių pretenzijas, o Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas pareiškė tiesiai šviesiai: „Ukrainos klausimas nėra Kinijos ir Jungtinių Valstijų klausimas. JAV pusė neturėtų jo tokiu paversti“.

Dar blogiau, yra ženklų, kad Pekinas ir jo chaoso ašis, kuriai priklauso Rusija, Iranas, Šiaurės Korėja ir Venesuela, planuoja kitą agresyvaus griovimo etapą. Pekinas priėmė „Hamas“ delegaciją tą pačią dieną, kai J. Blinkenas išvyko iš Kinijos – šį faktą Kinijos pareigūnai nuslėpė nuo amerikiečių delegacijos. Dar grėsmingiau tai, kad Xi išsiuntė į Maskvą devynių dienų vizitui vieną iš patikimiausių savo padėjėjų, buvusį šnipinėjimo agentūros vadovą ir dabartinį Politinio biuro narį Chen Wenqing. Kelionės tikslas buvo sustiprinti bendradarbiavimą žvalgybos ir saugumo srityje ir paruošti dirvą V. Putino vizitui Pekine kitą mėnesį.

Šį mėnesį Kinijos komunistų partijos svarbiausiame ideologiniame ir politiniame žurnale išspausdintame iškalbingame straipsnyje Chen Yixin – dabartinis svarbiausios Kinijos šnipinėjimo agentūros vadovas – propagavo idėją vesti „kovą“ toli už Kinijos sienų. Žurnale „Qiushi“ išspausdintoje Čeno esė buvo eilutė, kuri gali būti neoficialus chaoso ašies šūkis: „Chaose ieškok privalumų ir venk trūkumų“.

Šaltinis wcj.com

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penktoji (lapkričio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo ir vėl. Anksčiau minėjome, kad atakuodami Ukrainos teritoriją S300/400 raketomis rusai prisižais. Juk...

Prieš D. Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“, – sako žurnalistas veteranas

Politikos analitikas ir bestselerių autorius Markas Halperinas teigė, kad prieš Donaldo Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“....

TS-LKD palikimas naujajai vyriausybei

Vytautas Vyšniauskas Jeigu žvakučių degiotojams prie Seimo iš tiesų rūpėtų antisemitizmas ir Lietuvos nacionalinis saugumas bei reputacija strateginių partnerių...

Valdas Vižinis. Šią valdžią teks ginti

Nebesvarbu kuo vedini ir už ką balsavome – socdemus, valstiečius, Nemuno Aušrą, demokratus, Gražulį – valdžią, išgyvenančią ištisą...