2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Putinas siunčia žinią, kad yra pasirengęs sudaryti sandorį

Veidaknygė

Pastaruoju metu V. Putinas, vykdydamas diplomatiją užkulisiniais kanalais, siunčia kitokią žinią: Jis pasirengęs sudaryti sandorį.

V. Putinas per tarpininkus bent jau nuo rugsėjo mėn. siunčia signalus, kad yra pasirengęs paliauboms, kuriomis būtų įšaldytos dabartinės kovos linijos, tačiau tai toli gražu neatitiktų jo ambicijų dominuoti Ukrainoje, teigia du buvę Kremliui artimi aukšto rango Rusijos pareigūnai ir amerikiečių bei tarptautiniai pareigūnai, gavę V. Putino pasiuntinių žinią.

Tiesą sakant, pasak amerikiečių pareigūnų, V. Putinas taip pat išsiuntė užuominas dėl paliaubų susitarimo metais anksčiau, 2022 m. rudenį. Ta tyli uvertiūra, apie kurią anksčiau nepranešta, pasirodė po to, kai Ukraina sutriuškino Rusijos kariuomenę šalies šiaurės rytuose. V. Putinas nurodė, kad yra patenkintas Rusijos užimta teritorija ir pasirengęs paliauboms, sakė jie.

Pakartotinis V. Putino susidomėjimas paliaubomis yra pavyzdys, kaip oportunizmas ir improvizacija apibrėžė jo požiūrį į karą už uždarų durų. Dešimtys interviu su rusais, kurie jį seniai pažįsta, ir su tarptautiniais pareigūnais, turinčiais žinių apie Kremliaus vidinę veiklą, rodo, kad lyderis manevruoja siekdamas sumažinti riziką ir išlaikyti atviras galimybes kare, kuris truko ilgiau, nei jis tikėjosi. Nors V. Putinas viešumoje naudoja ugningą retoriką, privačiai praneša apie norą paskelbti pergalę ir judėti toliau.

„Jie sako: „Esame pasirengę deryboms dėl ugnies nutraukimo“, – sakė vienas aukšto rango tarptautinis pareigūnas, šį rudenį susitikęs su aukščiausiais Rusijos pareigūnais. „Jie nori likti ten, kur yra mūšio lauke“.

Nėra jokių įrodymų, kad Ukrainos lyderiai, pažadėję susigrąžinti visą savo teritoriją, sutiks su tokiu susitarimu. Kai kurie amerikiečių pareigūnai sako, kad tai gali būti gerai pažįstamas Kremliaus bandymas nukreipti dėmesį ir neatspindi tikro V. Putino noro siekti kompromiso. Buvę Rusijos pareigūnai priduria, kad V. Putinas gali dar kartą pakeisti savo nuomonę, jei Rusijos pajėgos įgaus pagreitį.

„Jis tikrai nori sustoti ties dabartinėmis pozicijomis“, – sakė vienas iš buvusių aukštų Rusijos pareigūnų laikraščiui „The New York Times“, perduodamas žinią, kurią, pasak jo, Kremlius tyliai siunčia. Buvęs pareigūnas pridūrė: „Jis nenori atsitraukti nė per metrą“.

Dabartiniai ir buvę pareigūnai sakė, kad V. Putinas mato, jog susiklostė keletas veiksnių, kurie sudaro palankią progą susitarimui: mūšio laukas, kuris atrodo atsidūręs aklavietėje, nesėkmingo Ukrainos puolimo padariniai, silpnėjanti parama Vakaruose, o nuo spalio mėnesio dėmesį atitraukia karas Gazos ruože. Pareigūnai kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, kaip ir kiti šiam straipsniui apklausti pareigūnai, nes užkulisinės užuominos yra jautraus pobūdžio.

Vakarų pareigūnai bent jau nuo rugsėjo mėn. vis dažniau girdėjo signalus, kad V. Putinas yra suinteresuotas paliaubomis.

Šie signalai sklinda įvairiais kanalais, įskaitant per užsienio vyriausybes, turinčias ryšių tiek su Jungtinėmis Valstijomis, tiek su Rusija. Neoficialūs Rusijos pasiuntiniai kalbėjosi su pašnekovais apie galimo susitarimo, kuriam V. Putinas pritartų, kontūrus, sakė Amerikos pareigūnai ir kiti asmenys.

Kai kurie analitikai teigia, kad V. Putinui naudingas ilgas karas ir kad jis nori atidėti bet kokias derybas iki galimo buvusio prezidento Donaldo J. Trumpo, kuris 2024 m. bus pagrindinis kandidatas į respublikonų prezidento postą, sugrįžimo į valdžią. Buvę Rusijos pareigūnai teigė, kad V. Putinas norėtų greičiau sudaryti susitarimą, atsižvelgiant į karui būdingą neapibrėžtumą.

Potenciali aklavietė kyla dėl V. Putino pastangų, kad bet kokių derybų centre atsidurtų Jungtinės Valstijos.

JAV ir Rusijos vyriausybės turi ryšių kanalus, kuriais bendrauja klausimais, įskaitant apsikeitimą kaliniais. Tačiau Centrinės žvalgybos valdybos direktorius Williamas J. Burnsas ir Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas paskutinį kartą susitiko maždaug prieš metus Turkijoje, sakė pareigūnai. O JAV pareigūnai teigia, kad Jungtinės Valstijos nevedė ir neves derybų Ukrainos vardu.

Amerikiečių pareigūnai teigia, kad, nepaisant V. Putino iniciatyvos, Ukraina turi įrodyti, kad ji išlieka stipri, o Jungtinės Valstijos turi parodyti, kad yra pasiruošusios remti Ukrainą, kad sužlugdytų V. Putino įsitikinimą, jog laikas yra jo pusėje, ir priverstų daryti nuolaidas bet kokiose derybose.

Šaltinis: nytimes.com

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt pirmoji (sausio 9) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Antra para dega Engels (Saratov sritis) naftos perdirbimo gamykla, kuri tiekia kurą šalia esančiai rusų...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...