2025-01-18, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Rinkimų Nyderlanduose pamokos

Veidaknygė

Wilderso žinia iš Nyderlandų

Nyderlandų rinkėjai pasuko į dešinę, ir kodėl kas nors tuo stebisi?

Rinkimai Nyderlanduose retai kelia didelį ažiotažą užsienyje, tačiau trečiadienį Nyderlanduose įvykęs balsavimas yra išimtis. Didžiausią pergalę iškovojo Geertas Wildersas, dešiniųjų pažiūrų kampanijos veteranas, o jo pergalė sukėlė siaubą visoje Europoje.

Rinkėjai pasiuntė aiškią žinią.

Rinkėjai pavargo nuo nusistovėjusio konsensuso tokiais klausimais kaip imigracija ir klimato politika. Jau du dešimtmečius didžiausias Geerto Wilderso Laisvės Partijos kampanijos klausimas yra imigracija. Praėjusiais metais į šalį, kurioje iš viso gyvena beveik 18 mln. gyventojų, atvyko apie 400 000 imigrantų. Nors praėjusių metų skaičių galėjo iškreipti pabėgėliai iš Ukrainos, nuo 2016 m. imigracija kasmet viršijo 200 000.

Tai sukuria didelę mokestinę naštą dosniai Nyderlandų gerovės valstybei ir kelia įtampą būsto rinkoje. Tai taip pat tampa kultūrinio karo klausimu, nes rinkėjai nerimauja, kad šalis tinkamai neasimiliuoja musulmonų migrantų iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos. G. Wildersas gali save pristatyti kaip šių baimių tribūną, nes nuo 2004 m., kai islamistas nužudė kino režisierių Theo van Goghą, gyveno saugomas policijos.

Politikai centristai šaiposi iš V. Wilderso siūlomo sprendimo – uždrausti Koraną, naujas mečetes ir islamo mokyklas. Tai kraštutinumas, ir G. Wildersas turėjo atsisakyti šių pasiūlymų, kad pasiektų tokį balsų skaičių, kokį gavo trečiadienį. Tačiau jei kuris nors kitas Nyderlandų politikas turi geresnių idėjų, kaip pasiekti asimiliaciją, rinkėjai jį įdėmiai išklausys.

Kitas Wilderso pažadas – pasitraukti iš įvairių pasaulinių susitarimų dėl klimato kaitos. Aplinkosaugos politika jau daugelį metų krečia Nyderlandų politikus, o ūkininkai protestuoja prieš drakoniškus planus apriboti azoto išmetimą. Šie neramumai parodė, kas laukia, kai prieš anglies dioksido išmetimą nusiteikę kairieji atsigręš į žemės ūkį, kuris Nyderlanduose yra viena svarbiausių pramonės šakų. Pagrindinės Nyderlandų partijos reagavo vangiai, todėl ūkininkai įkūrė savo protesto partiją, kuri dabar yra didžiausias blokas parlamento aukštuosiuose rūmuose.

Pamoka ta, kad jei rinkėjai prieis išvadą, jog turi tik vieną alternatyvą, jie jos griebsis nežiūrėdami, kiek ji gera ar bloga. G. Wilderso atveju yra šiek tiek blogo. Jis nepritaria pagalbai Ukrainai, nors laisvų rankų suteikimas Rusijai įsiveržti į šalį prieštarautų Nyderlandų interesams. Centristų politikai taip pat nerimauja dėl G. Wilderso noro surengti referendumą dėl Nyderlandų narystės Europos Sąjungoje. Tačiau jei jie turi būdų, kaip panaudoti ES institucijas rinkėjams rūpimoms problemoms spręsti, jie dar niekam to nepasakė.

Vietoj to Europa ketina dar kartą pasinerti į prasivardžiavimų ir įžeidinėjimų raundą, todėl tikėkitės dažnai girdėti žodį „fašistas“. Baiminamasi, kad anksčiau buvusios marginalinės partijos, tokios kaip euroskeptiška, prieš imigraciją nusistačiusi „Alternatyva Vokietijai“ ar Nacionalinis susivienijimas Prancūzijoje, įgauna vis didesnį populiarumą. Tokiose šalyse kaip Italija ar dabar Nyderlandai jos iš karto laimi rinkimus.

Tačiau akivaizdu, kad „fašizmo“ etiketė rinkėjus jaudina tuo mažiau, kuo dažniau jie mato, kad ji naudojama prieš politikus, kurie, jų manymu, išsako jiems rūpimus klausimus. Dabar, kai centristinių pažiūrų politikai supranta, kad negali įveikti politikos pakraščių, vienintelė išeitis – prisijungti prie G. Wilderso ir varžytis siūlant rinkėjams svarbių problemų sprendimus.

Šaltinis

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt devintoji (sausio 17) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Vakar Ukrainos pajėgos Belgorodo srityje sėkmingai atakavo rusų oro gynybos rajoną. Sunaikintas S300 radaras. Naktį agresorius...

Edvardas Čiuldė. Kas gins Lietuvą?

Iš vienos pusės, lyginti saugumo požiūriu Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios, tą pačią, bet drauge skirtingą Lietuvą, yra...

Donaldas Trampas: „Jokie vėjo jėgainių parkai nebus statoma man esant prezidentu“

Pirmadienį JAV prezidento pareigas eiti prisieksiantis Donaldas Trampas (Donald Trump) dabar dar labiau griežtina savo retoriką prieš vėjo...