2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. V.Baumila aiškina, kad KGB tarnavo geriausi iš geriausiųjų

V.Baumila Iškiliausius kovotojus už Lietuvos laisvę – kardinolą Sigitą Tamkevičių ir seserį Nijolę Sadūnaitę – persekiojusio kagėbisto Baumilos sūnus – dainorėlis Vaidotas toliau aiškina, kad KGB tarnavo geriausi iš geriausiųjų, o jo tėvas nieko bloga nedarė, tik žmones apklausinėjo. Kaip atrodė tos „apklausos”, liudija Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika:

GRASINIMAS MIRTIMI NIJOLEI SADŪNAITEI

„LKB Kronika” užfiksavo, kad 1982 m. rugpjūčio 26 d. Saugumo komitete tardomam V. Smolkinui (buvo kaltinamas politinių kalinių šeimų šelpimu) saugumietis prasitaręs: „Vieni tavo draugai užsienyje, kiti – lageriuose, o būna, kad ir po mašina pakliūva”190. Buvo galima suprasti, apie ką kalbama…

Apie panašų grasinimą rašo ir ses. Nijolė Sadūnaitė. 1988 m. vasario 16 d. ją sulaikius ir atgabenus į KGB rūmus, majoras V. Baumila jai pareiškė: „Tu nebijai, kad baigsi gyvenimą po mašinos ratais kaip kunigas Laurinavičius?!”

NIJOLĖS SADŪNAITĖS BROLIO TARDYMAS

1983 rugsėjo 15 Nijolės Sadūnaitės brolį paguldė į Jonavos rajoninę ligoninę, tuberkuliozinį skyrių, nes rado plaučiuose dėmes, vakarais temperatūra iki 38 laipsnių, visai užkimo ir dar prisidėjo aštrus bronchitas.

Kitą dieną jam iš KGB atėjo iškvietimas, kad rugsėjo 19 d. jis atvyktų į Vilnių pas čekistą Vidą Baumilą tardymui. Išsigandusi brolį gydanti TBC skyriaus gyd. Matilionienė davė žodinį leidimą broliui važiuoti į tardymą, nors kelionė iš Jonavos į Vilnių ir atgal tęsiasi apie 6 val. Rugsėjo 19 čekistas Baumila brolį tardė 3 val.

Brolis paskė, kad Kun. Sigitui Tamkevičiui jis niekada nieko nėra davęs, o jei čekistas tvirtina, kad tai rado pas kun. S. Tamkevičių, teparodo tos kratos protokolą. Kratos protokolo neparodė, tik ėmė šaukti ir grasinti, kad broliui iškels naują bylą…

Rugsėjo 20 V. Baumilas vėl brolį tardė 2 val. 50 min. Jis kartojo gąsdinimą, kad jam iškels bylą už žinių perdavimą į „LKB Kroniką”. Čia pat melavo, esą, kun. Sigitas Tamkevičius prisipažino, jog brolis jam perdavęs tuos laiškų nuorašus. Brolis paprašė akistatos. Čekistas išsigando, po to vėl ėmė šaukti, nukreipdamas kalbą kita tema. Jis ėmė broliui grasinti, kad jie nedovanosią už „valstybinės paslapties” išdavimą, už brolio parašytą pareiškimą Lietuvos KGB pirmininkui,

Po to čekistas paėmė mano bylą ir ėmė broliui įrodinėti, kokia aš esu baisi nusikaltėlė. Žadėjo nuteisti mane ilgiems metams kalėti… Po protokolu brolis vėl nepasirašė, protestuodamas, kad KGB jo parašus falsifikuoja. V. Baumilas grasino brolį išlaikyti iki 22 val., kol pasirašys. Neišsigandus — išleido, dar pagrasinęs, kad už viską atkeršysią…

Iš Jono Sadūno pareiškimo LSSR prokurorui: Kai atsisakiau pasirašyti po liudininko tardymo protokolu, tardytojas pradėjo mane gąsdinti:

„Mes turime teisę tavę sulaikyti iki spalio 10 (ar ne tada yra numatytas kun. Sigito Tamkevičiaus teismas?), turėsi didelių nemalonumų, esi kriminalinis nusikaltėlis, juo ir liksi visą gyvenimą. Neduosi teisme reikiamų parodymų, tai tau po kun. S. Tamkevičiaus teismo iškelsime naują bylą: arba už atsisakymą duoti parodymus kun. Sigito Tamkevičiaus teisme, arba už melagingų parodymų davimą minėtame teisme ir t.t.”.

Į liudininko tardymo protokolą tardytojas užrašė: „Su protokolu susipažinau, viskas surašyta teisingai, pastabų ir papildymų neturiu, nuo parašo atsisakau, dalyvauti teisme atsisakau ir t.t.”.

Kai tardytojui pasakiau, kad jam nesakiau, jog viskas liudininko tardymo protokole surašyta teisingai, kad atsisakau dalyvauti teisme ir t.t., tardytojas atsakė: „Mes apsieisime ir be tavo parašo. Aš pasirašiau ir teisėjas pasirašys, teismas patikės, kad protokole viskas surašyta teisingai”.

KRATOS IR TARDYMAI

Sigito Tamkevičiaus sulaikymo dieną bylą savo žinion paima KGB tardymo skyriaus poskyrio viršininkas ppłk. V. Urbonas (grupės vadovas), o 1980 m. gegužę sudaroma tardymo grupė: vyr. tardytojai mjr. V. Pilelis, kpt. R. Rainys, vyr. ltn. V. Baumila, A. Vidzėnas, YSB vyr. tardytojas ppłk. V. Liniauskas ir vyr. tardytojas mjr. J. Marcinkevičius111.

Kybartai. 1983 m. rugsėjo 12 d. į valstybinį saugumo komitetą Vilniuje pas tardytoją Vidmantą Baumilą buvo iškviesta Kybartų parapijos bažnyčios darbuotoja Ona Šarakauskaitė.

Apklausos metu jai buvo pateikti įprastiniai kun. Sigito Tamkevičiaus bylą liečiantys klausimai: Tardymo metu buvo patikslinta, ar tikrai 1981 m. rugpjūčio mėnesį O. Šarakauskaitė ir jos draugė B. Mališkaitė kartu su grupe jaunimo atostogavo prie Šlavantų ežero, buvo milicijos pareigūnų sulaikyti ir prievarta nuvežti į Lazdijų miliciją ir ar minėtas įvykis teisingai aprašytas tikinčio jaunimo diskriminaciją liečiančiame pareiškime. Abi jos patvirtino, kad įvykis pareiškime aprašytas teisingai.

Tardytoją V. Baumilą domino, ką O. Šarakauskaitė žino apie a.a. kun. Virgilijų Jaugelį, palaidotą Kybartų bažnyčios bokšte. Tardymas truko 6 valandas.

Rugsėjo 11 d. tardymo metu V. Baumila to paties klausinėjo ir Bernadetą Mališkaitę.

Kybartai. 1983 m. rugsėjo 15 d. į Vilniaus saugumą pas tardytoją V. Baumilą buvo iškviesta Kybartų bažnyčios valytoja Ona Kavaliauskaitė. Tardomoji pakartotinai buvo apklausinėta apie daiktus, paimtus 1980 m. balandžio 17 d. kratos metu.

Saugumietis V. Baumila įrodinėjo, kad O. Kavaliauskaitė pasisavinusi ne savo daiktus, kad visi šie daiktai priklauso kun. Sigitui Tamkevičiui. O. Kavaliauskaitė pareiškė, kad, kaip anksčiau, taip ir dabar gali patvirtinti, jog visi daiktai, rasti jos kambaryje kratos metu, priklauso jai. Tardymas truko 7 valandas.

Bartininkai (Vilkaviškio raj.). 1983 m. rugsėjo 30 d. į Vilniaus KGB pas tardytoją V. Baumilą buvo iškviestas Bartininkų parapijos klebonas kun. Antanas Liubšys. Saugumietis jį apklausinėjo kaip liudininką kun. Sigito Tamkevičiaus byloje. Pasirašyti po tardymo protokolu kun. A. Liubšys atsisakė.

Tuomet tardytojas susinervino ir paklausė: „Kodėl jūs nenorite pasirašyti, juk jūsų parodymai apie kun. S. Tamkevičių tik teigiami ir byloje gali pasitarnauti jo naudai?” „Niekas negali pasitarnauti jo naudai, nes jūs teisiate nekaltą, ir neieškote tiesos. Nei mano, nei kitų liudininkų teigiami parodymai čia nieko nenulems” —, kalbėjo kun. A. Liubšys. Tardymas užtruko apie tris valandas

Kybartai. Po Kybartų klebono kun. Sigito Tamkevičiaus suėmimo prasidėjo masiniai tikinčių kybartiečių — vaikų ir suaugusių — tardymai. Turimomis žiniomis kun. S. Tamkevičiaus byloje buvo apklausti sekantys Kybartų parapijos tikintieji:

Liepos 6 d. — Vilkaviškio autotransporto kelių valdybos Kybartų bazės darbininkė Matilda Mališkienė (apklausta darbe, tardytojas V. Baumila).

Liepos 13 d. Teresė Storaitienė (moteris sirgo, todėl buvo apklausta savo namuose, tardytojas V. Baumila).

Liepos 15 d. — Kybartų parapijos vargonininkė Birutė Briliūtė (apklausta namuose, tardytojas V. Baumila).

Liepos 20 d. — Bernadeta Mališkaitė (milicijos punkte, tardytojas V. Baumila).

Rugsėjo 6 d. į Kybartų K. Donelaičio vid. m-klą atvyko Vilniaus KGB darbuotojas V. Baumila ir direktoriaus kabinete tardė 11 kl. mokinį Romą Žemaitį. Sekė įprastiniai klausimai, liečiantys suimtąjį kleboną kun. Sigitą Tamkevičių. Vaikinas po protokolu nepasirašė.

Tą pačią dieną saugumietis V. Baumila į direktoriaus kabinetą išsikvietė R. Žemaičio brolį dešimtoką Arvydą, tačiau jo pilnai ištardyti nepavyko, nes į direktoriaus kabinetą atėjo berniuko motina. B. Žemaitienė labai pasipiktino tokiu saugumo darbuotojų elgesiu, nes dar vasara, išvažiuodami iš Kybartų, jie buvo prižadėję, jog be tėvų žinios vaikų nesikvies tardymams. V. Baumila pareikalavo, kad motina išeitų, tačiau ši pareiškė, kad išeis tik kartu su vaikais.

Kaunas. 1983 m. rugpjūčio 24 d. į Kauno miesto saugumą tardymui buvo iškviesta a.a. kun. Virgilijaus Jaugelio motina Monika Jaugelienė.

Tardė Vilniaus KGB tardytojas Vidmantas Baumila. Klausinėjo, ar pažinojo kun. Sigitą Tamkevičių, kada artimiau susipažino, ar girdėjo jo sakomų pamokslų, apie ką kunigas daugiausia kalbėjo pamoksluose? Tardytojas domėjosi apie mirusį sūnų kunigą V. Jaugelį. Klausinėjo, kodėl jį palaidojo Kybartuose ir dar po batnyčios bokštu, teiravosi, ar ne kunigas S. Tamkevičius visa tai sugalvojo.

Garliava (Kauno raj.). 1983 m. rugsėjo 5 d. 12 val. į Kauno miesto KGB poskyrį tardymui pas tardytoją V. Baumila buvo iškviestas Kauno raj. Garliavos gyventojas (Pažangos 11) Saulius Kelpšas. Saugumietis domėjosi, ar iškviestasis asmeniškai nepažinojo kun. Sigito Tamkevičiaus, ar nedalyvavo Kybartuose vykusiame Eucharistiniame kongrese,

Vilkaviškis. 1983 m. rugsėjo 6 d. Vilkaviškio saugumietis Masalskis įteikė šaukimą tardymui vilkaviškietei Danai Kelmelienei, gyvenančiai Statybininkų 4-3. Rugsėjo 7 d. Vilkaviškio saugumo patalpose ją tardė Vilniaus KGB tardytojas vyr. leitenantas V. Baumila.

Dėl silpnos sveikatos D. Kelmelienę į tardymą lydėjo jos vyras Antanas Kelmelis. Saugumiečiai A. Kelmeliui neleido dalyvauti tardyme, todėl jam teko laukti kitame kabinete Vilkaviškio saugumiečių priežiūroje. Tardytojas V. Baumila klausinėjo tardomąją, ar ji neskaito „LKBK”, ar nežinanti, kas ją daugina bei perduoda į užsienį. Moteris atsakė, jog apie tai nieko nežinanti. Po protokolu D. Kelmelienė nepasirašė. Tardymas truko maždaug valandą laiko.

1983 m. birželio mėn. 30 d. Vilniaus saugume Vladą ir Albiną Tamkevičius tardė tardytojas V. Baumila. Tardytoją domino, kas paskatino brolį Sigitą tapti kunigu, iš kur jis gaudavo knygų, ar dažnai atvažiuodavo, ar nebuvo nervingas, ką kalbėjo per dukters Birutės jungtuves ir t.t. Tardymas truko maždaug tris valandas.

Vilkaviškis. Liepos 5 d. į Vilkaviškio saugumo būstinę pas tard. V. Baumila buvo iškviestas vilkaviškietis 10 kl. mok. Arvydas Juška. Berniukas dėl savo religinių pažiūrų yra patyrės daug skaudžios neteisybės, todėl tardymą ignoravo — į klausimus beveik neatsakinėjo, pasirašyti po protokolu kategoriškai atsisakė. Toks jaunuolio užsispyrimas erzino saugumiečius, neišleido pietų, sakydami: „Sėdėsi čia tol, kol pasirašysi”.

Kybartai. Liepos 6 d. iš namų į Kybartų milicijos būstinę Vilkaviškio saugumietis V. Kanonenko ir Vilniaus KGB darbuotojas V. Baumila tardymui nusigabeno Kybartų K. Donelaičio 10 kl. mok. Audronę Juraitę. Mergaitę lydėjo jos brolis Evaldas Jūras. Audronė buvo klausinėjama apie Kybartų kleboną kun. S. Tamkevičių.

Tardytojas V. Baumila, supykęs, kad Audronė atsisako pasirašyti po protokolu, pagrasė, jog ji su tokiom pažiūrom į aukštąją mokyklą neįstos. Mergaitė atsakė, kad mokykloje ją jau baigia įtikinti, jog tikrai visi keliai į aukštąsias mokyklas tikinčiam jaunimui uždari, todėl nepergyvena ir nesiruošia niekur stoti, nors mokosi gerai. „Eisiu dirbti prie bažnyčios”, — paaiškino Audronė.

Pamatęs, kad neišgąsdino, V. Baumila pareiškė: „Jei dabar nepasirašysi, — mes tave į Vilnių išsivešime penkiolikai metų, tai išmoksi pasirašyti”. Nepadėjo nei šis grasinimas. Teko pasitenkinti protokolu be parašo.

Virbalis (Vilkaviškio raj.). Birželio 16 d. Vilniaus m. KGB darbuotojas Vidas Baumila pasiėmęs iš namų ir nusigabenęs į Virbalio vid. m-klą, tardė Virbalio vid. m-klos 10 kl. mok. Joną Depšį ir tos pačios mokyklos 9 kl. mok. Liną Žebertavičiūtę. Klausė, ar pažįsta kun. S. Tamkevičių, ar pasirašė po pareiškimais dėl jaunimo persekiojimo, dėl kun. A. Svarinsko ir kun. S. Tamkevičiaus išlaisvinimo, kur susipažino su pareiškimų tekstais? Mokiniai savo parašų neišsigynė.

Vilkaviškis. Birželio 26 d. į Vilkaviškio raj. esančią moksleivių darbo ir poilsio stovyklą atvyko Vilkaviškio m. KGB darbuotojas Masalskis ir Vilniaus m. saugumietis V. Baumila. Jie klasta išsikvietė čia dirbusią Vilkaviškio V. Vitkausko vid. m-klos 8 kl. moksleivę Jūratė Alkevičiūtę. Mergaitei buvo pasakyta, kad turinti telefonu pasikalbėti su tėvais.

Išvydusi saugumiečius, Jūratė pasipiktino surežisuotu melu ir atsisakė kalbėti, o vėliau pareikalavo iškviesti jos tėvus, nes esant nepilnametė ir be tėvų žinios nieko nekalbės. Tada tardytojas V. Baumila iškvietė stovykloje buvusią mokytoją.

Į klausimą, ar tikrai yra jos parašas po pareiškimu dėl jaunimo persekiojimo, Jūratė atsakė: Matote, kad pasirašiau pilnu vardu, pavarde ir dar parašą padėjau. Saugumiečiai stebėjosi mergaitės drąsa, vadino ją kietu riešutu, labai supyko, kai tardymo pabaigoje atsisakė pasirašyti po protokolu.

Iš daugiau kaip KGB 20 kalėjimo kamerų popiežius Pranciškus lankėsi trijose: 9-oje, 11-oje ir šaudymo kameroje (nuotr.šaltinis).

1983 m. birželio mėn. 30 d. Vilniaus saugume Vladą ir Albiną Tamkevičius tardė tardytojas V. Baumila. Tardytoją domino, kas paskatino brolį Sigitą tapti kunigu, iš kur jis gaudavo knygų, ar dažnai atvažiuodavo, ar nebuvo nervingas, ką kalbėjo per dukters Birutės jungtuves ir t.t. Tardymas truko maždaug tris valandas.

Kybartai. 1987 m. rugsėjo 8 d. buvo padaryta krata O. Šarauskaitės, B. Briliūtės ir O. Kavaliauskaitės gyvenamose bei ūkinėse patalpose, esančiose Čepajevo skg. 129. Kratai vadovavo Vilniaus saugumiečiai V. Baumila ir A. Stepučinskas. paėmė: rašomąją mašinėlę, atsarginį mašinėlės šriftą, keletą knygų, iš kurių penkios grynai religinio turinio, kalkinio popieriaus ir kt.

Po kovo 6 d. vykusios kratos B. Briliūtė parašė skundą LTSR Prokurorui, prašydama pasirūpinti, kad būtų grąžinti kratos metu paimti asmeniniai jos daiktai, o taip pat sudrausminti saugumo darbuotojus, kurie kratą darė nepateikę asmens dokumentų. Į pareiškimą buvo atsakyta, kad daiktai nebus grąžinti, o saugumo darbuotojai perspėti ir ateityje panašūs faktai nepasikartos.

Deja, rugsėjo 8 d. krata paliudijo ką kita: saugumiečiai ne tik nepateikė dokumentų, bet vienas iš jų net kėlė toną ir kratos metu elgėsi įžūliai.

PABAIGA

Sigito Tamkevičius bylą vėliau ne kartą nagrinėjo tardytojas V. Baumila tirdamas baudžiamąją bylą kuri vėliau buvo iškelta dėl LKB Kronikos daugeliui asmenų, ir jeigu ne Atgimimas, daug iškilių mūsų tautos asmenybių būtų nukeliavę į lagerius ir tremtį. Tačiau ši baudžiamoji byla liko nebaigta.

6 KOMENTARAI

  1. Kad TSKPistai ir jų tarnai KGBistai yra padugnės – to nereikia įrodinėti, tai tvirtai žinom nuo LTSR laikų.

  2. Jeigu mieste vyksta patriotiniai renginiai-niekada nepamatysi mokinių. Mokytojai, ypač moklyklų direktoriai pagrindiniai putinistai…Kaip aukėjama -taip ir užauga rūžavi mankurtai. KGB gerai infiltravosi į mokyklas, sveikatos apsaugą, universitetus…

  3. Gaila jog šitokią informaciją, lyg caro lietuviškos spaudos draudimo laikais, platina Lietuvai pasišventę visuomenininkai, kurie- lyg kokie kaimo liktarnios daraktoriai, mėginantys šviesti runkelyną. Penktą ir šeštą kolonas perauklėti įmanoma tiek, kiek vilką įkalbėti ėsti šieną. Mat vieniem, kokia ji bebūtų, kvepia Lietuva, o kitiem Putino raugas ir išmatos. Šitai ir matyti iš išsigymėlių kagebistų, kurie nepasibarstė galvų pelenais ir neatgailauja ir Felikso Edmundovičiaus dvasia išauklėtų jų atžalų.

  4. Siaubas, kaip neteisingai KGB elgėsi su žmonėmis, bet iš tokių KGB asmenų nieko geresnio ir negalima buvo tikėtis, juk jiems LIETUVA buvo niekas, o sovietai – saulė!!!

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Teresė Kezienė. APIE TIESĄ IR PRABUDIMĄ

Būna įdomių atsitiktinumų. Vienas man nutiko prieš dvejus, gal trejus metus. Lukiškių aikštėje grupelė žmonių giedojo Lietuvos himną. Nors...

Algirdas Patackas. Niekada jie netaps broliais… arba kaip gimsta tauta

Jaunutė ukrainiečių poetė Anastasija Dmitruk parašė eilėraštį, kuris akies mirksniu pasklido tarp visų rusiškai suprantančių interneto skaitytojų. Kas...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...

Česlovas Iškauskas. Sausio Idos: su kuo mums draugauti?

Sausis mums ypatingas. Ir ne tik todėl, kad Sausio 13-ąją atsilaikėme prieš įnirtusią sovietinę mašiną ir apgynėme Kovo...