2025-01-16, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Audrius Bačiulis. Zelenskis įsiutino Putino draugus Vašingtone. Gal ir gerai.


Ugningu tviterio pranešimu V. Zelenskis nuvylė Ukrainos šalininkus Aljanse, kurie manė, kad užsitikrino Kijevo pergalę spausdami Jungtines Valstijas, Vokietiją ir kitas vangiai nusiteikusias šalis sutikti „pakviesti Ukrainą prisijungti prie Aljanso, kai su tuo sutiks sąjungininkai ir bus įvykdytos tam tikros sąlygos”, kaip sakoma deklaracijoje, kurią derybose kruopščiai parengė 31 NATO narė.

A. Zelenskio 170 žodžių „Twitter” žinutė nustebino aukščiausiojo lygio susitikimo politikus, nes J. Bidenas tikėjosi parodyti vienybę prieš Rusiją ir pabrėžti savo gebėjimą sutelkti pasaulinius partnerius, o tai yra pagrindinis jo perrinkimo kampanijos elementas.

Nors V. Zelenskis savo tviteryje nepaminėjo J. Bideno, Ukrainos lyderis JAV prezidentą yra pavadinęs vyriausiuoju NATO „sprendimų priėmėju” ir savo raginimus dėl narystės yra nukreipęs į Baltuosius rūmus.

Savo ruožtu J. Bidenas abejojo Ukrainos kandidatūra labiau nei daugelio kitų NATO šalių narių vadovai, sakydamas, kad Kijevui reikėtų ne tik išspręsti tebesitęsiantį karą su Rusija, bet ir įgyvendinti vidaus reformas, kad Ukraina galėtų tapti nare. NATO skatina savo nares diegti demokratiją ir rinkos ekonomiką.

Ukrainos pareigūnai sakė suprantantys, kad šiame aukščiausiojo lygio susitikime Kijevas nebus iš karto pakviestas prisijungti prie Aljanso, tačiau jie tikėjosi, kad bus raštu nustatytas aiškus kelias ar tvarkaraštis, kuris suteiktų jiems pasitikėjimo, kad šalis netrukus bus pakviesta.

Pasak su situacija susipažinusio pareigūno, kalbėjusio su anonimiškumo sąlyga dėl jautrių diplomatinių sumetimų, JAV delegacijos narius supykdė Zelenskio tviterio žinutė.

Ankstesni Zelenskio žodžiai, kuriais jis peikė aljansą, labai kontrastavo su Vakarų darnos įvaizdžiu, kurį J. Bidenas ir jo padėjėjai kūrė, kai priskyrė prezidentui nuopelnus už tai, kad jis padėjo išeiti iš aklavietės, kurioje įstrigo Švedijos stojimas į NATO.

„Kai prasidės NATO aukščiausiojo lygio susitikimas, mūsų aljansas bus ne tik didesnis ir stipresnis nei bet kada anksčiau, bet ir vieningesnis, tikslingesnis ir energingesnis nei bet kada anksčiau”, – antradienio rytą, prasidėjus aukščiausiojo lygio susitikimui, žurnalistams sakė JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan).

Net ir tuo metu, kai V. Zelenskis vis garsiau ragino tapti NATO nare, J. Bidenas teigė, kad šalis, prieš tapdama tinkama, turi patobulinti savo demokratinę sistemą.

„Nemanau, kad ji pasirengusi narystei NATO”, – sakė J. Bidenas interviu, kuris buvo parodytas sekmadienį CNN laidoje „Fareed Zakaria GPS”.

Deryboms įsibėgėjant, vanagiškai nusiteikusios Aljanso narės – Baltijos šalys, Lenkija ir kitos Vidurio ir Rytų Europos šalys, turinčios nemalonių prisiminimų apie komunizmą, – reikalavo aiškių formuluočių, kurios parodytų, kad Ukrainos kelias į NATO narystę trumpėja.

Pasak diplomatų, pokalbiai buvo aštrūs, o daugelis šalininkų nusivylė Jungtinėmis Valstijomis ir Vokietija, dviem šiuo klausimu atsargiausiomis aljanso narėmis.

Ukrainiečiai ypač primygtinai reikalavo, kad į aukščiausiojo lygio susitikimo deklaraciją būtų įtrauktas žodis „kvietimas”, sakė diplomatai. Taigi, kai antradienio rytą jie pasiekė šią nuolaidą, artimiausi Ukrainos sąjungininkai NATO reiškė palengvėjimą ir pasitenkinimą.

„Esame gana laimingi”, – sakė vienas aukšto rango NATO diplomatas prieš Zelenskio tviterį. „Tikimės, kad tai liks tekste”.

Baltųjų rūmų padėjėjai teigė, kad J. Bidenas gali papasakoti stiprią istoriją apie sąjungininkų suvienijimą reaguojant į Rusijos agresiją, ir piktinosi kritika, kad bet koks disharmonijos jausmas signalizuoja apie platesnį Vakarų solidarumo su Kijevu iširimą.

„Daugelis pranešimų apie aukščiausiojo lygio susitikimą – gandai apie NATO vienybės mirtį – buvo gerokai perdėti”, – antradienio rytą sakė Sullivanas. „Kas kelis mėnesius keliamas klausimas: Ar Vakarai gali laikytis kartu, ar NATO gali laikytis kartu, ar transatlantinės šalys gali laikytis kartu? Kiekvieną kartą, kai sąjungininkai susirenka, šis klausimas iš naujo keliamas. Ir kiekvieną kartą, kai sąjungininkai susiburia ir tvirtai bei ryžtingai atsako: „Taip, mes galime”.

Tačiau Zelenskio kalba buvo itin griežta.

Derybose su Rusija paliekama galimybė derėtis dėl Ukrainos narystės NATO. O Rusijai tai reiškia motyvaciją tęsti savo terorą„, – rašė jis.

1 KOMENTARAS

  1. Ukrainos klausimas pateko į aklavietę? Niekas nenori to pripažinti? Ar kas nors kalbėjo apie derybas ir karo pabaigą?

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt aštuntoji (sausio 16) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresorius Ukrainos teritoriją atakavo 55 dronais Shahed ir dronais-masalais, ukrainiečiai numušė 34, o 18 iš...

Romaldas Abugelis. Neužmirštuolių fone – užmirštos šeimos

Sausio 14 d. Seimo darbotvarkėje buvo numatytas nutarimo „Dėl Nacionalinės šeimos tarybos sudėties patvirtinimo“ projekto priėmimas. Seimo teisės...

Remigijus Žemaitaitis. Tikrasis šių laikų nacizmas visai ne rudas, o žalias 

Vokietijos alternatyvioji žiniasklaidos priemonė pateikė stulbinamą straipsnį, kurio pagrindinė mintis – tai „žalieji“ yra tikrieji nacistai, o ne...

MŪSŲ DIDIEJI. Amerika ir tik Amerika gali išgelbėti tautas…

ALFONSAS SVARINSKAS – LIETUVIŲ KATALIKŲ BAŽNYČIOS IR TAUTOS GARBĖ. SKIRIAMA MONSINJORO ŠIMTMEČIUI 2025 metais minėsime Lietuvos laisvės kovotojo, triskart politinio...