2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Aukščiausiame JAV politiniame lygmenyje suvokiama grėsmė patiems valstybės konstituciniams principams

Andrius Švarplys

Prieš 9 valandas D.Trumpas paskyrė Amy Coney Barett į Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigas.

48 metų, 7 vaikų mama, katalikiškų pažiūrų, buvusi Supreme Court teisėjo Antonin Scalia padejėja. Laikoma jo doktrinos – originalizmo ir tekstualizmo – tęsėja.

Originalizmas ir tekstualizmas reiškia, kad Konstitucija yra interpretuojama pagal jos kūrėjų intencijas ir tas vertybes, kurios yra užrašytos, t.y. ši prieiga neleidžia tąsyti Konstitucijos pagal ”šios dienos” ideologinius poreikius ar politinius interesus (kaip pavyzdžiui, lyčių lygybės).

Amy C.Barett pakeis prieš 9 dienas mirusią feministinės pakraipos teisėją Ruth Bader Ginsburg. Tai, kad konservatyvi stovykla reiškia didelę pagarbą R.B.Ginsburg rodo politinės kultūros lygį ir moterų emancipacijos pripažinimą.

Mano kuklia nuomone, kai kurios R.B.G. nuostatos, kaip pvz., kad Supreme Court visi 9 teisėjai būtų moterys, liudija, kad ji iki galo neskyrė teisės nuo politikos. Tačiau vienas faktas neabejotinas: R.B.Ginsburg mirtis liudija praeitos Amerikos epochos didybę.

Nors ji ir Antonin Scalia buvo aršiausi priešai politinėse pažiūrose, tai netrukdė jiems puoselėti šiltą draugystę asmeninėje erdvėje (ši ir kitos aplinkybės, kaip operos lankymas kartu, atrodo, kad nėra vien tik patogi istorija viešiems ryšiams dabar).

Tai rodo, kad ana karta gyveno klasikinėje Amerikos paradigmoje: ideologiniai ginčai buvo suvokiami ”mūsų namų” viduje. Dabartinis BLM ir Demokratų partijos palaikomas konfliktas verčia JAV pamatus tiesiogine prasme (turiu omeny, paminklus valstybės kūrėjams ir kaltinimus pačiai valstybės sistemai).

Su Scalia ir Ginsburg mirtimis JAV užverčia vieną epochą ir įžengia į radikalumų epochą, grasinančių valstybės teisiniams pagrindams.

Paklausykite, kaip suprantamas Amy Coney Barett paskyrimas – kaip poreikis ginti įstatymo viršenybę, visų lygybę prieš teisingumą, Pirmos ir Antros pataisų ginamas teises: religijos laisvę, teisę į ginklus, ginti save.

Kitaip tariant, aukščiausiame JAV politiniame lygmenyje yra suvokiama grėsmė patiems valstybės konstituciniams principams ir žmogaus teisėms. Iki ko privedė Kairysis ”lygybės” ekstremizmas.

Amy Coney Barett prisistatymas yra puikus. Šeima, šaknys ir įsipareigojimas Įstatymui: esu čia ne tam, kad realizuočiau savo pažiūras, bet tam, kad klausyčiau ir realizuočiau Įstatymą.

2 KOMENTARAI

  1. Pagrindiniai pavojai kiekvienai Konstitucijai yra žmonės, kurie įtikina daugumą, jog TEISĖJE ne Kostitucija yra virš visko, o kas nors kita, pvz.:
    – žmogaus teisės,
    – konstitucijos Dvasia,
    – Konstitucinis Teismas,
    – arba Aukščiausias Teismas (kaip JAV).

  2. Paskutiniai pasakyti Amy Coney Barett žodžiai JAV teisei teikia vilties, kad vyraus įstatymo viršenybė, tai priešingai nei „Nepriklausomoje” Lietuvoje. Čia, „mūsų” šalyje teisė tapo priemone įtvirtinti valdžių viršenybę ir vergišką „piliečių” paklusnumą valdžiai. Lietuvoje dėl šių priežasčių dingo teisės viršenybė, nubraukta LR Konstitucijos viršenybė ir visai negerbiamos Žmogaus teisės bei pagrindinės laisvės. Apie teismus, kaip valdžios prievartos svertą, tesėjus, kurie vos ne kiekvienas užsiima nusikalstama veika už pinigus ar priversti valdžios, nepaiso teisės, o ką jau kalbėti apie teisės principus.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica: negalime leisti be teismo pasmerkti partizano J. Krikštaponio

Seimo narys Vytautas Sinica sekmadienį dalyvavo Vyčio apygardos partizanų vado Juozo Krikštaponio 80-ųjų žūties metinių minėjime Ukmergėje. „Lietuvoje teisingumą...

Arvydas Akstinavičius. „Šalin rankas nuo „Sodros“!

Jau ne vieną dešimtmetį privatus verslas gašliai dairosi į „Sodrą“, siekdamas pabizniauti Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sąskaita....

Meloni: „Pavojus demokratijai kelia Sorosas, o ne Muskas“

Zoltán Kottász Konservatyvioji Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni užsitraukė kritikų nemalonę dėl teiginių, kad jos vyriausybė pasidavė užsienio...

Jonas Ivoška. Kodėl mūsų politikai nenori tobulinti savo valstybės modelio?

Informacijos šaltinių įvairovė išryškina ne tik demografinės situacijos Lietuvoje apgailėtinumą, bet padeda aptikti ir kitų gyvenimo sričių „klampiąsias“...