Lietuvos aukštasis mokslas jau 2009 m. patyrė neoliberalistinio pobūdžio, finansų apkarpymo ir jų lėšų „optimizavimo“ reformą. Tokios reformos rezultatai – daugiau kaip 30 Aukštojo mokslo įstatymo pažeidimų, kuriuos nustatė Konstitucinis Teismas, mokslo ir studijų finansavimo sumažinimas, iškreipta konkurencija ir kt.,- skelbiama Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) tarybos kreipimesi į Lietuvos aukštųjų mokyklų bendruomenes.
Studijų krepšelių sistema nepagerino nei studijų finansavimo, nei padidino skurdžius dėstytojų atlyginimus – Lietuvos dėstytojams ir mokslininkams mokami mažiausi atlyginimai visoje Europos Sąjungoje. Dauguma jų dėl to priversti dirbti keliose darbovietėse.
Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė apie naują „sisteminę aukštojo mokslo pertvarką“, kuri reiškia radikalias permainas daugelyje Lietuvos universitetų – papildomo finansavimo nebus, tačiau dėstytojų atlyginimai padidės 30 proc.
Deja, pažadais pasikliauti negalima, nes profesinių sąjungų inicijuoti atlyginimų didėjimo pasiūlymai buvo atmesti. „Mokslininkai ir pedagogai traktuojami kaip paslaugų rinkos dalyviai, konkuruojantys tik dėl potencialių klientų – studentų palankumo ar verslo ir pelningų veiklų”,- sakoma dokumente.
LAMPSS požiūriu, dalis akademinės bendruomenės įsitikinusi, kad reformos padariniai jų nepalies. Bet jie klysta. Pertvarka palies kiekvieną aukštąją mokyklą, kiekvieną darbuotoją, nes perpus sumažėjus studentų skaičiui, neįmanoma išlaikyti tą patį akademinių darbuotojų skaičių. Tai elementari logika. Todėl akademinei bendruomenei metas vienytis, jungtis, pradėti veikti ir drąsiai išreikšti savo lūkesčius bei reikalavimus.
LAMPSS taryba sutinka, kad studijų ir mokslo pertvarka būtina. Tačiau mano, kad tokio pobūdžio reformos turi vykti viešai ir demokratiškai, racionaliai, apsvarsčius socialinius, finansinius ir žmogiškųjų išteklių aspektus.
AMPSS pateikė reikalavimus Vyriausybei, kuriuose nurodoma, jog vykdant aukštojo mokslo reformą, būtina į darbo grupes įtraukti akademinę bendruomenę, griežtai laikantis LR teisėkūros pagrindų įstatymo, pateikti numatomos pertvarkos plano analizę, numatyti konkrečius reformų rezultatus, prisiimti už ją atsakomybę ir kt.
Visą kreipimosi tekstą skaityti paspaudus ženklą: