Vidmantas Misevičius
Surengusi turnė po Europos šalis ir trumpam užsukusi į Lenkiją, išrinktąja prezidente vadinama Sviatlana Cichanouskaja, užuot padidinusi savo gerbėjų ir rėmėjų skaičių, dalį jų sėkmingai prarado, teigia livejournal.com.
Viskas prasidėjo nuo to, kad buvusi kandidatė į prezidentus nusprendė vykti į Varšuvą. Taip jai rekomendavo patarėjai, perspėję, kad kol „išrinktoji” prezidentė leidžia Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigus, buvęs Baltarusijos kultūros ministras, o dabar aršus opozicionierius Pavelas Latuška Lenkijos sostinėje rengia intrigas prieš „nacionalinę lyderę”. Taip buvo suplanuotas įvaizdinis vizitas, kuriuo siekta ne tik priminti apie save, bet ir pabandyti atnaujinti ryšius su potencialiais lenkų rėmėjais.
Prasidėjo viskas neblogai – S.Cichanouskają pavedžiojo po miestą, supažindino su reikiamais žmonėmis, ji klusniai visur ėjo, šypsojosi ir, laikydamasi nurodymų, atsakinėdavo trumpomis frazėmis. Viskas gal taip ir būtų pasibaigę, tačiau vienu momentu išrinktoji prezidentė nusprendė parodyti iniciatyvą ir susitiko su Varšuvos meru Rafalu Tšaskovskiu (Rafał Trzaskowski). Matyt, jos niekas neperspėjo, kad jis priklauso didžiausiai šalies opozicinei partijai „Pilietinė platforma”, todėl šį susitikimą šalies prezidento Andžejaus Dudos (Andrzej Duda) aplinka įvertino kaip spjūvį jiems į veidą.
Situaciją dar labiau pablogino tai, jog norėdama parodyti dėmesį merui, S.Cichanouskaja nusprendė sudalyvauti jo partijos, pagarsėjusios „moterų maršais” ir panašiomis akcijomis, surengtame mitinge. Šiame renginyje ji netgi pasakė kalbą, išreikšdama paramą vengrų opozicijai, kadangi oficialioji Lenkijos valdžia gražiai bendrauja su Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu (Viktor Orbán).
A.Dudos šalininkų reakcijos ilgai laukti neteko.
„Jeigu S.Cichanouskaja nori reklamuoti antidemokratinę Lenkijos opoziciją ir pasisakyti
R.Tšaskovskio akcijose, tai leiskite jai kreiptis pagalbos į Maskvą. O mums leiskite palaikyti tą Baltarusijos opoziciją, kuri nėra mūsų priešininkų pusėje”, – socialiniame tinkle „Twitter” pasipiktino Ryšardas Terleckis (Ryszard Terlecki). Jis – Lenkijos Seimo vice-maršalas, senas brolių Kačynskių, vienas kurių – Lechas (Lech Kaczyński) buvo šalies prezidentu, bendražygis, šiuo metu dirbantis A.Dudos komandoje.
Įdomiausia tai, jog S.Cichanouskaja, užuot bandžiusi sušvelninti situaciją, sugebėjo viską dar labiau sugadinti. Galbūt netinkamai padirbėjo jos komanda, gal pasitaikė landūs žurnalistai, tačiau netrukus tiesioginiame eteryje komentuodama R.Terleckio įrašą, ji pavadino jį „keistu”, o vėliau pareiškė, kad „Terleckis baltarusių tautos atžvilgiu elgiasi nesąžiningai”. Kalbėdama apie tautą, ji, tikėtina, turėjo omenyje save. Neliko nuošalyje ir opozicinė „Pilietinė platforma”. Jos vadovybė iš karto pareiškė, kad jeigu vicemaršalas yra sąžiningas žmogus, tai jis dabar turėtų trauktis iš pareigų arba bent jau atsiprašyti:
„Jei trumpai – tai yra nepriimtina. Užuot atsiprašęs, jis rašinėja nesąmones. Tokiems kaip jis neturėtų atsirasti vietos politikoje. Mes teiksime pasiūlymą atleisti jį iš Seimo vicepirmininko pareigų. Užteks kompromituoti Lenkiją.”
Situacija tiek įkaito, kad prezidento partija nusprendė susilaikyti nuo komentarų, tačiau pasisakė pats R.Terleckis.
„Nepatenkintiems mano įrašu paaiškinu, kad tuo metu, kai Lenkijos valdžia pasisako už tai, jog Europa palaikytų nepriklausomą Baltarusiją, kovoja už lenkų tautinės mažumos teises, finansuoja nepriklausomą televiziją, teikia visokeriopą pagalbą baltarusių aktyvistams, p. S.Cichanouskaja nusprendžia dalyvauti opozicijos, kuri nepripažįsta Lenkijoje vykusių demokratinių rinkimų rezultatų, mitinge, verčia abejoti valstybinių institucijų teisėtumu ir palaiko įstatymų nepaisančius teisėjus. Tarsi to būtų maža, ji kartu su opozicijos lyderiu planuoja pasisakyti prieš V.Orbano vyriausybę. Sveikinu. Viena yra tiesiog dalyvauti susitikimuose ir visai kas kita – dalyvauti antivalstybinių kadrų verbavime. Štai taip lengvai galima prarasti daugumos lenkų simpatijas”, – akcentavo R.Terleckis.
Niekas neabejoja, kad toks įrašas viešumoje pasirodė tik suderinus jį su A.Duda ir dabar belieka spėlioti – ar tai, kas įvyko, yra P.Latuškos, siekiančio tapti vieninteliu lenkų remiamu opozicionieriumi, intrigų rezultatas, ar Varšuva pati nusprendė atsikratyti Vilniaus išlaikytinės ir eliminuoti Lietuvos sostinę iš „opozicinių žaidimų”.
Kuo visa tai baigsis, parodys laikas, tačiau akivaizdu, kad S.Cichanouskaja (kartu su savo komanda) sukėlė nedidelę, tačiau rimtą politinę krizę ir taip Varšuvai tapo nereikalingu balastu.