Justina Gafurova
Atrodo, kad valdžia, kuo toliau, tuo mažiau nori girdėti Tautos balsą. Bent jau taip mano visuomenininkai, aktyviai pasisakantys prieš vykdomą politiką. O už tai, kad kritikuoja valdžią, jie jaučiasi persekiojami. Štai po visoje Lietuvoje rengtų akcijų prieš nuotolinį mokymą, policija vėl dalija įspėjimus. Tokius policijos veiksmus visuomenininkai vadina persekiojimu ir bauginimu.
Piešiantys vaikai. Stasio Žumbio nuotr.
Policijos dėmesio neseniai sulaukė viena iš Tarptautinės vaikų gynimo dieną rengtos akcijos „Noriu į mokyklą” koordinatorių iš Plungės. Akcijos metu skirtinguose miestuose prie savo savivaldybių vaikai su tėveliais piešė piešinius ir taip prašė nutraukti reikalavimus testuotis, norint ugdytis kontaktiniu būdu. Po savaitės policija vėl susirado koordinatorę.
Moteriai policija jau buvo paruošusi įspėjimą „Dėl neleistino – priešingo visuomenės interesams – elgesio”. Policijos pareigūnų pasirašytame dokumente nurodoma, kad, atsižvelgiant į turimus duomenis, moteris įspėjama dėl neleistino – priešingo visuomenės ar jos narių interesams – elgesio ar kito teisės pažeidimo požymių. Nurodoma, kad moteris įspėjama dėl tokių pažeidimų kaip Susirinkimų ir kitų renginių organizavimo reikalavimų pažeidimas, nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas, Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas ir netgi viešosios tvarkos pažeidimas, už kurį numatyta baudžiamoji atsakomybė. Kartu nurodoma, kad moteris turėtų pasižadėti neatskleisti prevencinio pokalbio turinio ir jo metu sužinotų duomenų. „Vakaro žinios” jau yra rašiusios, kad tokiais prevenciniais pokalbiais visuomenininkai jau buvo apdovanoti ruošiantis mitingui „Didysis šeimos gynimo maršas”.
Policijos savo namuose sulaukusi Loreta Navickaitė „Vakaro žinioms” sakė įsitikinusi, kad tokie prevenciniai pokalbiai – ne pačių pareigūnų iniciatyva. „Manau, jiems buvo liepta tą padaryti. Mes su pareigūnais kalbėjome draugiškai ir man susidarė įspūdis, kad čia ne jų sprendimas. Turbūt kai kam jau nepatogu, jog mes keliame problemas ir reikalaujame to, ką mums užtikrina Konstitucija. Einame ne prieš, o už, Konstituciją
Keista, kad pareigūnai atvyko jau po akcijos. Nors savivaldybė apie planuojamą akciją buvo informuota raštu, kaip nurodo įstatymas. Ir tik praėjus savaitei su manimi susisiekė policijos pareigūnai su prašymu pasikalbėti. O tada policija išsitraukė popieriuką, kuris neturi jokios teisinės galios. Matyt, manė, kad aš jį pasirašysiu, bet to nedariau, nes žinau, kad to daryti neprivalau”, – „Vakaro žinioms” sakė L.Navickaitė.
Moteris sako, kad taip visuomenininkus bandoma įbauginti: „Manau, kad tai yra aktyvių žmonių bauginimas, kad jie nedarytų to, ką daro. Tikimasi, kad kažko nežinosi ir pasirašysi, nes manysi, kad tą daryti būtina. Ir dalį žmonių tas gali įbauginti. Juk ateina uniformuoti pareigūnai su paruoštais dokumentais. Bet manęs neišgąsdins. Sakiau įsirėminsiu šį įspėjimą ir pasikabinsiu ant sienos. Manau, tai tarsi padėka už tai, ką darau, ir ženklas, kad einu teisingu keliu.”
Beje, anksčiau policija „Vakaro žinias” tikino, kad taip elgtis policijos pareigūnams leidžia įstatymai. „LR policijos įstatymas pareigūnams suteikia teisę įspėti asmenis dėl neleistino – priešingo visuomenės ar jos narių interesams – elgesio. Tai įprasta praktika ir didesnių renginių metu organizatoriai prevenciškai įspėjami ir supažindinami su atsakomybe už tam tikrus pažeidimus. Atkreipiame dėmesį, kad jokių teisinių pasekmių toks prevencinis įspėjimas nekelia. Paskutinį kartą tokie įspėjimai taikyti karantino metu vykusių protestų organizatoriams”, – tuomet sakė policijos atstovas Ramūnas Matonis. Tiesa, Policijos veiklos įstatyme, kuriuo remiasi pareigūnai, aiškiai nurodo, kad „pareigūnas, įgyvendindamas nusikalstamų veikų ar administracinių teisės pažeidimų (nusižengimų) prevenciją, turi teisę lankytis gyvenamosiose patalpose, kuriose gyvena rizikos grupės asmenys, kviesti ir (ar) pristatyti juos į policiją prevencinio pokalbio, kviesti ir (ar) pristatyti į policiją, taip pat oficialiai įspėti rizikos grupės ir kitus asmenis dėl neleistino – priešingo visuomenės ar jos narių interesams – elgesio”.
Tai verčia manyti, kad visuomenininkai lyginami su nusikaltėliais. „Turbūt norima mus prilyginti nusikaltėliams. Žmones, kurie gina savo teises ir Konstituciją. Juk policininkai nevaikšto gatvėje ir nedalija žmonėms tokių dokumentų, įspėdami, kad jie nevairuotų girti, nevogtų ar kitaip nenusikalstų. O štai pas mane į namus ateina… Ir dar nurodo, kad tai daroma dėl mano priešingo visuomenės interesams elgesio. Vadinasi, mano siekis, kad vaikai grįžtų į mokyklas be testų prieštarauja visuomenės interesams. Manau, tą sugalvoti, reikia lakios fantazijos”, – sakė L.Navickaitė. Ji tikina, kad tokie metodai aktyvios visuomenės dalies neišgąsdins: „Tokie metodai ir puolimas užaugina mums dar storesnę odą. Dabar mes dar daugiau domėsimės ir norėsime veikti. Tai mums tik parodo, kad šiuo metu kovojame ne su sistema, o su režimu.”