Sausio 10 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos naujieji vadovai susitiko su Lietuvos nevyriausybinių organizacijų atstovais. Pastaruosius reprezentavo dalis jau nebeveikiančios Lietuvos Nevyriausybinių organizacijų tarybos narių. Tiesa sakant, ši NVO taryba kažkuo priminė sovietinių laikų profsąjungų tarybą, kuri neturėdama jokių realių galių, kelis dešimtmečius mėgino imituoti Lietuvos profsąjungų veiklą.
Pasitarimas vyko dėl bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017 metais. Jame naujasis viceministras Eitvydas Bingelis apžvelgė ankstensės ministerijos vadovybės parengtą ir įgyvendintą vietos bendruomenių savivaldos programą 2012-2015 metais. Ir už tai sulaukė nuožmios kritikos, kurią negailestingą žėrė senųjų sisteminių politinių partijų ilgus metus maloninti NVO lyderiai, pamiršę, kad viceministras vos savaitę ministerijoje atstovauja bendruomenių plėtros reikalams. Aistras kėlė būsimi 2,6 mln. eurų, kuriuos ministerija šiemt ketina skirti vietos bendruomenėms stiprinti.
Kadangi lėšų labai mažai, prasidėjo įprastos varžytuvės: kam jos turėtų būti skirtos ir kas tuo skirstymu turės rūpintis.
Vieni siūlė stiprinti seniūnaičių įtaką, kiti – skirstant suteikti daugiau teisių savivaldybėms, treti – į skirstymą įtraukti daugiau nevyriausybinių organizacijų.
Ministerijoje pasitarimas, skirtas bendruomeninei veiklai stiprinti 2017 m.
VRM atstovė Dalia Masaitienė pakvietė pirmiausia nebešvaistyti valstybės lėšų įvairioms vietos bendruomenių veiklos studijoms ir kitokiai popierinei veiklai, kuri apčiuopiamos naudos bendruomenėms niekada nedavė ir neduos.
Lietuvos kultūros kongreso tarybos pirmininkas Krescencijus Stoškus kvietė pagaliau suteikti regionams ir vietos bendruomenėms realią savivaldą ir „iš viršaus“ nebenurodinėti, kaip jos turi gyventi.
Valdingą toną užduoti mėgino ir svečio teisėmis pasitarime dalyvaujantis LR Seimo narys Algis Strelčiūnas, pareikšdamas, jog Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas yra nusprendęs, kaip turi elgtis vietos bendruomenės, todėl yra įgaliotas kontroliuoti, kad viskas būtų vykdoma taip, kaip nuspręsta. Į ką Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus koordinacinės tarybos (NOKT) atstovas Ignas Stankovičius atsakė, kad Seimo nariui būtina žinoti, jog vietos bendruomenės bus stiprios tik tuo atveju, jei bus žmonių tarpusavio sutarimas – būtent ta linkme ir turi būti nukreipta bendruomenių stiprinimo veikla.
Vis dėlto pokalbis vyko naujoviškai ir dalykiškai – be buvusio sovietinio raugo: pareikšti nuomonę galėjo visi, kas norėjo. Iš jaunojo ministerijos vadovo ir naujojo personalo jautėsi nuoširdus susirūpinimas žmonių reikalais. Kalbėta, kad nebegalima naudoti lėšų infrastruktūrai ir kitokioms naujoms statybos, nes regionuose nebėra kam prižiūrėti jau įrengtų naujų sporto aikštynų ir kitokių statinių. Kalbėta, kad reikia šviesti žmones, nes vietos bendruomenės įsisavina vos 70 proc. lėšų, kurias galėtų gauti.
Pasitarimo dalyviai pritarė naujam šių metų bendruomeninės veiklos stiprinimo programos projektui. Programa bus paskelbta ministerijos tinklalapyje.
„Pozicijos“ info
www.utena.info.lt ir „Pozicijos” archyvo nuotraukos
Neviriausybines orgzanizacijos turi veikti is savo nariu auku. Jokiu budu ne valstybes pinigais. Kitaip- Kas jie?