Prezidentas nepalaiko siūlymų dėl artimesnio politinio dialogo su Rusija
Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia vizitą Briuselyje, kur jis dalyvauja Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime. Ketvirtadienio vakaro sesijoje ES lyderiai kalbėjo apie santykius su Rusija. „Griežtai nepalaikiau kai kurių siūlymų pradėti artimesnį politinį dialogą su Rusija, pastarajai neįgyvendinant Minsko susitarimų, tęsiant Krymo okupaciją, negerbiant žmogaus teisių ir laisvių, ignoruojant tarptautine teisę ir teisės viršenybės principus, susidorojant su pilietine visuomene ir laisva žiniasklaida, o taip pat perrašant istoriją bei inicijuojant kibernetinius ir informacinius karus prieš Europos Sąjungos ir Rytų partnerystės valstybes“, – sakė Prezidentas.
Kritika Vengrijai
Europos Vadovų Tarybos susitikimo metu dalies valstybių lyderiai pažėrė aštrios kritikos Vengrijos premjerui Viktorui Orbanui dėl įstatymo, draudžiančio suteikti nepilnamečiams prieigą prie bet kokios su LGBT susijusios medžiagos tema. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda užstojo Vengriją, ragindamas nesiimti teisėjo vaidmens neįsigilinus į tai, ką Vengrija siekia padaryti. Prezidentas taip pat nepasirašė ES lyderių laiško, skirto išreikšti paramą Vengrijos LGBT bendruomenei, teigdamas, jog „ne laiškais sprendžiamos problemos“. Premjerė Ingrida Šimonytė sukritikavo prezidento žingsnį teigdama, jog laiške išreiškiama kritika Vengrijai „turi pagrindo“
Nacionalinis susivienijimas palaiko Vengriją
Nacionalinis susivienijimas viešu laišku kreipėsi į Vengrijos ministrą pirmininką, reikšdamas paramą Vengrijos parlamento įstatymų pataisoms, kuriomis siekiama apsaugoti vaikus nuo LGBT ideologija grindžiamos indoktrinacijos. Dalies Europos Sąjungos šalių pasmerkimo sulaukusios Vengrijos įstatymų pataisos asmenų iki 18 metų atžvilgiu draudžia „vaizduoti ir skatinti nuo įgimtosios lyties skirtingą lyties tapatybę, lyties keitimą ir homoseksualumą“. Šis principas įtvirtintas Vaiko apsaugos, Verslo reklaminės veiklos, Žiniasklaidos, Šeimos apsaugos ir Visuomenės ugdymo įstatymuose.
Pratasevičiui ir Sapegai skirtas namų areštas
Po gegužę įvykusio priverstinio lėktuvo nutupdymo sulaikytam baltarusių opozicijos nariui Ramanui Pratasevičiui ir jo draugei, Rusijos pilietei Sofijai Sapegai buvo paskirtas namų areštas. Baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja tai pavadino „geromis naujienomis“, nors šie pokyčiai dar nereiškia laisvės sulaikytiesiems.
Covid-19 situacija
Per parą nustatyta vos 18 naujų atvejų, tačiau mirė trys žmonės, dabartinė pandeminė situacija susilygino su buvusia rugsėjį. Dabartiniais duomenimis Lietuvoje nuo COVID-19 bent viena doze paskiepyti 5,8 proc. vaikų nuo 12-os metų, skiepijimo apimtys per savaitę sumenko, rodo penktadienio Statistikos departamento duomenys. Per savaitę nuo praėjusio penktadienio iki šio ketvirtadienio Lietuvoje pirma doze paskiepyta 21 tūkst. žmonių arba vidutiniškai 3 tūkst. per parą. Tai perpus mažiau nei savaite prieš tai, kai šie skaičiai siekė atitinkamai 46 tūkst. ir 6,6 tūkst.
Nėra pandemijos pabaigos
Nepaisant sėkmingų vakcinacijos kampanijų Europoje, dėl naujosios „Delta“ viruso atmainos, dar negalima teigti kad artėjame prie pandemijos pabaigos, teigė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Sidnėjus užsidaro dėl „Delta“ koronaviruso atmainos
Sidnėjaus centras ir populiarūs jo rytiniai paplūdimiai buvo uždaryti dėl indiškosios koronaviruso „Delta“ atmainos protrūkio miesto centre. Suvaržymai paveiks maždaug milijoną žmonių, įskaitant centrinio verslo rajono darbuotojus. Baiminamasi, kad į darbą važinėjantys žmonės gali išplatinti virusą kitose miesto dalyse.
Sankcijos Baltarusijai lemtų kasmetinius 19 mln. eurų nuostolius bendrovei „Lietuvos Geležinkeliai“
Pasak bendrovės vadovo Manto Bartuškos „Lietuvos geležinkeliai“ dėl Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijai prarastų apie 19 mln. eurų pajamų per metus. Pasak jo, preliminariais duomenimis, sankcijos gali 20 proc. sumažinti per Lietuvą geležinkeliais vežamų trąšų ir apie 0,5 mln. tonų naftos produktų.
Tiesioginių derybų su V. Putinu nebus.
Vokietijos ir Prancūzijos siūlymas atkurti susitikimus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu buvo atmestas Europos Sąjungos šalių lyderių. Šiai iniciatyvai pasipriešino dalis bendrijos valstybių, nerimaujančių dėl Maskvos veiksmų. Kremlius dėl tokios pozicijos išreiškė apgailestavimą.
Prasta situacija Indijos vandenyne
Netoli nuo Šri Lankos nuskendusio krovininio laivo padaryta žala paaiškėjo esanti itin didelė – vandenyno paplūdimiuose jau rasta 130 negyvų delfinų, banginių ir vėžlių. Manoma, kad juos pražudė plastikinės medžiagos ir chemikalai buvę laive.
Niujorko valstijoje lyčių daugiau nei dvi
Niujorko gubernatorius Andrew Cuomo ketvirtadienį pasirašė įstatymą, numatantį platesnį nei dviejų lyčių pasirinkimą oficialiuose valstybės dokumentuose. Šis naujas įstatymas, vadinamas Lyties pripažinimo įstatymu, leidžia niujorkiečiams pažymėti savo lytį „X“ ženklu vairuotojo pažymėjimuose ir savo lyties tapatybę nurodyti kituose oficialiuose dokumentuose. Be to, valstybės gyventojai galės pasikeisti lyti gimimo liudijimuose, jei vėlesnėje gyvenimo stadijoje pasirinktų pakeisti lytį.
„Lietuvos šeimų sąjūdis“ kreipėsi į visuomenę dėl prezidento palaikymo
Lietuvos šeimų sąjūdis kreipėsi į visuomenę, išreikšdamas pritarimą prezidento žingsniui neprisidėti prie spaudimo Vengrijai. Jie teigia numatantys liberalios žiniasklaidos ir visuomenės veikėjų puolimą dėl šio prezidento žingsnio, jo atžvilgiu, tad ragina jį visokeriopai palaikyti. Taipogi LŠS pareiškė kad jei puolimas prieš prezidentą taptų itin aršus, jį palaikantys Lietuvos gyventojai planuoja burtis į prezidento palaikymui skirtus mitingus.
Parengė Simonas Kaunelis.
Šaunuoliai vengrai ! ir džiaugiuosi, kad visuomeninis susivienijimas juos palaiko