2024-11-24, Sekmadienis

Birželio 29 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA

Suvartota daugiau kaip 3 mlrd. vakcinų nuo COVID-19 dozių

Remiantis oficialių šaltinių statistika, pasaulyje jau suvartota daugiau nei 3 mlrd. vakcinų, skirtų kovai su covid-19 pandemija. Apie 40 proc. šių skiepų buvo suvartota Kinijoje (1,2 milijardo), antroje vietoje pagal skaitlingumą – Indija (329 mln.), o trečioje – Jungtinės Valstijos (324 milijonai). Tačiau vakcinavimo kampanijos sparta įvairiose pasaulio dalyse smarkiai skiriasi – Neturtingiausiose šalyse viena suvartota vakcinos dozė tenka 100 gyventojų, o turtingiausiosiose šalyse šis rodiklis yra viena dozė 79 gyventojams.

Žlugo balsavimas dėl nepasitikėjimo Ž. Pavilioniu

Opozicijos inicijuotas balsavimas dėl nepasitikėjimo Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) vadovu konservatoriumi Žygimantu Pavilioniu žlugo, jame nedalyvavus bent pusei Seimo narių. Antradienį vykusiame slaptame balsavime biuleteniai buvo išduoti 62 parlamentarams, tuo tarpu siekiant atstatydinti Ž. Pavilionį reikėjo gauti mažiau kaip 71 balsą „už“. Už atstatydinimą buvo 56 Seimo nariai, prieš balsavo penki ir vienas biuletenis buvo sugadintas. Ž. Pavilionio teigimu, toks balsavimo rezultatas parodė, jog Seimas yra „atsparus Kremliaus atakoms“.

Meksikoje dekriminalizuota rekreacinė marihuana

Meksikos Aukščiausiojo Teismo sprendimu pirmadienį dekriminalizuotas rekreacinis marihuanos vartojimas suaugusiesiems, visgi aktyvistai atkreipė dėmesį, kad vartotojai bus „teisiniame vakuume“, kol parlamentas priims įstrigusį legalizavimo įstatymą. Aukščiausiasis Teismas akivaizdžiai palaiko šį sentimentą, mat deklaratyviai paragino Kongresą „dėl teisinio apibrėžtumo“ priimti būtinus teisės aktus.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nariu tapo Gediminas Sakalauskas.

Seimas naujuoju VTEK nariu paskyrė korupcijos prevencijos, viešųjų ir privačių interesų derinimo ekspertą G.Salauską.  Kandidatas į VTEK narius 2003–2007 metais dirbo Specialiųjų tyrimų tarnyboje, kurioje formavo nulinės tolerancijos korupcijai politiką, diegė, vertino sektorines, šakines bei institucines antikorupcines programas ir priemones, teikė metodinę pagalbą. G. Sakalauskas trejus metus vadovavo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriatui, organizavo Etikos tyrimo prevencijos ir Administracijos skyrių veiklą, užsiėmė VTEK veiklos strateginiu planavimu, veiklos planų ir programų sudarymu. Kandidatas į VTEK narius, kaip akcinės bendrovės Lietuvos pašto Saugos prevencijos departamento ekspertas, kūrė, diegė ir prižiūrėjo antikorupcinės valdybos pagal ES standartą bei viešų ir privačių interesų sistemas. Prisidėjo formuojant rizikų valdymo politiką, vertino viešųjų ir privačių interesų deklaracijas.

Paliaubos Tigrėjuje

Valstybinės Etiopijos žiniasklaidos teigimu, Etiopijos federalinė vyriausybė paskelbė „vienašališkas paliaubas“, sukilėliams užėmus Tigrėjaus regiono sostinę – Mekelę. Šie įvykiai turi lemiamą reikšmę konfliktui, kuris pastūmėjo 350 tūkst. žmonių prie bado slenksčio, mat vyriausybės teigimu, paliaubomis, sudarytomis iki dabartinio „ūkininkavimo sezono“ pabaigos, siekiama padėti žemės ūkio gamybai ir pagalbos skirstymui, tuo pačiu sudarant sąlygas sukilėlių kovotojams „sugrįžti į taikų kelią“.

Prezidentas susitiko su Lenkijos Seimo Pirmininke

Birželio 29-tą dieną įvyko susitikimas tarp Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Lenkijos Seimo Pirmininkės Elžbietos Witek. Susitikime buvo aptarta šalių bendradarbiavimo svarba saugumo ir gynybos klausimais, išreikštas palaikymas neseniai vykusiam NATO vadovų susitikimui ir jo metu priimtiems sprendimams: tolesnei pagalbai Ukrainai ir Sakartvelui, bei leidimo Lietuvoje rengti NATO viršūnių susitikimą išdavimui. Šalies Prezidentas pabrėžė jog Rusija tęsia agresyvią politiką Ukrainoje, tad nevertėtų planuoti rengti susitikimo tarp Rusijos ir kitų 27 ES šalių, kol Rusija kardinaliai nepakeis savo nepriimtinos politikos ne tik Ukrainoje, bet ir pačioje Rusijoje, kurioje yra pažeidžiamos žmogaus teisės. Tokiam G. Nausėdos pasisakymui pritaria ir Lenkija. Taip pat aptarta Baltarusija ir jos veiksmai. G. Nausėda pabrėžė būtinybę skirti tarptautinę paramą Baltarusijos civiliams, per režimą nukentėjusioms aukoms. Prezidentas taip pat minėjo jog Baltarusijos režimo šantažas dėl nelegalios migracijos į Lietuvą kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, tad privalu stiprinti ES išorės sienos apsaugą.

Bidenas teigia užkirsiantis kelią Iranui įsigyti branduolinių ginklų

Pirmadienį per susitikimą ovaliajame kabinete su kadenciją baigiančiu Izraelio prezidentu Reuvenu Rivlinu prezidentas Joe Bidenas pažadėjo, kad JAV sieks užkirsti kelią Iranui įsigyti branduolinį arsenalą. „Iranas niekada negaus branduolinio ginklo man esant Prezidentu”, – teigė J. Bidenas. Bideno pokalbis su Rivlinu įvyko sekančią dieną po Irako ir Sirijos pasienyje JAV įvykdytų oro smūgių prieš Irano remiamus kovotojus.

Galimybių pasu pasinaudojo tik kas dešimtas šalies gyventojas

Gegužės pabaigoje pradėjusiu veikti Galimybių pasu tepasinaudojo kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Verslo atstovai įvardino šią priemonę kaip nepasiteisinusią, bei pavadino ją nepavykusiu projektu. Tačiau nepaisant šių faktų, Ekonomikos ir inovacijų ministerija tvirtina, kad galimybių pasas skatino žmones skiepytis nuo koronaviruso, o pats įrankis galės būti naudojamas ateityje.

Estijos ministrė paskirta moterų ir vaikų gynėja

Estijos Prezidentė Kersti Kaljulaid generalinio Jungtinių Tautų sekretoriaus buvo paskirta pasauline moterų ir vaikų gynėja, dvejų metų kadencijai. „Tokiu paskyrimu siekiama didinti supratimą apie pasaulinę moterų, vaikų ir paauglių sveikatos apsaugos strategiją“, – sakoma prezidentūros pranešime.

Seimo teisininkai mano, kad siūlymas dėl Landsbergio statuso gali prieštarauti Konstitucijai

Valdančiųjų siūlymas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą gali prieštarauti Konstitucijai, konstatuoja Seimo teisininkai. Įstatymo projektą įvertinęs Seimo kanceliarijos Teisės departamentas antradienį paskelbtoje išvadoje pažymi, kad dėl prezidento kaip valstybės vadovo statuso jau yra pasisakęs Konstitucinis Teismas (KT).Jis ne kartą pakartojo, kad valstybės vadovo statusą Konstitucijoje nustatytam laikui įgyja tik vienas asmuo, t. y. prezidentas, kurį išrenka Lietuvos piliečiai. KT taip pat yra pabrėžęs, kad pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuriuo būtų paneigtas individualus prezidento teisinis statusas ir sudarytos teisinės prielaidos kurį nors kitą asmenį prilyginti prezidentui – valstybės vadovui. KT 2002 metų birželio 19 dienos nutarime įvardijama, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininko pareigybė Konstitucijoje numatyta kaip laikina, todėl „akivaizdu, jog 1990–1992 metais dirbusios Aukščiausiosios Tarybos pirmininko statusas nėra tapatus 1992 metais Konstitucijoje įtvirtinto prezidento, kaip valstybės vadovo, statusui.“

G.Nausėdą palaikančios rezoliucijos projekto Seimas į darbotvarkę neįtraukė

 Seimas į  plenarinių posėdžių darbotvarkę neįtraukė rezoliucijos projekto, kuria būtų išreikštas palaikymas prezidento Gitano Nausėdos pozicijai dėl Vengrijoje priimto įstatymo, draudžiančio nepilnamečiams suteikti prieigą prie bet kokios medžiagos LGBTQ tema. Tokį rezoliucijos projektą „Dėl pritarimo Prezidento sprendimui nepasirašyti laiško, smerkiančio Vengrijos įstatymą, kuriuo buvo uždrausta LGBT propaganda nepilnamečiams“ įregistravo Seimo Lietuvos regionų frakcijos narys Petras Gražulis. Šios frakcijos vardu parlamentaras prašė įtraukti projektą į antradienio Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę, tačiau parlamentarai tam nepritarė. Už tai balsavo 36 Seimo nariai, 65 buvo prieš, 15 Seimo narių susilaikė.

Bausmė prezidentui

Pietų Afrikos Respublikos aukščiausiasis teismas skyrė buvusiam prezidentui Jacobui Zumai metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmę už teismo nurodymų nevykdymą dėl jo atsisakymo stoti prieš korupciją tyrusius pareigūnus.

Parengė Simonas Kaunelis

 

1 KOMENTARAS

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis ketvirtoji (lapkričio 23) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Kursko kryptis. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Agresoriaus „gynybos“ ministras a. belousov inspektavo pajėgas Kursko kryptyje. Neatmestina, kad...

Lietuviai nesidžiaugia migrantais, išimtis – ukrainiečiai

Pablogėjus lietuvių požiūriui į migrantus, palankiausiai vertinami ukrainiečiai, rodo Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro (IOM Lietuva) užsakymu atlikta...

Kun. Algirdas Toliatas: kviečiu palaikyti maldoje gydytoją Aleksandrą Alekseičiką

Lietuvos krikščionių darbuotojų profesinė sąjungos dvasinis palydėtojas kun. Algirdas Toliatas paragino melstis už atleistą gydytoją Aleksandrą Alekseičiką. Skelbiame...