2025-02-07, Penktadienis
Naujienlaiškis

Bronis Ropė: Lietuvos energetikos bėdos – išgirstos Europoje

Liaudies patarlė byloja, kad roges būtina ruošti vasarą. Nors turėjome pakankamai laiko pasirengti šalčiausiam metų sezonui, deja, nepadarėme visko, kad šiandien ramia galva pasitiktume laukiančius žiemos iššūkius.

Padėtis – sudėtinga

Europos Sąjunga (ES) įpareigojo Lietuvą ir kitas Bendrijos šalis palaipsniui atsisakyti visuomeninio elektros tiekimo tam, kad už elektros energiją mokėtume mažiau. Sklandus elektros rinkos liberalizavimas turėjo paskatinti rinkoje atsirasti naujiems nepriklausomiems elektros tiekėjams, kurie, konkuruodami tarpusavyje, būtų pasiūlę mažiausią kainą vartotojams.

Elektros rinkos liberalizavimas nėra blogybė. Blogybė yra tai, kad nesugebėjome tinkamai įgyvendinti liberalizacijos proceso. Negana to, sukėlėme chaosą Lietuvos energetikoje. Situaciją, kurią turime šiandien – viena sudėtingiausių. Apie tai byloja vartotojų gaunamos milžiniškos sąskaitos už elektrą.

Ginu Lietuvos žmones

Šiandien Lietuvoje brangsta viskas – nuo maisto produktų iki energetinių išteklių. Vienas po kito, nesugebėdami išsimokėti komunalinių mokesčių, užsidaro verslai. Lyg to būtų maža, baudos gyventojams už tai, kad jie laiku nepasirinko elektros tiekėjo, stumia žmones į skolas ir verčia geresnio gyvenimo ieškoti užsienio šalyse. Emigracijos mastas auga. Ir tai tik pradžia.

Matydamas Lietuvos institucijų ir valdininkų abejingumą jau ne pirmą kartą kreipiausi į Europos Komisiją. Noriu išsiaiškinti, ar nėra pažeidžiamos mūsų žmonių teisės, ir ar pagrįstai žmonės baudžiami 25 proc. didesne elektros energijos kaina vien už tai, kad nepasirinko nepriklausomo elektros energijos tiekėjo, kai tokių tiekėjų kontrolė buvo įgyvendinta chaotiškai ir atmestinai?

Gindamas Lietuvos žmonių teises, kreipiausi į Energetikos komisarę Kadri Simson, atsakingą už ES energetikos klausimus. Komisarės atsakyme teigiama, kad vartotojai turi teisę laisvai pirkti elektros energiją iš pasirinkto tiekėjo, tuo tarpu elektros kainos dydis priklauso nuo liberalizuotos energijos rinkos. Vis dėlto atsakymo į esminį klausimą – ar Lietuvoje chaotiškai įgyvendintas elektros rinkos liberalizavimo procesas nepažeidžia ES teisės nuostatų – pasigedau. Todėl esu priverstas savo užklausą jai kartoti. Kartosiu tol, kol visiems Lietuvos gyventojams bus aiškiai atsakyta, ar jų interesai nebuvo pažeisti.

Suremkime pečius

Nesiūlau tik gręžiotis į praeitį ir sau priekaištauti, kad galėjome pasiruošti energetikos krizei gerokai iš anksčiau. Taip. Galėjome. Juk kainos už dujas pradėjo kilti dar nuo 2021 m. rugpjūčio. Ką jau kalbėti apie tai, kad, uždarius Ignalinos atominę elektrinę, gana vangiai vystėme šalies energetiką.

Verčiau pagalvokime, ką galime padaryti, kad bent jau šiek tiek palengvintume gyvenimą mūsų žmonėms.

Vienas būdų, kuris leistų atpiginti elektrą žmonėms, – gamintis elektros energiją patiems. Šiandien Lietuvoje viso labo pasigaminame tik 20 proc. elektros energijos, o likusią dalį perkame iš Skandinavijos šalių, kur elektra yra trimis ar net keturiais kartais pigesnė. Dar vienas reikalingas sprendimas – taisyti energetikos liberalizavimo modelį, įvedant papildomas reguliacines priemones nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams bei apribojant spekuliacijas elektros biržoje. Tvirtai laikausi pozicijos, kad turėtume apmokestinti tuos energijos tiekėjus, kurie, siekdami kuo didesnio pelno, vykdo nesąžiningą veiklą.

K. Simson taip pat klausiau, kodėl nedrįstame kalbėti ir apie energetikos įmonių pelnus ir vykdomas spekuliacijas elektros biržoje?

Pažymėtina, kad kai kurios energetikos tiekimo įmonės gavo net tris kartus didesnius pelnus. Patikrinus vieno iš tokių nepriklausomų tiekėjų finansinę ataskaitą, kuri skelbiama viešai, pamatome, kad šis elektros tiekėjas deklaravo uždirbęs 3 475 308 eurus pajamų 2020 metais, tuo tarpu pernai ta pati uždirbta suma gerokai paaugo – sudarė 103 054 779 eurus grynojo pelno. Todėl turėtume apmokestinti tokius energijos tiekėjus, kurie tik naudodami spekuliacijas pelnosi žmonių ir verslo sąskaita. Gautas lėšas galėtume panaudoti, pavyzdžiui, kompensacijų už pabrangusią elektrą mokėjimui.

Galiausiai, padėtį taisytų centralizuotas energijos išteklių pirkimas, kai visos Bendrijos šalys kartu perka energiją, todėl turi gerokai didesnes derybines galias. Džiaugiuosi, kad pagaliau turime pateiktą pasiūlymą energijos kainoms suvaldyti, o Europos Parlamentas apsisprendė vykdyti bendrą gamtinių dujų pirkimą. Greičiau pradėsime, greičiau įgyvendinsime priemones, kurios padės riboti energijos kainas.

Išeičių, kaip pažaboti išaugusias energijos kainas yra ne viena. Todėl belieka tik visiems suremti pečius.

Autorius yra Europos Parlamento narys

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Londone vyko didelė demonstracija, palaikanti Tomį Robinsoną

Savaitgalį Didžiosios Britanijos sostinėje Londone dešimtys tūkstančių žmonių susirinko protestuoti prieš piliečių žurnalisto Tomio Robinsono (Tommy Robinsono) sulaikymą...

Valdas Vižinis. Apie „šmugelį“ soc. tinkluose dėl vado pareiškimų ir šiek tiek Rūtos

Praėjusią savaitę viešai centrinėje žiniasklaidoje paskelbti kariuomenės vado generolo Vaikšnoro teiginiai apie „pilnus lavonų griovius ir lietuvių pasiruošimą...

Mažiausiai kas dvyliktas Londono gyventojas yra nelegalus imigrantas

Paskelbti nauji duomenys rodo, kad Londone gyvena „iki“ 585 000 nelegalių migrantų, t. y. kas dvyliktas Jungtinės Karalystės (JK) sostinės...

Edvardas Čiuldė. Išsiblaivymas nuo smarvės

Kas atsitiko? Ogi mes pamatėme, kaip prasideda ir tęsiasi proto revoliucija, kai apnuodytas, pažemintas ir apsvaigintas protas ima...