Kai mūsų skaitytojas šį leidinį paims į rankas, naujas Rusijos prezidentas turbūt jau bus išrinktas. „Naujas“ ir „turbūt“ tėra sąlyginės sąvokos, nes niekas neabejojo, kad dar pirmajame ture kovo 15–17 d. vėl juo taps nebejaunas ir nebenaujas 71-rių metų Putinas. Gal būt tik sutapimas, kad šis diktatorius vėl užsideda Stalino antpečius, kai nuo „tautų vado“ mirties – 1953-ųjų kovo 5 d. – praėjo 71-ri…
Stalinas gyvenimą baigė eidamas 74-uosius. Su sąjungininkų pagalba įveikęs buvusį savo bičiulį Hitlerį, purvinu kerziniu batu peržengęs pusę Europos, tūkstančius savo bendraminčiu nugalabijęs, minias sugrūdęs į sibirus, jis dar ilgai ketino demonstruoti savo plieninę ranką (rus. „сталь„ – plienas). Kai kas ir Putinui žada tokią pat baigtį, artėjant prie panašaus amžiaus. Nežinia, ar jį kaip Staliną kas nunuodys, ar tiesiog pašalins šiuolaikinio Berijos įsakymu, ar Hagos teismo sprendimu supus kalėjime…
Tai tik spėlionės. O kol kas po prieštaringai vertinamos konstitucinės reformos 2020 m. Putinas gali likti valdžioje bent iki 2036 metų. Tuomet jam būtų 83-eji… Į šiuos rinkimus jis prasivalė kelią. Sunku nebuvo. Dalis iš 16 parašus Vyriausiajai rinkimų komisijai atidavusių pretendentų atsisakė kandidatuoti Putino naudai. Vienas iš jų – 60-metis liberalas Borisas Nadeždinas atrodė kietesnis riešutėlis. Bet ir su juo buvo susidorota: surinkęs per trumpą laiką net 200 tūkst. parašų sausio 31 d. juos jis pristatė rinkimų komisijai, kuri iškart sudarė jų tikrinimo darbo grupę. Kaip ir buvo tikėtasi, Kremliui paklusni Rusijos VRK pirmininkė Ela Panfilova vasario 5 d. pranešė, kad patikrinimo metu buvo išbrokuota 15 proc. parašų, o norint įregistruoti kandidatą tokių negali būti daugiau kaip 5 proc. Dar davė keletą dienų ištaisyti klaidas.
Juokingos tos klaidos. Pavyzdžiui, Engelso mieste Majakovskio gatvė buvo parašyta „Miakovskio“, o žmogaus adresas mieste „Ростов-на-Дону“ paverstas „ростов на дому“. Taip VRK netiko 3200 parašų, o dar 2700 išbrokuoti dėl to, kad įtarta, jog data įrašyta kita ranka…
Nors B. Nadeždino štabas visaip stengėsi per jam duotą parą ištaisyti tokias klaidas, vasario 8 d. VRK pranešė, kad netinkamais pripažinti 9147 parašai iš 60 tūkst. atrinktų patikrinimui, taip pat ir B. Nadeždino, ir pretendentas neregistruojamas į rinkimus. Jis dar pareiškęs tokį sprendimą apskųsiąs Rusijos aukščiausiajam teismui…
Jau seniai kalbame, kad Rusijoje nėra gyvybingos ir ryžtingos opozicijos. O ir pats B. Nadeždinas, iš kurio buvo tikimasis griežto oponavimo diktatoriui, rinkimų kampanijoje nuleido garą. Jis teisinasi savo štabo klaidomis, neatidumu, geromis pažintimis su VRK nariais ir pačia jos vadovė Ela Panfilova, kuri jam draugiškai patarė kurti savo partiją, taip pat jau vengia pasisakyti dėl Rusijos karo Ukrainoje. Kaip patys rusai apie tokius veikėjus sako, „nei žuvis, nei mėsa“… Žinoma, Rusijos propaganda ėmė tvirtinti, kad pretendentą sukompromitavo užsienio agentai, privėlę klaidų į parašų lapus. Juokinga? Taip. Bet kartu tai iliustruoja diktatorišką Rusijos politinę sistemą, kuri neatsikratė senų sovietinių, net stalininių įpročių – viską kontroliuoti, pasikliauti jėga, o dažnai – ir OMON‘u.
Putinas neleidžia atsirasti jokiems demokratijos ženklams. Jis, kaip sovietinio saugumo produktas, žino: jeigu darysi vieną nuolaidą, žmonės užsimanys daugiau laisvių, reikalaus savo teisių ir reformų. Štai kodėl per dviejų valandų interviu Kremliui palankiam JAV žurnalistui Tuckeriui Carlsonui jis kartojo tuos pačius prasimanymus, kaip ir likus savaitei prieš pradėdamas karą su Ukraina.
Dveji to karo metai – didžiulė našta jį sukėlusiai Rusijai, pavojus Baltijos šalims ir visai Europai. Kaip ir prognozuota, pasaulis pavargo nuo jo ir nuo kitų kilusių konfliktų. Vakarų resursai senka, nebe Maskvos pastangų kyla politinė sumaištis (JAV Kongreso chaosas tai patvirtina), parama Ukrainai menksta…
Vadinasi, ar galime visiškai pasikliauti mūsų sąjungininkais realaus pavojaus metu? Abejoti tuo tarsi ir neturėtume, bet kartu būtina stiprinti ir valstybės saugumą visomis įmanomomis priemonėmis.