Lietuvos Respublikos Konstitucija Lietuvos Respublikos piliečių priimta 1992 m. spalio 25 d. referendumu – tautos valia, kurios turi laikytis Prezidentas, Seimas, Vyriausybė ir Tauta. Kiekvieno žodžio reikšmė yra ta, kurią supranta balsuojanti Tauta.
I Skirsnis. LIETUVOS VALSTYBĖ
12 str.: Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.
Kiekvieno žodžio reikšmę supranta balsuojanti tauta. Atskiri atvejai turi būti interpretuojami įprastine reikšme – t. y. taip, kaip asmenys supranta tuos teiginius.
***
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 56 str.: teigia: „Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis (…), kuris nuolat gyvena Lietuvoje.“
Iki 2020 m. lapkričio 5 d. (iš jos pasisakymų spaudoje), D. Asanavičiūtė, 7 metų gyvendama JK, buvo Anglijos LB pirmininkė, pavaduotoja… JK turėjo verslą ir nuolatinai negyveno Lietuvoje (galimai, Registrų centre įregistruotas nekilnojamas turtas, kurio adresą nurodė, kaip Lietuvoje gyvenamąją vietą) – juk nerinktų grupė Anglijos lietuvių savo bendruomenės pirmininke, jei ji gyventų Lietuvoje.
D. Asanavičiūtė „nuolat negyveno Lietuvoje“, tad kokiu pagrindu jai VRK leido kandidatuoti vienmandatėje, o G. Landsbergis įrašė į Partijos kandidatų sąrašą 48 numeriu? Ar partijos pirmininkas nežinojo LR Konstitucijos 56 str.? Lygiai, kaip nežinojo kas rekomendavo, įkėlė į sąrašą K. Bartoševičių?
2020 m. rinkimų į Seimą metu JAV lietuviai nebalsavo nė už vieną primestą kandidatę. Anglijos lietuviai balsavo už A. Armonaitę – prieš D. Asanavičiūtę, o Europos lietuviai primetė balsų.
D. Asanavičiūtė, puikiai žinodama savo nelegitimaus patekimo į LR Seimą situaciją, atsiraitojusi rankoves, pradeda darbą svarbia ir skaudama išeivijai dvigubos pilietybės tema. Netrukus LR Seime įkuriama grupė dėl pilietybės išsaugojimo, pirmininkė Dalia Asanavičiūtė. Pradedama akcija būsimam (nereikalingam) referendumui.
Įdomios detalės D. Asanavičiūtės kelyje „kovoje“ už … ą pilietybę.
2018 m. D. Asanavičiūtė ir PLB pirmininkė D. Henke dalyvauja Laisvės partijos rengtame piknike, kur susidraugauja su A. Ramanausku – Greitai, Ž. Pavilioniu… A. Armonaite. Tada dar tamsiaplaukė, Lietuvos totoraitė Dalia Asanavičiūtė, pradeda kalbėti apie DVIGUBĄ pilietybę.
Įdomu, kieno įpareigotos abi damos dalyvavo tame Laisvės (galimai, LGTB organizacijos pagrindu įkurtos) partijos pikniko metu rengtoje spaudos konferencijoje? Juk dauguma užsienyje gyvenančių lietuvių nepalaiko Laisvės partijos, nepritaria partnerystės įstatymo, Stambulo konvencijos priėmimui.
Mano privačia nuomone, visa ši brangiai kainuojanti referendumų akcija turėjo vieną pagrindinių tikslų – pajudinti LR Konstituciją. Juk, kai išjudinsi keitimais dėl pilietybės, tada eisis viskas paprasčiau dėl partnerystės, etc…
Neilgai trukus atsiranda referendumo akcija „Dabar mūsų laikas“ (2019 m.), kuriai vadovauja LGTB remiamas, naujas dvigubos pilietybės mesijus, iki tol JAV LB veikloje beveik nedalyvavęs, nes „10 metų mokėsi“, dr. Rimvydas Baltaduonis. Tai jis rengė referendumą (nelaimėjo).
Tiek R. Baltaduonis, tiek D. Asanavičiūtė vadovaujasi „patarėju“ – buv. LR Konstitucinio teismo teisėju, prof. V. Sinkevičiumi ir todėl teigia „Kad be LR Konstitucijos 12 str. pakeitimo – dviguba pilietybė NEGALIMA“. KODĖL?!
Kai 2016 m. balandžio mėn., trys Seimo nariai – A. Kubilius, G. Kirkilas ir E. Zingeris – labai skubiai pateikia balsavimui dviejų pataisų Pilietybės įstatymui įvedimo (tiksliau – pakeitimo), jos buvo priimtas be REFERENDUMO, o tiesioginiu Seimo narių balsavimu. Taip atsirado 11 pataisa, kuri iki pateikimo buvo svarstyta Seimo teisės komitete:
„2 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas
2. Pakeisti 7 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3) yra asmuo, išvykęs (mano pabr.) iš Lietuvos iki 1990 m. kovo 11 d. ir įgijęs kitos valstybės pilietybę;“
7.1. Sprendimas: Pritarti komitete patobulintam Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo Nr. XI-1196 2 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4532(2) ir komiteto išvadoms.
8. Balsavimo rezultatai: Pritarta bendru sutarimu (mano pabr., be referendumo, – L.T. pastaba)
9. Komiteto paskirti pranešėjai: Julius Sabatauskas, Stasys Šedbaras.
Komitete patobulintas įstatymo projektas ir jo lyginamasis variantas.
Komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas“
Šia pataisa nubraukiama išimtis išeiviams – dipukams – teisė į LR pilietybę, įgijus kitos šalies pilietybę, kai keičiama „PASITRAUKUSIEMS“ į „išvykusiems“ iš Lietuvos.
Pataisa atvėrė kelią litvakams iš PAR, Izraelio ir t. t. Jau daugiau kaip 15 tūkstančių litvakų, nemokėdami valstybinės kalbos turi LR pilietybę. Be referendumo…
****
Kasmet, būdama Lietuvoje nuo 2 iki 5 mėn., visada stebiu transliacijas iš Seimo (LRT programos yra tokio prasto lygio, jog joms gaišti laiko neverta. Dar retsykiais galim apsilankyti LRT Plius, galimai, buvusi Kultūros programa), kurias vadinu savotišku CIRKU.
Referendumas neįvyko, kaip ir turėjo būti. Prekybininkė, dabar Seimo narė, D. Asanavičiūtė manipuliuoja dvigubos, daugybinės pilietybės sąvokomis viešai iš Seimo konferencijų salės. D. Asanavičiūtės perliukai: „Kadangi dabar Lietuvoje labai daug kitataučių, tai reikia galvoti apie BENDRINĘ kalbą“. Kokia ta bendrinė, visiems ir taip aišku – rusų.
Pasinaudojusi OPTV kvietimu, garsiai kalbu apie D. Asanavičiūtės nusižengimą valstybinei kalbai. Tuomet ji partijos patraukiama ir kurį laiką nutyla. Netrukus ir vėl išlenda cirkininkė D. Asanavičiūtė ir jau kalba apie būtinumą DAUGYBINEI pilietybei. Tenka aiškinti laidose su Valdu Vasiliausku, Rūta Janutiene, kad lietuviai nėra klajoklių tauta ir jiems svarbiausia išlaikyti prigimtinę LR pilietybę, įgijus kitos šalies pilietybę.
Siūlomas konstitucinis įstatymas yra tuščias ir Seimui atsiveria galimybė manipuliuoti
Keisčiausia, kad dr. Agnė Širinskienė, atėjusi į LR Seimą 2016 m. lapkričio mėn., nepasidomi kas vyko su Pilietybės įstatymu iki jos išrinkimo (keistas, papildytas apie 20 k. be REFERENDUMO), galimai D. Asanavičiūtės pastangomis, aktyviai dalyvavo, agitavo įvairiose laidose referendumo klausimu dėl kažkokio „konstitucinio įstatymo pilietybei…“. Ji dalyvauja TV3 (jei neklystu) Forume ir gina referendumą, nors prof. dr. Liudvika Meškauskaitė aiškiai jai sako, jog siūlomas konstitucinis įstatymas yra tuščias ir Seimui atsiveria galimybė manipuliuoti, tačiau A. Širinskienė suka uodegą ir sako, kad reikia „pasitikėti Seimu“…
Taigi, referendume buvo siūloma nauja Konstitucijos nuostata: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“
Minimas konstitucinis įstatymas kėlė daugiausia klausimų – net referendumui pavykus, 12 straipsnis būtų pakeistas, tai pilietybės išsaugojimo dar negarantuoja, nes konstitucinis įstatymas nėra lygus Konstitucijai ar Konstitucijos pakeitimui. Tai visiškai atskiras dokumentas, parengtas Seimo.
Dėl naujojo konstitucinio įstatymo ir jame apibrėžtų pilietybės išsaugojimo sąlygų patvirtinimo Seimas balsuotų tik po referendumo. Dar svarbu yra ir tai, kad Konstituciniai įstatymai yra priimami, jei už juo balsuoja daugiau kaip pusė visų Lietuvos Respublikos Seimo narių. Ar esame tuo tikri? Štai čia ir suabejojau dr. Agnės Širinskienės tvirtomis Konstitucijos žiniomis.
D. Asanavičiūtė aktyviai agituoja po pasaulį išsibarsčiusius lietuvius, leidžia didžiausias sumas iš mokesčių mokėtojų kišenės kelionėms, agitacijai, plakatams, skrajutėms, reklamai. Taigi, ne iš savo kišenės keliauja. Kai kurie užsienio lietuviai neatsidžiaugia – apkabina, nusišypso, atsakinėja į laiškus bet kokiu oru (!), „gaišta laiką mums“… Nėr ką pridurti – toks darbas, keli padėjėjai atsakinėja į jūsų laiškus. Turėtumėte tokias sąlygas ir jūs rašytumėte visam pasauliui… Manipuliuoja žmonių jausmais. Tikra prekybininkė – perku-parduodu.
Dar nesibaigus kadencijai, D. Asanavičiūtė skuba ir jau registruoja naują įstatymą, kuriame skamba: GIMIMU ĮGYTĄ LR PILIETYBĘ TURINTIEMS…
Kas žino kokią dabar formuluotę bandys suktai įgyvendinti – gal dvigubą, tiksliau, daugybinę pilietybę net be valstybinės kalbos.
Ar kas nors suvokia ką tai reiškia? Juk dvigubos pilietybės įstatymas, galiojęs nuo 2003 m. sausio 1 d. iki 2013 m. lapkričio 13 d., buvo skirtas LIETUVIŲ tautos palikuonims, tautos išsaugojimui, ne kolonistų ar okupantų, o dabar jau ir imigrantų palikuonims… Gi D. Asanavičiūtė siūlo GIMIMU įgytos pilietybės turėtojams dvigubą ar ir vėl daugybinę pilietybę. Tai reikštų visišką Lietuvos išpardavimą, atidavimą imigrantams.
Beje, paskutinis „perliukas“ – balsavo UŽ PAPILDOMĄ MOKESTĮ pageidaujantiems, kad su pavėžėju (taksistu) susikalbėtų lietuviškai…
Vyšnia ant torto: D. Asanavičiūtė toje pačioje Seimo konferencijų salėje susitinka su arabų – musulmonų atstovais ir tariasi apie mečetės statybą Vilniuje… Be komentaro.
***
JAV lietuvių visuomeninio komiteto (įkurtas 2006 m.) UŽ DVIGUBĄ PILIETYBĘ rezoliucija – Pilietybės įstatymo tobulinimui, priimta 2012 m. sausio 28 d. Lemont, IL, USA
– LR pilietybė išsaugojama, įgijus kitos šalies pilietybę asmenims (bei jų palikuonims – vaikams, vaikaičiams ir provaikaičiams), kurių tėvai, seneliai ar jie patys buvo Nepriklausomos Lietuvos piliečiais iki SSSR okupacijos – 1940 m. birželio 15 d. išvykusiems iš Lietuvos po 1990 m. kovo 11 d.
***
Ši pataisa, kurią aš pati pristačiau PLB XIV Seime, buvo priimta 2012 m. rugpjūčio 10 d. Tokia pataisa gali, turi tapti 12 pataisa Pilietybės įstatyme, be jokių naujų išvedžiojimų.
Seimui pakanka balsavimo keliu ją priimti, Prezidentui – pasirašyti. O Prezidentas ir pats gali teikti Seimui…
***
Beje, Pasaulio lietuvių apygarda, įsteigta VRK, yra pasityčiojimas iš visų tautiečių, gyvenančių už Lietuvos ribų. Dabar, kaip į gardą suvaryti, privalome rinkti kurią nors vieną iš dviejų.
Šiai dienai JAV LB rinkimuose į Tarybą dalyvavo nepilnai 2200 rinkėjų. Praeituose rinkimuose jų buvo apie 3600. Ar tai ką nors sako?
PL apygardoje LR Seimo rinkimų pirmame ture per visą pasaulį balsavo apie 28000 rinkėjų.
Ligija Tautkuvienė