Kai prieš metus Lietuvos kino teatruose buvo rodoma juosta „Trumanas“, visi tik apie ją ir tekalbėjo. Kūrinys tapo įvykiu mūsų kultūriniame gyvenime, taip įtaigiai argentiniečių aktorius Rikardas Darinas atskleidė būseną žmogaus, sergančio mirtina liga ir žinančio, kad jo dienos jau suskaičiuotos. Tad nenuostabu, kad šiemet, pasirodžius informacijai, jog „Kino pavasario“ festivalio metu bus demonstruojamas filmas „Netikėta meilė“, kurioje šis aktorius atlieka pagrindinį vaidmenį, visi puolė įsigyti bilietų…
Kai matome Rikardą Dariną ekrane, susidaro įvaizdis, kad jį pažįstame jau daugybę metų. Nuo aktoriaus tiesiog skliste sklinda raminanti šiluma ir patikimumas. Juo tiki visada. O jo šypsena taip ir sušildo širdį. Kaip būna su unikaliais aktoriais, Rikardas neturi akademinio teatrinio išsilavinimo. Jo talentas – iš Dievo, na, gal dar pastiprintas aktorine genetika. Jo mama Rene Roksana ir tėtis Rikardas – argentiniečių aktoriai, taigi dėsninga, kad talentingas vaikinas paveldėjo meilę teatrui ir kinui.
Būsimas argentiniečių aktorius pasaulį išvydo Argentinos sostinėje Buenos Aires 1957-ųjų sausio 16-ąją. Rikardas-jaunesnysis jau nuo mažų dienų ėmė filmuotis televizijos serialuose ir dalyvauti teatro pastatymuose. Jis iki šiol prisimena, kaip, būdamas dešimtmetis, vaidino spektaklyje, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko jo tėvai.
ikardo gimdytojai išsiskyrė, kai jam ėjo dvylikti metai. Nors sūnui ir toliau nestigo jų nuoširdaus rūpinimosi ir meilės, jis anksti tapo savarankiškas: nuo šešiolikos jau aktyviai darbavosi televizijoje. Vaidyba teleserialuose padeda išgarsėti kiekvienam aktoriui, tai tiesa, tad ir Rikardą ji išpopuliarino. Juolab, kad jaunasis argentinietis keletą metų iš eilės kūrė vaidmenis itin visuomenės mėgstamuose serialuose „Retro stotis“ , „Aukštoji komedija“, „Mano žentas“.
Žinoma, jam, jaunam vyrukui, iš pradžių daugiausia tekdavo širdžių ėdikų vaidmenys, bet netrukus jis jų „išaugo“, perimdamas pačias rimčiausias, pagrindines roles populiariausiuose argentiniečių filmuose. Ir, koks bebūtų buvęs užimtas filmavimo aikštelėse, jis niekada neužmiršo teatro scenos.
Jei ne švelnus argentinietiškas akcentas…
… joks ispanas nepagalvotų, kad jis – ne jų tautietis. Rikardas Darinas nuostabiai įsiliejo ne tik į argentiniečių kino panoramą, bet ir į ispanų. Nuo 2006-ųjų, beje, jis laikomas Ispanijos piliečiu.
Kokias kino juostas, kuriose vaidino šis aktorius, labiausiai įsiminė viso pasaulio (taigi ir Lietuvos) žiūrovai?
„Paslaptis jo akyse“
Bet kokia paslaptis negali būti paviršutiniška, vienpusė ir paprasta, štai ir šiam filmui būdingos visos šios savybės. Ne visi europiečiai pasitiki „Oskaru“, bet 2009 metais ši juosta pelnė auksinę statulėlę kaip geriausias užsienio filmas. Jeigu kas skeptiškai žvelgia į šią premiją, tai jiems dar įdomiau bus sužinoti faktą, kad 2015-aisiais JAV pabandė pakartoti argentiniečių originalo sėkmę, pakartotinai sukurdama šį filmą su Nicole Kidman, Julia Roberts ir Chiweteliu Ejioforu.
Deja, rizikingas amerikiečių bandymas pakartoti argentiniečių originalo sėkmę nebuvo sėkmingas. Tuo tarpu filmas su Rikardu Darinu vien JAV davė 6 mln. 392 000 dolerių pelno, o tai trissyk daugiau už filmo biudžeto lėšas.
„Nuotakos sūnus“
Filmas, tapęs klasika tiek aktoriaus tėvynėje Argentinoje, tiek ir Europoje. 2001-aisiais, kai jis išėjo į ekranus, sergančiųjų Alzheimeriu tema buvo dar sąlygiškai nauja kinematografe. Darino herojus išeina tikrus gyvenimo išbandymus – šlubuoja jo paties sveikata, serga mama, kupinas nesėkmių asmeninis gyvenimas, ir tik susitikimas su senu draugu keičia jo pažiūras ir padeda nugalėti krizę. Nežiūrint viso dramatizmo, filmas išėjo išskirtinai lengvas ir kupinas gyvenimo optimizmo. Juosta buvo nominuota „Oskarui“ geriausių užsienio kino filmų kategorijoje, o Rikardas Darinas, pripažintas geriausiu aktoriumi, pelnė Argentinos kino kritikų asociacijos įsteigtą „Sidabrinio kondoro“ premiją.
„Vyrai ties riba“
Kalba eina, aišku, apie ispanų vyrus, ir tai dvigubai įdomiau, nes ispanų kinematografas itin realistiškas. Šioje juostoje Rikardas Darinas – visų moterų numylėtinis. Jo pokalbio scena su varžovu įvyksta Turo parke Barselonoje, kurią labai rekomenduotume aplankyti tiems lietuvaičiams, kurie labai jau nemėgsta turistų knibždėte knibždančių vietų ir lozungo „must see“ („privalai pamatyti“). Šis parkas yra prestižinėje miesto zonoje – Sen Žervazi, kur gyvena gydytojai, advokatai, profesoriai ir verslininkai. Šio filmo režisierius Seskas Gajus labai myli Barseloną ir paverčia ją viso filmo veiksmo bendradalyve.
Susidraugavęs su Rikardu Darinu filme „Vyrai ties riba“, Seskas jį pasikvietė ir į savo kitą filmą „Trumanas“, kuriame kartu su Rikardu vaidino žymus aktorius Chavieras Kamara. Už vaidmenį šioje juostoje Rikardas Darinas 2016 metais gavo Gojos premiją. Tai per šio filmo seansą daugeliui Lietuvos žiūrovų riedėjo ašaros, o paskui ilgai netilo aptarinėjimai.
„Laukinės istorijos“
Šiam filmui daugelis žiūrovų yra linkę tiesiog ditirambus giedoti: tokios ryškios jame sukurtos gyvenimiškos istorijos. O gal jos pirmiausia įsiminė todėl, kad aktoriams itin sėkmingai pasisekė atskleisti žmonėse slypinčius gyvuliškuosius instinktus? Vienoje iš tokių istorijų, kuri vadinasi „Dinamitas“ kaip tik ir nusifilmavo Rikardas Darinas. Jo suvaidinta istorija su automobilių evakuacija labai primena lietuviškas realijas. „Laukinės istorijos“ irgi neliko be apdovanojimų – pelnė „Gojos“ premiją.
„Kamčiatka“, „Avelanedos mėnulis“, „Aura“ ir daugybė kitų Rikardo Darino suvaidintų juostų tapo tiesiog atradimais pasaulio kinematografiniame gyvenime. Neveltui su tokiu nekantrumu buvo laukta į šių metų „Kino pavasarį“ atvežto filmo „Netikėta meilė“. Siužetas labai gyvenimiškas: ekrane rodoma sutuoktinių pora, ketvirtį amžiaus išgyvenusi kartu, bet vienąsyk pajutusi, kad kažkas jų gyvenime keičiasi. O to priežastis – jų sūnaus išvykimas mokytis į kitą šalį. Sulig jo išvykimu tėvai pasijuto tarsi praradę kažką itin svarbaus, jiems tapo neaišku, ar juos sieja tie patys jausmai, kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais. O gal jie jaučia viens kitam tik prieraišumą?
Norėdami suprasti, kas vyksta, Markosas ir Ana nusprendžia pagyventi atskirai. Iš pradžių jiems atrodo, jog pasielgė teisingai, bet palaipsniui mintys apie tikrąją meilės prigimtį juodu pradeda sieti vis labiau…
„Netikėta meilė“ buvo vienas iš populiariausių „Kino pavasario“ filmų, ir tai nestebina nei vieno, mačiusio bent vieną Rikardo Darino atliktą vaidmenį.
Kiek kartų bebūtume skaitę straipsnių ar žiūrėję laidų apie Rikardą Dariną, visuose juose jis iškyla ne tik kaip rimtas aktorius, bet ir kaip labai mielas bei patikimas žmogus. Žmogus, kuriuo galima pasikliauti. Tą patį sako ir jo žmona Florencia Bas, pagimdžiusi jam du sūnus – dukrą Clarą ir sūnų Rikardą, kurį namiškiai meiliai vadina Činu. Činas – taip pat aktorius, aktyviai besifilmuojantis kine ir televizijoje tiek savo tėvynėje, tiek ir Ispanijoje. Aišku, iki tėvo populiarumo jam dar toloka, tačiau jis sparčiai tobulėja.