Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį pranešė sieksiantis šalies vadovo posto artėjančiuose prezidento rinkimuose. Politologai jo šansus vertina labai skirtingai. Netgi yra prognozė, kad, patyręs fiasko, S.Skvernelis turės iš viso trauktis iš didžiosios politikos ir darbintis privačioje saugos firmoje.
Pasak politologų, kol kas Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis naudingi vienas kitam, todėl veikia vieningai. O S.Skvernelis, būdamas „ant bangos“, „valstiečiams“ padėjo gauti daugybę mandatų. Dabar jis rizikuoja. Stasio Žumbio nuotr.
Žinomas politologas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas doc. dr. Vytautas Dumbliauskas, paklaustas, į kokį elektoratą galėtų pretenduoti S.Skvernelis, sakė, kad daug kas klaidingai mano, jog į „valstiečių“.
„Reikėtų sakyti, kad į kairįjį elektoratą, nes tokio „valstiečių“, elektorato nėra. Kairysis elektoratas yra judantis. 2016 m. „valstiečiai“ susirinko tiek papildomų balsų, kiek neteko socialdemokratai ir Darbo partija. To negalima pavadinti „valstiečių“ elektoratu, tačiau, tikėtina, kad didelė dalis šių rinkėjų rinksis S.Skvernelį. Tik kyla klausimas, kiek iš jų balsų paims, pavyzdžiui, Gitanas Nausėda, Naglis Puteikis, Arvydas Juozaitis, Ingrida Šimonytė ar kiti, tačiau jie paims negausiai. I.Šimonytės elektoratas – žmonės, balsuojantys už konservatorius, o tai reiškia, kad daugių daugiausia 300 tūkst. žmonių. Tad išeitų, kad S.Skvernelio elektoratas teoriškai yra didžiausias – kairysis, kuris yra nelojalus ir migruoja tarp socialdemokratų ir „darbiečių“. Tačiau, aišku, viskas priklausys nuo to, kaip kandidatai pasirodys rinkimų kampanijos metu“, – pastebėjo V.Dumbliauskas.
Politologas neprognozuoja, koks prezidentas būtų S.Skvernelis, nes tai priklausytų nuo daugybės aplinkybių, iš kurių svarbiausia – 2020 m. Seimo rinkimų rezultatai.
„Aišku, svarbūs ir jo santykiai su Ramūnu Karbauskiu. Jei norės tapti savarankišku, laikysis vienokios pozicijos, o dabar – vienas kitam yra reikalingi. R.Karbauskis be S.Skvernelio niekaip nebūtų gavęs tiek mandatų Seime, o S.Skvernelis be R.Karbauskio palaikymo Seime būtų niekas. Svarbūs bus Seimo rinkimų rezultatai, nes akivaizdu, kad „valstiečiai“ negaus tiek mandatų, kaip 2016-aisiais, kai pikti rinkėjai balsavo už bet ką, svarbu, kad jis būtų „valstietis“.
Jei Seime bus visai kitokia dauguma nei dabar, S.Skverneliui galėtų tekti labiau derinti savo veiksmus“, – prognozavo V.Dumbliauskas.
Jo teigimu, rinkėjams gali imponuoti S.Skvernelio įvaizdis.
„Žmogus turi vidinio žavesio, kurio iš jo neatimsi. Žmogus – su humoru, drąsiai kalba, publikai patiko, kaip jis pasipriešino prezidentei, taip pat buvusiai Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei, toje su automatu iš policininkų pabėgusio „Igorioko“ istorijoje, kai pasakė, kad netrukdytų jam miegoti. S.Skvernelis pakeitė rinkėjams nusibodusius politikus, tokius, kaip Andrius Kubilius ar Gediminas Kirkilas. 2016 m. S.Skverneliui vietą rinkimų sąraše siūlė ir socialdemokratai, tačiau dėl vidinių rietenų – tik antrame dešimtuke. Jis pasirinko „valstiečius“, kurie siūlė daug aukštesnę vietą. Manau, dabar socialdemokratai dėl to graužiasi alkūnes. O S.Skvernelis, būdamas „ant bangos“, „valstiečiams“ padėjo gauti daugybę mandatų. Dabar rizikuoja eiti į prezidentus, nors jo reitingai krenta. Rizikuoja, nes jei nepasiseks, 2020 m. jis gali tapti niekuo. Kaip buvęs generalinis policijos komisaras jis nebegalės grįžti į policiją, nes kaip eis į žemesnį postą? Todėl gali būti, kad vienintelė išeitis liks pasitraukti į privačią saugos tarnybą“, – akcentavo V.Dumbliauskas.
Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Algis Krupavičius sako, kad S.Skvernelio elektoratas sutaps su „valstiečių“ elektoratu.
„Tačiau bloga žinia S.Skverneliui yra ta, kad jo reitingai jau kurį laiką krenta. Pagal „Vilmorus“ skelbiamus duomenis, jį lenkia ne tik prezidentė bei Kauno meras, bet ir kai kurie ministrai. Antras dalykas – pastaraisiais mėnesiais S.Skvernelis darė daugybę viešųjų ryšių klaidų, kurios parodė gerokai kitokį S.Skvernelio veidą. Jei anksčiau jis buvo vertinamas kaip tiesmukas, racionalus politikas, tai dabar – greitai susierzinantis, pykstantis, kategoriškas. Iliustracijų – daugiau nei reikia: istorija dėl Registrų centro duomenų naudojimo, kreipimasis į VSD dėl padėties Lietuvoje ir t.t. Trečias dalykas – S.Skvernelis pastaraisiais mėnesiais gerokai sugadino santykius su žiniasklaida. Ketvirtas – jis pastaruoju metu orientuojasi į populizmą, tai matoma ir iš kai kurių Vyriausybės sprendimų“, – vardino A.Krupavičius.
Profesorius nesiėmė vertinti, koks S.Skvernelis būtų prezidentas. Pasak jo, visų pirma, reikia vertinti, kokios yra premjero galimybės tapti prezidentu, o jos esą yra tikrai ne didesnės nei kai kurių kitų kandidatų, todėl tokius spėliojimus politologas vadina beprasmiškais.
„I.Šimonytė turi rinkėjų lubas – konservatorių gerbėjų skaičių, S.Skvernelis – „valstiečių“ rinkėjus. O kiti kandidatai tokių aiškių lubų neturi – pavyzdžiui, G.Nausėda ar A.Juozaitis. Jie gali pritraukti ir tokius rinkėjus, kurie yra neapsisprendę“, – sakė A.Krupavičius.