Paprastai santūrus Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis trečiadienį viešai pažėrė kritikos prezidentei Daliai Grybauskaitei. Jis pareiškė besitikintis, kad naujasis šalies vadovas bus labiau panašus į Valdą Adamkų, o ne į D.Grybauskaitę, kuri, be kita ko, nuo kai kurių savo veiksmų vidaus politikoje esą turėjo susilaikyti. Ilgametis parlamentaras Algimantas Salamakinas mano, kad parlamento vadovas praleido progą patylėti nors kritikai jis iš esmės pritaria.
V. Pranckietis, duodamas interviu „Žinių radijui“, išreiškė viltį, kad naujasis Lietuvos prezidentas bus labiau panašus į kadenciją baigusį V.Adamkų, o ne į D.Grybauskaitę. Argumentuodamas savo nuomonę, parlamento pirmininkas teigė, kad V.Adamkus yra labiau „prezidentiškas“. V.Pranckietis taip pat sakė, kad D.Grybauskaitė Lietuvai užsienio politikoje atstovavo gerai, tačiau, tvirtino jis, vidaus politikoje buvo momentų, kada reikėjo ir susilaikyti.
„Užsienio politikoje – taip, vidaus politikoje, manau, kai kada galėjo ir apriboti savo veiksmus“, – kalbėjo V.Pranckietis, pasak kurio, geriausias šalies vadovas visgi buvo V.Adamkus.
Seimo pirmininkas, vertindamas šalies vadovės naujametį linkėjimą neleisti įsigalėti neraštingumui ir populizmui, suabejojo prezidentės žodžių nuoširdumu. Pasak jo, prezidentė tiesiog sugalvojo gerai skambančią frazę, kad ši būtų cituojama.
Tai – ne pirmi aštrūs pasisakymai D.Grybauskaitės atžvilgiu iš „valstiečių“ stovyklos. Jų lyderis Ramūnas Karbauskis yra ne kartą sakęs, kad neketina lankytis prezidentūroje, o labiausiai jis įsižeidė, kai prezidentė pareiškė, kad Lietuvoje yra „viršūnės“ ir apačios“. „Apačios“ – valdantieji, nes pernai prieš Seimo rudens sesijos pradžią nesutiko pietauti kartu su opozicija bei prezidente. Premjeras Saulius Skvernelis paskutinį kartą aštriai pasisakė prieš pusę mėnesio, kai replikavo, kad D.Grybauskaitės politiką iliustruoja „tulpių paštas“, o viešai matomas šalies vadovės įvaizdis tėra fasadinis. Tiesa, ir jis tokį pareiškimą tėškė ne pirmasis, o kontratakavo, reaguodamas, pasak paties ministro pirmininko, į nekonstruktyvią D.Grybauskaitės kritiką Vyriausybės atžvilgiu.
Nuo 1992-ųjų į Seimą renkamas parlamentaras, socialdemokratas Algimantas Salamakinas sako neprisimenantis, kad kada nors iki prezidente tampant D.Grybauskaitei tarp šalies vadovo ir premjero ar parlamento pirmininko būtų buvusi tokia priešprieša. Tiesa, prisiminė savotišką konfliktą praėjusio šimtmečio pabaigoje tarp tuomečių prezidento Algirdo Brazausko ir premjero Gedimino Vagnoriaus.
„A.Brazauskas skųsdavosi, kad G.Vagnorius neleisdavo pas prezidentą eiti ministrams, net kai jie būdavo kviečiami. A.Brazauskas dėl to išgyvendavo, skųsdavosi, kad jį bandoma izoliuoti, nors būtent šalies vadovas tvirtina ministrus. Bet tada buvome labai jauna valstybė, tą galima nurašyti į demokratinės patirties stoką. Dabar, kai praėjo jau beveik trys dešimtmečiai nuo Nepriklausomybės atkūrimo, tokie Seimo pirmininko pasisakymai, man atrodo, švelniai tariant, ne visai etiški. Prezidentas turi teisę pasisakyti, nes pagal Konstituciją yra valstybės vadovas, todėl savo nuomonę turi turėti. Juo labiau kad naujamečiame sveikinime nieko labai blogo nepasakė. Priešingai – įžvelgė grėsmę dėl galimo populizmo. O turint mintyje, kad šie metai – rinkiminiai, akivaizdu, kad tokia grėsmė yra reali. Todėl Seimo pirmininkas praleido progą patylėti. Tai – patirties stoka“, – konstatavo A.Salamakinas.
Tiesa, ilgametis Seimo narys pritarė V.Pranckiečio minčiai, kad prezidentė nuo kai kurių sprendimų vidaus politikoje galėjo susilaikyti.
„Aišku, kad ji klaidų darė, tik gulintys ant sofos klaidų nedaro, nors ir jie kartais padaro. Visų pirma, prezidentė gal be reikalo pasirašė kai kuriuos įstatymus. Tačiau visų vetuoti juk irgi neišeina“, – svarstė A.Salamakinas.
Tačiau labiausia jam kliūva arogantiška šalies vadovės pozicija.
„Ypač jos pozicija – kad ne tuos išrinko. Visada reikia susitaikyti su rinkėjų valia. Jei dauguma rinkėjų pasirinko tokius politikus, reikia susitaikyti, kad jie ir valdys ketverius metus, negalima mėtytis frazėmis, kad ne tuos išrinko, nes tai yra nepagarba tai daliai Tautos, kuri išsirinko. Vien tas pirmasis pareiškimas, po to, kai buvo išrinkti „valstiečiai“… Susitikusi su S.Skverneliu ir su R.Karbauskiu ji pareiškė „deja“. Tai nuskambėjo tikrai nekaip“, – priminė A.Salamakinas.