Pasaulis šią savaitę mini Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos, priimtos prieš 70 metų, sukaktį. Deja, Lietuvoje minėti nelabai yra ką. Anot žmogaus teisių gynėjų, deklaracija mūsų šalyje nuolat pažeidinėjama ir kuo toliau, tuo padėtis blogesnė.
Vakar deklaracijos sukakties proga Seime savo įžvalgomis pasidalino žinomiausi Lietuvos žmogaus teisių gynėjai. Deja, beveik visų jų komentarai buvo niūrūs. Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos (LŽTGA) pirmininkas Romualdas Povilaitis atkreipė dėmesį, kad Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos preambulėje minima, jog didžiausias žmonijos siekis yra išsilaisvinti iš baimės ir skurdo.
„Deklaracija šneka konkrečiai apie teisingą atlyginimą, apie vienodą atlyginimą už vienodą darbą, apie teisę žmogui ir jo šeimai turėti orias, tinkamas, žmogiškas gyvenimo sąlygas, kurios turėtų būti garantuotos kiekvienam. Šia prasme Lietuvoje, kurioje socialinė atskirtis didėja, kurioje didėja santykinis skurdas, problema toli gražu neišspręsta. Matome ir daugybę kitų problemų“, – akcentavo R.Povilaitis.
Pasak jo, jei Lietuvos valdžia ir toliau bus užmerkusi akis prieš šias opias problemas ir murkdysis smulkmenose, atotrūkis tarp žmonių ir valdžios tik didės.
LŽTGA garbės pirmininkas prof. Arimantas Dumčius sakė, kad didžiausia Lietuvos valdžios bėda – kovojama su padariniais, o ne su priežastimis.
„Įstatymai, kuriuos sukuria mūsų politikai arba tie, kuriuos perkeliame iš ES, ne visi yra gerai apgalvoti. Ypač jų realizavimo prasme. Taip yra ir su vaiko teises turinčiu saugoti įstatymu. Antras dalykas – turime didžiulę korupciją. Visa tai susideda į tai, ką šiandien turime. Žmonės yra labai įsitempę, kai reikia kovoti su korupcija ar už žmogaus teises, nes žino, kad sulauks problemų“, – tvirtino profesorius.
Anot jo, yra daugybė pavyzdžių, rodančių, kad asmenys, kovoję už tiesą, buvo „suvalgyti“.
„Dalia Budrevičienė, prabilusi apie vokelius Viktoro Uspaskicho įmonėje, buvo atleista ir turėjo bylinėtis, kibernetinio saugumo ekspertas Darius Povilaitis, atskleidęs spragas elektroninėje sveikatos sistemoje, buvo atleistas. Ignas Šalnaitis, prabilęs apie korupciją jo paties Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre, turėjo problemų. Tai yra pavyzdžiai, kodėl šiandien Lietuvoje nesaugu gyventi“, – akcentavo A.Dumčius.
LŽTGA steigėjas ir garbės narys akademikas Antanas Buračas vis dėlto įžvelgė ir pliusų. Anot jo, Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos jubiliejaus išvakarėse įvykęs mokytojų mitingas parodė, kad žmonės jau nebe tik žeminami, nes su streikuojančiais pedagogais Švietimo ir mokslo ministerija jau pasirengusi kalbėtis. O ir protestuojantieji pagaliau nebesuiminėjami, nepersekiojami.
Tačiau Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro pirmininkas, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas situaciją piešė tik juodomis spalvomis.
„Radikalokai pasakyčiau, tačiau žmogaus teisių kryptis gerokai pakito. Iš įvairių žmogaus teisių organizacijų girdime apie įvairių mažumų teises (kurias irgi reikia ginti), tačiau negirdime kalbant apie fundamentalias teises: apie skurdą, socialinę atskirtį, masinę emigraciją, minties ir žodžio laisvės suvaržymą, šeimos, vaiko teises. Jos turi būti visų organizacijų dėmesio centre, bet nėra“, – apgailestavo V.Budnikas.
Pasak jo, didžiausia pastarojo meto problema – įstatymas, kurį vieni vadina Vaikų atėmimo įstatymu, kiti – Vaikų baudimo įstatymu.
„Įstatymas buvo priimtas spaudžiant labai suinteresuotoms lobistinėms grupėms. Jis priimtas neatsižvelgiant į ES šalių patirtį, pasirinktas Norvegijos modelis, dėl kurio Europos Žmogaus Teisių Teisme nuolat vyksta bylos, nes toje sistemoje – labai daug žmogaus teisių pažeidimų“, – pastebėjo V.Budnikas.
Jis piktinosi, kad įstatyme atsirado naujos smurto prieš vaikus apibrėžimo sąvokos. Pavyzdžiui, smurtas dabar yra ir vaiko socialinių poreikių netenkinimas.
„Trečdalis šeimų Lietuvoje gyvena ties skurdo riba arba žemiau jos. Penktadalis iš tų šeimų net negali normaliai šildytis savo būsto arba, liaudiškai kalbant, neturi malkų. Penktadalis iš tų šeimų (tai – oficiali statistika) negali vaikams nupirkti normalaus maisto. Ir beveik 20 tūkst. vaikų gyvena socialinės rizikos šeimose. Kitaip tariant, beveik 100 tūkst. vaikų dėl tėvų skurdo negali turėti normalių sąlygų“, – akcentavo V.Budnikas, pridurdamas: remiantis dabartiniu įstatymu, tėvai prieš juos smurtauja, nes nesuteikia normalių sąlygų.
V.Budnikas tvirtino, kad Vaikų atėmimo įstatymu pažeidžiami iškart keli Konstitucijos straipsniai.
Pavyzdžiui, vaiką galima atimti net be teismo sprendimo, nors Konstitucijoje parašyta, kad teisingumą Lietuvoje vykdo tik teismai. Be to, užtenka anoniminių skundų, kad prieš šeimas pradėtų veikti visa represinė sistema, nors net kriminaliniams nusikaltėliams taikoma nekaltumo prezumpcija: jie laikomi nekalti, kol jų kaltė neįrodyta.
„Ir dar norėčiau paminėti problemas, susijusias su nacionaliniu transliuotoju. Štai ir dabar, vykstant diskusijoms dėl Vaikų atėmimo įstatymo, mums nepavyksta patekti į nacionalinio transliuotojo laidas ir pateikti kitokią nuomonę“, – piktinosi V.Budnikas.