2025-02-20, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Daniel Greenfield. Kaip USAID Talibanui tiekė dešimtis milijonų JAV dolerių grynaisiais

2022 m. DAB Afganistano bankas parodė nuotraukas, kuriose matyti, kaip Kabulo tarptautinio oro uosto aikštelėje sudėta daugybė šimto dolerių banknotų krūvų, kurių bendra vertė – 40 mln. dolerių. Talibano kontroliuojamas centrinis bankas tai apibūdino kaip vieną iš trijų „humanitarinės pagalbos“ siuntų, kurių bendra suma viršijo 100 mln. dolerių.

Afganistano centriniam bankui DAB vadovavo Noor Ahmad Agha, „specialiai paskirtas teroristas“, kuris buvo įvardytas kaip „bombų gamybos finansuotojas“, įskaitant savadarbius sprogstamuosius užtaisus, nuo kurių žuvo daugiau kaip 1000 amerikiečių kareivių, o pinigų siuntimas sankcionuotam asmeniui buvo neteisėtas.

Nepaisant to, kažkas į Talibano teroristų banką nusiuntė didžiulį turtą JAV grynaisiais pinigais.

Nors nė viena tarptautinė organizacija nenorėjo prisipažinti dėl grynųjų pinigų kontrabandos operacijos, galutinė atsakomybė teko USAID. 40 mln. dolerių ant asfalto buvo daug didesnės schemos, pagal kurią USAID ir Valstybės departamentas skyrė daugiau kaip 1,7 mlrd. dolerių finansavimą Jungtinėms Tautoms, kurios vėliau į Afganistaną išsiuntė 2,9 mlrd. dolerių grynaisiais pinigais, dalis.

Grynieji pinigai turėjo būti gabenami fiziškai, nes JAV bankams buvo neteisėta juos perduoti Talibanui. USAID padėjo finansuoti neteisėtą operaciją, kuria buvo siekiama apeiti sankcijas teroristams.

Kai Valstybės departamentas ir USAID tvirtino, kad „neteikia pagalbos Talibanui ir per jį“, bet dirba „su patikimais tarptautiniais partneriais, turinčiais daug patirties dirbant tokioje sudėtingoje aplinkoje kaip Afganistanas“, tai geriausiu atveju buvo pusiau tiesa.

Tarp „patikimų tarptautinių partnerių“ buvo ir JT. USAID finansavo JT, kurios per tarpininką nupirko šimto dolerių banknotus iš Niujorko federalinio rezervų banko, kur buvo laikomi Afganistano turtai, į kuriuos pretendavo Talibanas, tada sudarė sutartį su bendrove, galbūt senąja Osamos bin Ladeno oro linijų bendrove, kad ši nuskraidintų juos į Afganistaną, deponuotų bankuose, paskirstytų NVO ir pasitelktų DAB, kad konvertuotų dolerius į vietinę Afganistano valiutą.

Šią Afganistano valiutą, afganą, taip pat parūpino Jungtinės Valstijos, kurios finansavo Europos bendrovių 20 mlrd. afganų, į kuriuos turėjo būti keičiami doleriai, spausdinimą.

„Jungtinės Valstijos ir mūsų partneriai intensyviai dirbo su tarptautiniais bankais, kad palengvintų mokėjimų pervedimus iš Afganistano centrinio banko Europos spausdinimo bendrovėms“, – žurnalistams sakė tuometinis Valstybės departamento atstovas Nedas Price’as. „Taip bus išspręstas vienas iš Afganistane tebesitęsiančios likvidumo krizės aspektų, atitinkantis JAV pastangas remti pagrindinius žmonių poreikius.“

Prisidengiant humanitariniais poreikiais, 1,7 mlrd. JAV dolerių buvo skirta JT, kurios už dalį šių pinigų pirko dolerius, kad galėtų skristi į Afganistaną ir iškeisti juos į Afganistano valiutą, kurią JAV taip pat pasirūpino atspausdinti Talibano vardu. Po šių mainų Talibano teroristinis DAB bankas turėjo daug JAV dolerių, kuriuos galėjo parduoti aukcione savo sąjungininkams.

Šis susitarimas yra dar blogesnis, nei atrodo, nes DAB dirbtinai nustatė kur kas didesnį afganų ir dolerių keitimo kursą nei juodosios rinkos kursas. O Talibano bankas naudojo dolerių aukcionus tam, kad dirbtinai palaikytų šį kursą.

Pagal USAID pinigų plovimo schemą JT ne tik siuntė Talibanui turtus doleriais, bet ir leido jų teroristiniam bankui valdyti „dolerių kartelį“, per nevyriausybines organizacijas palankiu kursu perkantį dolerius iš JT, o paskui slapta perparduodantį juos atgal į Pakistaną savo dolerių karteliui daug geresniu kursu, nes Pakistano rupijos kursas dolerio atžvilgiu smarkiai krito.

Tarpinio etapo metu DAB rengė dolerių „aukcionus“, kuriuos, kaip pranešama, „laimėjo“ su Talibanu susiję elementai, įskaitant su „Al Qaeda“ susivienijusį Haqqani tinklą. Aukcionai palaikė Afganistano valiutos kursą ir padėjo Talibanui išlaikyti valdžią. Talibai savo dalį pasiėmė kiekviename proceso etape, apmokestindami visus tarpininkus, kol galiausiai pinigus išgrynino.

Siųsti dolerius į Afganistaną tik tam, kad jie būtų iškeisti į afganus, kurių mainus taip pat organizavo Jungtinės Valstijos, nebuvo jokio tikslo, išskyrus tą, kad Talibanas gavo likvidžios valiutos, tačiau tai buvo pateisinama kaip „humanitarinės pagalbos“ priemonė.

Pinigų plovimo operacijai reikėjo daugybės etapų, o USAID, Valstybės departamentas ir JT  primygtinai tvirtino, kad „nė vienas į Afganistaną atgabentas grynųjų pinigų kiekis nebuvo įneštas į Afganistano centrinį banką ir JT jo neperdavė Talibano de facto valdžiai“. Kiek tai buvo tiesa, taip buvo todėl, kad pinigai buvo laikomi „privačiame banke“, skiriami JT finansuojamoms nevyriausybinėms organizacijoms, kurios vėliau juos keitė į DBA turtą.

USAID galėjo teigti, kad tai galima paneigti, nes pinigus pervedė į bendras JT sąskaitas, o tai, kaip atskleidė Afganistano karą stebinčios vyriausybės SIGAR ataskaita, „neleidžia susieti humanitarinės pagalbos išlaidų, įskaitant grynųjų pinigų pirkimą ir gabenimą į Afganistaną, su konkretaus paramos teikėjo įnašu“.

Pinigų pervedimas į bendras JT sąskaitas leido USAID teigti, kad jie „neteikia pagalbos Talibanui ar per jį“, o tik perveda pinigus į „bendras JT sąskaitas“, kurių jie nekontroliuoja, ir „todėl valstybė ir USAID nežino, kokia dalis jų visų JT įnašų buvo panaudota gryniesiems pinigams, skirtiems naudoti Afganistane, pirkti“.

JT perveda dolerius į savo sąskaitas patogiai neįvardytame „privačiame banke“ Afganistane. Jo pavadinimas tikrai žinomas Talibano valdžiai, tačiau Jungtinių Valstijų pareigūnams jis lieka nežinomas. Iš ten pinigai paskirstomi į JT finansuojamų NVO banko sąskaitas. Tuomet jie greičiausiai su DAB pagalba konvertuojami į afganus, nes Talibano valiutos tiekimą kontroliuoja Afganistano centrinis bankas.

Tai leidžia JT teigti, kad „nė viena į Afganistaną atgabenta grynųjų pinigų suma nėra nei deponuota Afganistano centriniame banke, nei JT perduota Talibano de facto valdžiai“. Grynuosius pinigus Talibanui ar DAB teikia ne JT, o JT finansuojamos grupės.

SIGAR ataskaitoje pažymima, kad „JT pareigūnas mums sakė, kad JT atsakomybė baigiasi, kai lėšas gaunančios NVO jas perveda į savo sąskaitas“. Tuomet JT atsisako bet kokios atsakomybės už pinigų teikimą Talibanui, nors JT pareigūnai puikiai žino, kad tai vyksta.

Valstybės departamentas į šiuos atskleidimus reagavo melagingai teigdamas, kad Afganistanui netaikomos jokios sankcijos, kad bankai atsisako atlikti bankinius pervedimus dėl „nepakankamo pelningumo“ ir kad, „kiek mums žinoma, šiuo metu nėra elektroninių finansų pristatymo sistemų, kurios galėtų patenkinti JT likvidumo poreikius“, todėl vietoj to tenka konvertuoti milijardus dolerių į popierinius banknotus ir siųsti juos lėktuvu. Visa tai nėra tiesa.

USAID atsisakė atsakyti į vyriausybės priežiūros tarnybos ataskaitą.

Talibano pinigų plovimo schema nebuvo išimtis. Būtent taip USAID, Valstybės departamentas ir JT per ilgai veikė ne tik Afganistane, bet ir Sirijoje, Jemene, Gazos Ruože ir daugelyje kitų terorizmo zonų visame pasaulyje, naudodamiesi įtikinamais paneigimais ir organizacijų grandinėmis, kad išvengtų atskaitomybės ir tiesioginės atsakomybės už pagalbą teroristams.

Amerikiečiai tapo didžiausių savo priešų finansuotojais. Laikas tai sustabdyti.

Versta iš Gatestoneinstitute.org

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Captcha verification failed!
Captcha vartotojo balas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Vaiškūnas. Ar išsaugosime Vasario 16-osios Lietuvą?

Lietuvos valstybės atkūrimas 1918 metų vasario 16 d. buvo drąsus ir valingas sprendimas, leidęs mūsų tautai ištrūkti iš...

Marius Markuckas. Absoliuti dauguma žmonių bijo nežinomybės

Filosofija yra neatsiejama nuo buvimo (ar siekio būti) nematomoje Mėnulio pusėje. Tiesą sakant, net toje matomoje pusėje –...

Edvardas Čiuldė. Donaldas didysis, donaldas mažasis

Naujojo JAV prezidento Donaldo Trampo triukšmingai įgyvendinami sumanymai jau suvirpino, jeigu ne sudrebino, visą pasaulį, o ir mes...

D. Trampo galios žaidimas Ukrainoje atskleidžia ES bejėgiškumą

Niekas tiksliai nežino, ar prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) pavyks įgyvendinti savo siekį užbaigti karą Ukrainoje ir „išgelbėti...