Eglės Mirončikienės sumontuota policijos pareigūnės fotonuotrauka nepažemino policijos pareigūnės Karinos Antipovos garbės ir orumo, nesiekė jos įžeisti, bet tokiu būdu siekė išreikšti savo nuomonę (nepasitenkinimą) dėl minėtos pareigūnės veiksmų, vykdant Astros Genovaitės Astrauskės sulaikymą 2020 m. sausio 3 d., todėl administracinio nusižengimo byla nutraukiama – taip nusprendė Vilniaus miesto apylinkės teismas.
Kaip žinia, žinomai visuomenininkei ir psichologei Eglei Mirončikienei buvo iškelta administracinė byla, apkaltinant E. Mirončikienę policijos pareigūnės K. Antipovos, kuriai priklauso garsioji frazė: „Aš policijos pareigūnė, man pagrindo nereikia“, įžeidimu, policijos pareigūnės garbės ir orumo pažeminimu. Nes E. Mirončikienė, reaguodama į šios policijos pareigūnės veiksmus, vykdant lietuvių kalbos mokytojos sulaikymą 2020 m. sausio 3 d., socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė sumontuotą policijos pareigūnės fotonuotrauką ir policijos veiksmus „įvertino“ „Raudonosios žvaigždės“ ordinu.
Pirmosios instancijos teismui išteisinus E.Mirončikienę, Vilniaus VPK viešosios tvarkos skyrius pateikė apeliacinį skundą. tačiau Vilniaus apygardos teismas jį atmetė ir patvirtino pirmosios instancijos teismo sprendimą – karikatūra nėra orumo ir garbės įžeidimas.
Susireikšminusiems policijos saldofonams nepavyks užtildyti visuomenės pasipiktinimo, kritikos ir pajuokos. Birželio 11 d. Vilniaus apygardos teismas atmetė Vilniaus VPK viešosios tvarkos skyriaus apeliacinį skundą „Raudonosios žvaigždės” byloje,- rašo socialiame tinkle E.Mirončikienė. – Karikatūra, kurioje liūdnai pagarsėjusi pareigūnė Karina Antipova pavaizduota su okupacinės sovietinės armijos uniforma, yra tik kritika ir bausti už tai nėra jokio teisinio pagrindo. Apeliacinis teismas nemano, kad komentaro žodžiai „už durnumą ir neišmanymą Lietuvos įstatymai pareigūnams atsakomybės nenumato” žemina jų garbę ir orumą.
Turime teisę laisvai reikšti savo įsitikinimus, skleisti informaciją ir idėjas, kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus, draudžiama persekioti už kritiką. Tai pamatinės konstitucinės vertybės. Policijos mundūro apsauga nėra viešas interesas ir rūpintis juo turi patys pareigūnai, dorai, sąžiningai, kvalifikuotai atlikdami savo pareigas.
Svarbu žinoti, kad asmens garbė ir orumas yra ginami, kai nustatoma šių faktų visuma: žinių paskleidimo faktas; b) faktas, jog paskleistos žinios yra apie pareiškėją; c) faktas, jog paskleistos žinios žemina asmens garbę ir orumą; d) faktas, jog paskleistos žinios neatitinka tikrovės. Asmens garbę ir orumą žeminančiomis laikytinos tikrovės neatitinkančios žinios, kurios įstatymo, moralės, paprotinių normų laikymosi požiūriu pažeidžia asmens garbę ir orumą, gerą vardą visuomenėje.
Satyra yra saviraiškos ir socialinio komentaro forma, pasižyminti perdėjimu, realybės iškraipymu, jos tikslas yra provokuoti ir sutrikdyti. Išjuokti pareigūnų veiksmus ir taip išreikšti savo pasipiktinimą galima, tačiau su sąlyga, kad visuomenė nebūtų klaidinama apie faktus.
Kaip gaila, bet taip ir neteko pamatyti tos šaunios karikatūros! Kodėl ji netiražuojama?
nuoroda yra
Kur ta nuoroda? Ar sunku parašyti?
Antra pastraipa mėlynai pažymėti žodžiai ” sumontuotą policijos pareigūnės fotonuotrauką”