Žmogaus teisių gynėjai susirūpino dėl Nacionalinio vėžio instituto kaip savarankiškos specializuotos gydymo įstaigos naikinimo.
Šis institutas yra vienintelė Lietuvoje specializuota onkologinių ligų gydymo ir šios krypties mokslinių tyrimų įstaiga. Jis įkurtas Seimo nutarimu, priėmus specialų LR Nacionalinio vėžio instituto įstatymą.
Instituto paskirtis – teikti Lietuvos ir užsienio gyventojams aukščiausio lygio specializuotas ir individualizuotas onkologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas pagal naujausius pasiekimus kovoje su vėžinėmis ligomis.
Šiuo metu Nacionalinis vėžio institutas yra Europos vėžio institutų organizacijos (OECI) narys. Todėl daug kam nesuprantama, kodėl mūsų šalyje daugėjant onkologinių susirgimų ir sunkiomis jų formomis sergančių ligonių skaičiui, ši specializuota gydymo įstaiga dabar yra naikinama.
Į žinią, kad yra naikinamas Nacionalinis vėžio institutas jautriai sureagavo onkologinėmis ligomis sergantys žmonės ir šio instituto darbuotojai.
Žmogaus teisių gynėjai dėl Instituto prijungimo prie Santaros klinikų susitiko su Seimo nariais, profesinių sąjungų vadovais ir onkologijos pacientų organizacijų atstovais.
Susitikimo dalyviai pažymi, kad Nacionalinį vėžio institutą jau daug metų buvo mėginama ne stiprinti, o silpninti. 2021 m. Institutas iš biudžetinės įstaigos tapo viešąja įstaiga. Paskutinis žingsnis buvo žengtas 2024 metų spalio 31 d.: Sveikatos apsaugos ministerija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Vilniaus universitetas pasirašė sutartį, kuria Nacionalinis vėžio institutas perduodamas Vilniaus Santaros klinikoms – nuo 2025 m. sausio 1 d. jis turi tapti Santaros klinikų filialu. Numota į onkologinėmis ligomis sergančių pacientų likimus.
Tačiau šio instituto prijungimas prie Santaros klinikų prieštarauja pačiai Nacionalinio vėžio instituto įstatymo, raidei ir dvasiai. Jungimas prieštarauja ir Nacionalinio vėžio instituto įstatams. Tokios tariamos „pertvarkos“ tikslas gali būti pateisinamas tik atskirų sveikatos apsaugos srities vadovaujančių darbuotojų, o gal ir Santaros klinikų privačiais merkantiliniais interesais.
Organizacinės instituto naikinimo procedūros jau pradėtos, nors dar nėra pakeistas Nacionalinio vėžio instituto įstatymas, kai tebegalioja ir šio instituto statutas. Atitinkamai visi veiksmai kuriais siekiama likviduoti šią visuomenei būtiną ypatingos reikšmės specializuotą gydymo įstaigą negali būti laikomi teisėtais.
Kyla grėsmė, kad dėl šios nuėjusios valdžios avantiūros Lietuva praras aukščiausios kvalifikacijos medicinos darbuotojus. Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams gydymas taps dar sunkiau pasiekiamas, ilgės laukiančių eilės ir kt. Tai patvirtina faktai, kai Kauno onkologinė ligoninė buvo prijungta prie Kauno klinikų.
Lietuvos žmogaus teisių gynėjai teigia, jog imsis visų būtinų veiksmų, kad būtų ginamos onkologine liga sergančių asmenų teisės.
Visas pranešimo tekstas žemiau
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pranešimas visuomenei ir žiniasklaidai dėl Nacionalinio vėžio instituto kaip savarankiškos specializuotos gydymo įstaigos išsaugojimo
Nacionalinis vėžio institutas yra vienintelė Lietuvoje specializuota onkologinių ligų gydymo ir šios krypties mokslinių tyrimų įstaiga. Institutas turėjo būti įkurtas Lietuvos Respublikos Seimo 2009 m. gruodžio 15 d. nutarimu, o 2014 m. balandžio 17 d., konstatavus, kad vykdant nutarimą buvo neleistinai atskirtas mokslas, mokymas bei gydymas, buvo priimtas specialus LR Nacionalinio vėžio instituto įstatymas. Jame teigiama, kad šio instituto paskirtis teikti aukščiausio lygio specializuotas ir individualizuotas onkologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvos ir užsienio gyventojams, kad pacientai gaus sveikatos apsaugą, besiremiančią naujausiais pasiekimais kovos su vėžinėmis ligomis srityje. 2022 m. lapkričio 30 d. LR Vyriausybė priėmė Nacionalinio vėžio instituto įstatus. Šiuo metu Nacionalinis vėžio institutas yra Europos vėžio institutų organizacijos (OECI) narys. Todėl nesuprantama ir nepateisinama, kad, mūsų šalyje daugėjant onkologinių susirgimų ir sunkiomis jų formomis sergančių ligonių skaičiui, ši specializuota gydymo įstaiga naikinama.
Reaguojant į onkologinėmis ligomis sergančių asmenų ir Nacionalinio vėžio instituto darbuotojų, kuriems kelia nerimą minėto instituto naikinimas, signalus Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos vadovai Nacionalinio vėžio instituto prijungimo prie Santaros klinikų klausimu. susitiko su Seimo nariais, profesinių sąjungų vadovais, onkologijos pacientų organizacijų atstovais, kitais aktualiais asmenimis.
Nacionalinio vėžio instituto istorija liudija, kad jau daug metų buvo nuosekliai einama ne instituto stiprinimo, bet jo silpninimo keliu. 2021 m. liepos mėn., keičiant Nacionalinio vėžio instituto statusą, iš biudžetinės jis tapo viešąja įstaiga. Paskutinis žingsnis buvo žengtas 2024 metų spalio 31 d. instituto dalininkams: sveikatos apsaugos ministerijai, švietimo, mokslo ir sporto ministerijai ir Vilniaus universitetui pasirašius sutartį, kuria Nacionalinis vėžio institutas perduodamas Vilniaus Santaros klinikoms ir nuo 2025 m. sausio 1 d. turi tapti Santaros klinikų filialu. Į onkologinėmis ligomis sergančių pacientų likimus visiškai nebuvo atsižvelgta.
Nacionalinio vėžio instituto prijungimas prie Santaros klinikų iš esmės prieštarauja Nacionalinio vėžio instituto įstatymo, raidei ir dvasiai. Jungimas taip pat prieštarauja ir Nacionalinio vėžio instituto įstatams. Šios pertvarkos tikslas gali būti paaiškinamas tik atskirų sveikatos apsaugos srities vadovaujančių darbuotojų, o gal ir Santaros klinikų merkantiliniais interesais, tačiau pacientų ir visuomenės poreikiai ne tik pamirštami, priešingai, jie nukenčia.
Stebina tai, kad tam tikros organizacinės instituto naikinimo procedūros yra vykdomos tuo metu kai Nacionalinio vėžio instituto įstatymas nėra nei pakeistas nei panaikintas, kada tebegalioja ir Nacionalinio vėžio instituto statutas, todėl visi veiksmai kuriais siekiama likviduoti šią visuomenei būtiną ypatingos reikšmės specializuotą gydymo įstaigą negali būti laikomi teisėtais. Bene svarbiausia yra tai, kad nėra argumentų įrodančių kokia šios pertvarkos nauda visų pirma įvertinant pacientų interesus. Į Nacionalinio vėžio instituto darbuotojų interesus taip pat neatsižvelgiama, todėl reali reorganizavimo pasekmė yra dalies, visų pirma aukščiausios kvalifikacijos darbuotojų, nutekėjimas iš instituto ir, tikėtina, iš Lietuvos. Neabejotina, kad onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams gydymas taps dar sunkiau pasiekiamas, ilgės laukiančių eilės ir t. t. Tą patvirtina faktai prijungiant onkologinę ligoninę prie Kauno klinikų.
Pertvarkos iniciatoriai atliko nemaža formalių procedūrų artindami Nacionalinio vėžio instituto, svarbiausios onkologinėmis ligomis sergančių asmenų gydymo bazės, egzistavimo pabaigą. Buvo apeliuojama į instituto darbuotojus argumentuojant tai į įsivyravusią, tačiau toli gražu ne visada pasiteisinusią, sveikatos įstaigų centralizavimo praktiką, tai badant pirštu į instituto finansavimo problemas, tai į iš to išplaukiančias mokslinės arba klinikinės veiklos kliūtis, nors didžiąja dalimi visa tai gula ant šių iniciatorių sąžinės. Keistai atrodo mėginimas pateisinti reformą atliktomis, kaip minėta, neteisėtomis Nacionalinio vėžio instituto įstatymui ir Nacionalinio vėžio instituto įstatams prieštaraujančiomis organizacinėmis Nacionalinio vėžio instituto naikinimo procedūromis. Pažymėtina, kad neatsakoma į esminį klausimą – kokiu būdu ir ar apskritai pagerės onkologinėmis ligomis sergančių pacientų gydymas ir sveikatinimas?
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija ir toliau imsis būtinų veiksmų ginant onkologine liga sergančių asmenų teises ir interesus.
Romualdas Povilaitis, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas
El.p.: romualdas.povilaitis@gmail.com
Tel. +370 688 43356
Vėžio institutas nenaikinamas, o sujungiamas su už 100 metrų esančiomis Santaros klinikomis, kuriose taip pat gydomi onkologiniai ligoniai . Buvo absurdas, kai padarytos brangiai kainavusios kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso nuotraukos vienoje ligoninėje, kitoje buvo nepasiekiamos ir reikėjo daryti iš naujo. Gal baigsis šis absurdas ir lėšų švaistymas?
NS autoriai taip lengvai švaistosi aukščiausio rango superlatyvais, kad nenorom galvoji, o ką ir kaip jie rašytų jeigu prie konservatorių vėžiu sergantiems būtų paskirta gydytis avižų nuoviru arba ten liepžiedžių arbatėle
…uzjauciu,susirgus tamsta smegenu veziu..