2025-01-11, Šeštadienis
Naujienlaiškis

Dėl tos pačios lyties šeimos narių teisinio statuso

Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui

Lietuvos pilietinių organizacijos ir piliečių
VIEŠAS KREIPIMASIS
Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nustatyto tos pačios lyties šeimos narių teisinio statuso

Vilnius 2018-11-26

Lietuvos žmonės neabejingi esminiams kultūriniams pokyčiams, kurie yra susiję su visuomenės ir Lietuvos valstybės pagrindais, tarp jų su šeimos ir santuokos institutų konstitucinio statusu pasikeitimais. Konstitucijos 38 str. nustato, kad „šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“ ir, kad santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.

Mums kelia didelį nerimą, kad, Konstituciniame Teisme šiuo metu nagrinėjant byla dėl tos pačios lyties asmenų šeimos narių teisės laikinai gyventi Lietuvoje (bylos Nr. 1B-22/2016), Konstitucinio Teismo nutarimu, nepaisant visų Lietuvos piliečių valios, galėtų nutikti taip, kad bus pakeista konstitucinė santuokos ir šeimos institutų doktrina.

Nagrinėjamoje byloje yra sprendžiama dėl leidimo Lietuvoje gyventi su lietuviu kitoje šalyje susituokusiam tos pačios lyties Baltarusijos piliečiui. Šiuo atveju vienas iš tos pačios lyties sutuoktinių yra ES pilietis, o kitas – ne. Taigi byloje sprendžiama, ar gali ne ES pilietis gauti leidimą gyventi Lietuvoje, būdamas Lietuvos piliečio sutuoktiniu.

Lietuvos žmones negali likti abejingi tam, kad Konstitucinio Teismo sprendimas šioje byloje gali padaryti lemtingą pokytį tolimesnėje Lietuvos visuomenės ir valstybės raidoje, nes gali atverti kelią iki šiol Konstitucijoje nenumatytam tos pačios lyties asmenų santuokų pripažinimui.

Tikime Konstitucinio Teismo teisėjų išmintimi, tikime jų pagarba Lietuvių tautos valiai, išreikštai Konstitucijos tekste ir Konstitucijos nuostatose, kurios reguliuoja santuoką ir šeimos narių teises.

Mes suprantame, kad Europos Teisingumo Teismo (ETT) sprendimas Rumunijos piliečio S. Coman byloje (Nr. C-673/16) saisto būsimąjį Lietuvos Konstitucinio Teismo sprendimą. Taip pat suprantame, kad Konstitucinio Teismo teisėjai yra įpareigoti rasti kone saliamonišką sprendimą, kuris nepažeistų Konstitucijos nuostatų ir kartu užtikrintų Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų vykdymą.

Kartu žinome, kad ETT savo sprendimu nesukūrė direktyvos (prievolės) nacionalinėms valstybėms pripažinti tos pačios lyties asmenų santuokas. Mums žinoma, kad ETT savo sprendime rėmėsi Europos Sąjungos (ES) teisės (Lisabonos sutarties) 21 straipsnio 1 dalimi, kurią atitinkamai interpretuodamas, padarė išvadą, jog ši norma įpareigoja valstybes nares užtikrinti ES piliečių, taip pat kai jie yra vienos lyties sutuoktiniai, teisę atvykti į bet kurią ES šalį ir joje įgyti teisę laikinai ar pastoviai gyventi.

Mums taip pat žinomi argumentai, kuriais remdamasis ETT pateikė Lisabonos sutarties 21(1) straipsnio interpretaciją – ETT pripažino, kad kalbant apie laisvo judėjimo teisę sąvoka „sutuoktinis“ (angl. spouse), reiškia santuokinį dviejų asmenų ryšį, kuris sutuoktinių lyties požiūriu yra neutralus ir todėl aprėpia tos pačios lyties sutuoktinį ES pilietį. ETT taip pat paaiškino, kad minėtoje byloje jis remiasi Europos žmogaus teisių chartijos 7 straipsniu, bei Europos žmogaus teisių teismo (EŽTT) jurisprudencija, pagal kuriuos privataus gyvenimo ir šeimos gyvenimo institutai vienodai taikytini homoseksualioms ir heteroseksualioms poroms.

Savo kreipimesi į Konstitucinį Teismą akcentuojame, kad santuokos, sutuoktinio, šeimos ir privataus gyvenimo institutų teisinis statusas, įtvirtintas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, mūsų įsitikinimu, yra kitoks, nei šių institutų turinį pagal ES teisę minėtame sprendime traktuoja Europos Teisingumo Teismas:

Pirma, turinio požiūriu sąvoka „sutuoktinis“ mūsų šalies Konstitucijoje organiškai siejasi su sąvoka „santuoka“ – santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu (Konstitucijos 38 str. 3 dalis). Todėl sąvoka „sutuoktinis“ be jokių išlygų reiškia konkrečią lytį, vyrą ar moterį, o sąvoka „santuoka“ – skirtingų lyčių sąjungą. Taigi pagal mūsų šalies Konstituciją sąvoka „sutuoktinis“ lyties požiūriu negali būti interpretuojama kaip neutrali.

Antra, Pagal ETT interpretaciją šeimos institutas yra privatus dalykas, yra išskirtinai dviejų asmenų pasirinkimo reikalas ir tiesiogiai gali nebūti saistomas įsipareigojimų visuomenei, valstybei, bendrajam gėriui. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, (38 str. 1 d.), todėl šeimos konstitucinė doktrina, šeimos teisė privalo atspindėti visuomenės, valstybės pagrindinius interesus, tarnauti bendrajam gėriui.

Trečia, sprendžiant iš Rumunijos piliečio S. Coman bylos konteksto, galima teigti, kad ETT vadovaujasi dalyje Europos valstybių pripažinta individualistine vertybių skale, kurioje, asmens individualiam pasirinkimui kaip gyventi, asmens privatumui suteikiamas aukščiausias konstitucinis statusas. Tokia vertybių skalė įgalina įteisinti net eutanaziją. Tačiau ši vertybių skalė konstituciniu lygiu yra įtvirtinta ne visose ES valstybėse narėse ir dėl tam tikrų vertybių sampratos visiško adaptavimo ES teisėje iki šiol nėra bendro sutarimo. Tokį faktą patvirtina, tai, kad dalyje ES valstybių yra draudžiama ne tik eutanazija, bet ir nėštumo nutraukimas.

Sprendžiant iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos teksto ir jos dvasios, Konstitucijoje yra įtvirtinta žmogaus gyvybę ir Lietuvos žmonių istorinį išlikimą aukštinanti vertybių sistema. Tarp visų žmogaus teisių ir vertybių pirmąja yra paminėta įstatymo paskirtis saugoti gyvybę (Žmogaus teisę į gyvybę saugo įstatymas, 19 str.), o privatumo garantijos, nurodytos Konstitucijos 22 str., neišvengiamai yra subordinuojamos gyvybės išsaugojimui. Žmogaus privatų gyvenimą besąlygiškai determinuoja gyvybės išsaugojimo imperatyvas ir žmogaus pasirinkimo laisvė negali nesiremti žmogaus pareigomis bendrajam gėriui. Tokioje vertybių skalėje šeimos institutas, kaip visuomenės ir valstybės pagrindas, neabejotinai privalo tarnauti tautos išsaugojimo (reprodukcinei) funkcijai.

ETT pabrėžė, kad jo sprendimas Rumunijos piliečio S. Coman byloje nepažeidžia, neriboja valstybių narių kompetencijos įteisinti ar neįteisinti homoseksualias santuokas.

Tokią ETT pozicija būtų galima priimti ir manyti, kad leidimas gyventi Lietuvoje tos pačios lyties asmenims, kurie sudarė santuoką kitose valstybėse, negali sukelti naujų dar sunkesnių teisinių padarinių. Tačiau taip nėra ir to tikrai nebus. Mūsų šalies Konstitucijos 29 straipsnio 1 dalis nustato, kad „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs“. Akivaizdu, kad tuo atveju, jeigu Konstitucinio Teismo sprendimu būtų įteisintos išimtys asmenims gyventi Lietuvoje ir būti valstybės pripažintiems būti santuokoje ar partnerystėje su tos pačios lyties asmeniu, Lietuvos piliečiai, kuriems iki šiol nėra leidžiama sudaryti tos pačios lyties asmenų partnerystę ar santuoką, bus diskriminuojami ir atitinkamai teisėtai reikalaus sau lygių galimybių. Viešojoje erdvėje tokia nuomonė jau išsakyta.

Atkreipiame Konstitucinio Teismo teisėjų dėmesį, kad pagal reprezentatyvias tarptautines apklausas apie 85 proc. Lietuvos piliečių nesutinka, kad mūsų šalyje būtų įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos, ir akivaizdu, kad Konstitucinis Teismas su Lietuvos gyventojų daugumos valia negali nesiskaityti.

Šiuo atveju, jeigu Konstitucinio Teismo nutarimu Lietuvoje būtų pripažinta tos pačios lyties asmenų santuoka, sudaryta kitoje užsienio valstybėje kaip lygiavertė santuokai, kurią sudaro skirtingos lyties asmenys Lietuvoje, toks nutarimas automatiškai atvertų kelią tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimui ir Lietuvoje.

Kita vertus klausimas, ar šeima yra kuriama tos pačios lyties asmenų, ar skirtingos lyties asmenų bei sprendimas ar šeima yra tik privatus, ar kartu ir bendrasis gėris, pagal mūsų šalies Konstituciją patenka tarp svarbiausių klausimų, o svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai, kaip to reikalauja Konstitucijos 9 straipsnio 1 dalis, privalo būti sprendžiami tik referendumu.

Taigi pabrėžiame, kad Konstitucinio Teismo sprendimas byloje Nr. 1B-22/2016 negali būti priimtas neatsižvelgiant į suvereno valią, t. y. be piliečių valios, išreikštos referendume.

Dėl šios priežasties Lietuvos pilietinės organizacijos ir Lietuvos inteligentija prašo Konstitucinį Teismą klausimą dėl tos pačios lyties porų teisės gyventi Lietuvoje patikėti spręsti Seimui, o klausimą dėl tos pačios lyties porų santuokų pripažinimo Lietuvoje patikėti suverenui – tautai, kaip to reikalauja Konstitucijos 9 str.,- svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.

Tikime, kad Konstitucinis Teismas šiuo atveju, kaip ir dvigubos pilietybės įteisinimo atveju, pasielgs principingai ir sieks priimti sprendimą, nepažeisdamas suvereno valios.

Pasirašė:

Lietuvos žmogaus teisių asociacija
Lietuvos Helsinkio grupė
Lietuvai pagražinti draugija
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija
Lietuvos kultūros kongresas
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija
Nepartinis demokratinis judėjimas
Kaišiadorių vyskupijos šeimos centras
Lietuvos tėvų forumas
Piliečių gynimo paramos fondas
Vilniaus forumas
Krikščioniškosios kultūros institutas
Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas
Jaunimo sambūris Pro Patria
Kauno krikščioniška gausių šeimų bendrija „Ateitis”
Sambūris „Kad Lietuva neišsivaikščiotų”
Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija

Kreipimuisi pritaria:

Agnė Aleknavičienė mokytoja
Vydas Astas rašytojas
Žydra Andrijauskienė mokytoja
Saulius Arlauskas profesorius, teisės filosofijos mokslų daktaras
Eimutis Bagdonas verslininkas
Ieva Bakanauskienė pedagogė
Aidmantas Bernatonis Kaišiadorių vyskupijos šeimos centras
Lina Braukylienė medikė, pedagogė
Antanas Buračas LMA akademikas, Pasaulio inovacijų fondo [World Innovation Foundation] tikrasis narys, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigėjas
Danutė Cidzikienė kultūros darbuotoja
Nijolė Čeidienė mokytoja
Rasa Čepaitienė istorikė, profesorė, istorijos mokslų daktarė
Eglė Černiauskaitė žurnalistė, rašytoja
Daiva Červokienė rašytoja, žurnalistė
Vytautas Daujotis VU profesorius, chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras
Juozas Dautartas vienas iš Lietuvos žaliųjų judėjimo kūrėjų
Motiejus Dringelis Įmonės vadovas
Ona Drumstiene Edukologijos magistrantė, mokytoja
Kęstutis Dubnikas VU docentas, filosofijos mokslų daktaras
Vitalija Fedaravičiūtė mokytoja
Raimondas Gaižauskas inžinierius
Raimondas Gleiznys teologijos licenciatas, karys savanoris
Povilas Gylys VU profesorius, habilituotas ekonomikos mokslų daktaras
Onutė Grigaitė ekologė, gamtos mokslų daktarė
Jonas Grigas VU profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys
Agnė Gulbinienė mokytoja
Izolda Gulbinienė aplinkos specialistė, šeimotyros studentė
Jūratė Guogienė medicinos darbuotoja
Daiva Jakubonienė gydytoja, biomedicinos mokslų daktarė
Aurelija Jakutienė pedagogė
Rolandas Jakušovas mokytojas
Algimantas Jankauskas politologas, VU docentas
Kipras James darbo saugos specialistas
Jonas Jasaitis socialinių mokslų daktaras, profesorius, publicistas,  mokslo darbų vertėjas, redaktorius
Natalija Jovaišienė mokytoja
Artūras Judžentis kalbininkas, humanitarinių mokslų daktaras
Stanislovas Juknevičius LKTI docentas, humanitarinių mokslų daktaras
Ilona Jurevičiūtė edukologijos magistrė, pedagogė
Sidonija Jusienė mokytoja
Ona Juškienė Įmonės vadovė
Virginija Krasauskienė mokytoja, šeimos ambasadorė
Anželika Krikštaponienė Šiaulių Tiesos žodžio bažnyčios pastorė
Dalia Kubilienė mokytoja
Aldona Kuliavienė religijos studijų bakalaurė
Marius Kundrotas politologas
Rimantas Kupstys Evangelinio Tikėjimo Krikščionių Sąjunga vadovas
Česlovas Ladukas ekonomistas, socialinių mokslų daktaras
Gerda Lapinskaitė muzikologė, kultūros darbuotoja
Gvidas Laukaitis biologas, farmakologijos ikiklinikinių tyrimų specialistas
Irena Eglė Laumenskaitė humanitarinių mokslų daktarė
Rūta Lingienė  dizainerė
Marija Liugienė tautodailininkė, kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė
Artūras Lukaševičius VDU dėstytojas doc., humanitarinių mokslų daktaras
Milda Lukauskienė Motinos ir vaiko namų psichologė
Jurga Macienė teologijos mokslų magistrė
Jadvyga Mackevičienė mokytoja
Milda Mackelienė edukologijos magistrė, mokytoja
Aurika Mačėnienė vyresnioji mokytoja
Jurgita Mačliūnienė medicinos darbuotoja
Andrejus Marcinkevičius technikos mokslų daktaras, profesorius
Simona Martinaitienė edukologė
Daiva Matusevičienė mokytoja
Linas Medelis rašytojas, publicistas
Leonas Merekevičius vertėjas
Kęstutis Mikolajūnas LTF  l.e. pirmininkas
Albinas Minkevičius LR Krašto apsaugos kapitonas,  buvęs Alytaus apskrities komendantas
Albina Minkevičienė mokytoja
Laimutė Neverdauskienė mokytoja
Vida Neverovič-Morkūnienė Motinos ir vaiko namų vadovė
Vita Norkūnienė mokytoja
Valė Norkuvienė pedagogė
Birutė Obelenienė VDU profesorė, edukologijos mokslų daktarė
Romas Pakalnis Lietuvos miškininkas ekologas, aplinkosaugininkas, pedagogas, ekologas, LP Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubo pirmininkas
Indrė Pamarnackaitė mokytoja
Geta Pečiulienė mokytoja
Arūnas Peškaitis kunigas, OFM, Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centro (NRTIC) valdybos narys, NRTIC dalininkas, publicistas
Romualdas Povilaitis politologas, filosofijos mokslų daktaras
Saulius Povilaitis VU studentų alumnų draugijos ir NOKT steigėjas
Nijolė Pranskūnaitė pedagogė
Vytautas Radžvilas VU profesorius, filosofas, politologas, vertėjas,  habilituotas humanitarinių mokslų daktaras
Egidijus Randis  mokytojas
Jūratė Remeikienė vyr.bibliotekininkė
Vytautas Rubavičius rašytojas, publicistas, filosofijos mokslų daktaras
Sigutė Sakalauskienė mokytoja
Česlovas Sipavičius docentas, technikos mokslų daktaras
Daiva Staškevičiūtė Šv.  Šeimos vienuolijos sesuo, katechete   
Eglė Staškūnė LSMU administratorė
Krescencijus Stoškus filosofas, humanitarinių mokslų daktaras
Virgilijus Šironas verslininkas
Nijolė Širmulienė Etnomuzikos ansamblis Vilniaus Ūla
Dalia Tabokienė mokytoja
Sigitas Tamkevičius Kauno arkivyskupas emeritas SJ
Regimantas Tamošaitis VU dėstytojas, literatūrologas, rašytojas, eseistas, kritikas, vadovėlių vidurinei mokyklai autorius.
Benas Ulevičius doc. Vytauto Didžiojo Universiteto Teologijos fakulteto dekanas, teologijos mokslų daktaras
Ona Griciūtė-Uogelienė LKNUC finansininkė
Gintautas Vaitoška psichiatras, Šeimos ir santuokos studijų programos
Tarptautiniame Teologijos Institute (Trumau, Austria) vadovas
Danutė Valentukevičienė lituanistė
Irena Vasiliauskienė kultūros-švietimo darbuotoja
Veronika Višimerskaitė mokytoja
Dalė Zuikevičienė įmonės Giedmedra vadovė
Vilija Žalienė Lietuvos humanistinės pedagogikos asociacijos narė

Pastaba: Sąrašas nuolat papildomas

112 KOMENTARAI

  1. Pritariu viskasm kas parašyta – esu tik už prigimtinę šeimos sampratą, kurią sudaro vyras ir moteris laisvu savo apsisprendimu.

  2. Santuoka galima tik tarp vyro ir moters – tai normali tradicinė šeima!!! Kreipimuisi pritariu.

  3. Kreipimuisi pritariu

  4. Pritariu idėjai neleisti tos pačios lyties asmenų santuokai ir įvaikinimui bei kitų teisių išplėtimui.

  5. Vienos lyties asmenų santuokoms nepirtariu. kreipimuisi pritariu.
    Eglė Staškūnė
    Administratorė, LSMU

  6. Pritariu, jeigu nori kartu gyventi vienalyčiai asmenys – toleruotina, tačiau kam reikalingas melas ir sąvokų iškraipymas. Juk gali būti partneriai arba kitokia sugalvota išraiška. Šeimos sąvoka atėjo nuo priešistorinių laikų. Kitaip sekantis žingsnis gali būti noras įteisinti kaip santuoką žmogaus ir gyvio ar kokio negyvo bet kažkam brangaus daikto ryšį.

  7. Pritariu kreipimuisi. Moters ir vyro santuoka – šeima – dviejų pradų apsijungimas, bendradarbiavimas ir kūryba – ne tik visuomenės ir valstybės pagrindas, bet ir esminis evoliucijos principas.
    Šalis, paminanti esminius evoliucinius dėsnius, silpsta tiek fiziškai, tiek dvasiškai. Tokia šalis neturi ateities.

  8. Tolerancija turi ribas! Šeima, tai vyro ir moters sąjunga. Visomis jėgomis gelbėkimės nuo Europos diktato,klaidų ir absurdo, nes jie tikriausiai nesuvokia, ką daro arba siekia sunaikinti žmoniją, prisidengdami protu nesuvokiamomis „tolerancijomis”.

  9. Šeima, tai vyro ir moters sąjunga. Visomis jėgomis gelbėkimės nuo Europos diktato,klaidų ir absurdo, nes jie tikriausiai nesuvokia, ką daro arba siekia sunaikinti žmoniją, prisidengdami protu nesuvokiamomis „tolerancijomis”. Tolerancija turi ribas!

  10. Nepritariu tos pačios lyties asmenų santuokoms ir jų „įteisinimui” šalyje

  11. Šeima yra visuomenės pagrindas. Sveikoje šeimoje užauga sveiki vaikai – tautos ateitis. Tikra šeima buvo, yra ir bus vyro ir moters sąjunga, bei jų atžalos. Visa kita yra išsigalvojimai ir išsidirbinėjimas. Negriaukime civilizacijos pamato. Vakarų Europa Šiaurės Amerika vis labiau panašėja į senovės Romos imperiją prieš jai žlungant. Nelipkime į skęstantį laivą.

  12. Pritariu. Būtina apginti santuoką, vyro ir moters kuriamą meilės erdvę. Nuo to sprendimo priklausys Lietuvos ateitis.

  13. Pritariu ir tikiu, kad nugalės sveikas protas ir sąžinė.

  14. Daiva Staskeviciute, Sv. Seimos vienuolijos sesuo, katechete. Pritariu visoms parasytoms mintims. Dieve, apsviesk sprendzianciuju protus.

  15. Pritariu. Tikiuos,kad mes, dar turime suverenitetą ir veikiančią konstituciją,kas gina mūsų valstybės viršenybę ,jos kulturinį-religinį paveldą, nuo Europos diktato,klaidų ir absurdo.

    • Pritariu. Tikiuosi,kad mes, dar turime suverenitetą ir veikiančią konstituciją,kas gina mūsų valstybės viršenybę ,jos kulturinį-religinį paveldą, nuo Europos diktato,klaidų ir absurdo.

  16. Kreipimosi nuostatoms pritariu!!! Dalyvausiu, jei reikės už jas balsuoti referendume!
    Tačiau raginu būti būdriems, atsargiems ir atidiems, kad neįkli9tumėt į teisėsSau’gos pinkles!!!
    Pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 114 straipsni valstybinės valdžios ir valdymo institucija, Seimo nariu ir kitų pareigūnų, politinių partijų, politinių ir: visuomeninių organizacijų ar piliečių kišimasis i teisėjo ar teismo veiklą draudžiamas ir užtraukia įstatymų numatytą atsakomybę. Teismų sprendimai įstatymų nustatyta tvarka gali būti skundžiami aukštesnės instancijos teismui.

  17. Pritariu kreipimuisi. Tikra santuoka yra tik tokia, kurioje egzistuoja vyras ir moteris. In ir Jan. Visa kita yra disbalansas. Disbalansas šeimoje – disbalansas ir visuomenėje.

  18. Pritariu. Santuoka – tai vyro ir moters sąjunga. Tik tokia sąjunga yra vaisinga ir jos dėka gali augti sveika valstybė.

    • Esu 4 vaikų mama. Baigiau aplinkos inžineriją. Šiuo metu studijuoju šeimotyrą.

  19. Krescencijus Stoškus, hum. m. dr. Lietuvos Kultūros kongreso Tarybos pirmininkas

    Dėkojame už grėsmių nuovoką, pilietinį atsakingumą ir pačiu laiku parodytą iniciatyvą,

  20. Pritariu Lietuvos pilietinių organizacijos ir piliečių VIEŠAM KREIPIMUISI. Šeima vadinti galimą tik moters ir vyro santuoką. Tik šeimoje gimsta nauja gyvybė, mūsų ateitis, Tos pačios lyties gyvenimas kartu turi būti vadinamas kitu vardu ir jokiu būdų tai negalima vadinti šeima. Mano nuomone, nėra jokių kliūčių dviejų, trijų, keturių, penkių ir t.t. kad ir tos pačios lyties žmonių bendrą gyvenimą vadinti gražiu lietuvišku žodžiu – Draugystė, o jeigu draugams yra noras turtu pasidalinti, gali draugystės sutartį sudaryti ir pas notąrą pasitvirtinti.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Richard Welch. Seksualinis švietimas – švietimas nukreiptas prieš gyvybę

Seksualinis švietimas, iš tikrųjų ugdantis klaidinga linkme, seksualinis mokymas ir propaganda yra vienas didžiausių moralinių ir dvasinių iššūkių,...

Kviečiama į paminėjimą: nekaltumą vertina ne komisijos ar istorikai, o tik teismas

2025 m sausio 12 d. Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške minimas žymiausias Vyčio apygardos partizanų mūšis su...

2024 m. abortai tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Remiantis naujais „Worldometer“ paskelbtais duomenimis, kurie rodo, kad pernai pasaulyje buvo atlikta 45,1 mln. abortų, 2024 m. abortai...

Dirbtinį apvaisinimą atliekančios įstaigos kritikuojamos dėl dirbtinio intelekto naudojimo sprendžiant, kurie kūdikiai turėtų gimti

Kai nusprendėme, kad priimtina žmones paversti prekėmis, juos sukuriant dirbtinai kaip pirkinį, neišvengiamai pradėsime taikyti atrankos kriterijus, pagal...