Veidaknygė
O dabar, gerbiamieji, labai rimtai. Žinau, kad mane skaito ir labai daug žiniasklaidos atstovų ir žurnalistų, todėl tiek aš, tiek ir kiti visuomenės nariai labai norėtumėme, kad Jūs būtent TS-LKD konkretiems partijos nariams užduotumėte klausimus, kaip jie vertina koaliciją su jau nuteista partija.
Jei dar kažkam neaišku, kad TS-LKD yra absoliutūs moraliniai chameleonai, kurie kelia itin aukštus standartus oponentams, ir jokių moralinių standartų sau, dabar turės akivaizdžią galimybę tuo įsitikinti.
Kontekstą pateiksiu čia: tai yra citatos iš 2012-11-16 Seimo plenarinio posėdžio stenogramos. Minimas Seimo posėdis buvo pirmasis naujai išrinkto Seimo posėdis, kuriame buvo renkamas naujas Seimo pirmininkas, kuriuo buvo teikiamas Darbo partijos atstovas Vydas Gedvilas. Kaip žinia, Darbo partija tuo metu buvo teisiama politinės korupcijos byloje (dar tik teisiama, ir, kaip žinome, taip ir nenuteista). Ir pažiūrėkite, kokius komentarus išsakė tuo metu TS-LKD atstovai. Jei dar kažkam neaišku, kad TS-LKD yra absoliutūs moraliniai chameleonai, kurie kelia itin aukštus standartus oponentams, ir jokių moralinių standartų sau, dabar turės akivaizdžią galimybę tuo įsitikinti:
K. MASIULIS. Ačiū. Gerbiamasis pretendente, ar nematote problemos, kad jūs esate iškeltas į tokį garbingą postą partijos, kuriai yra iškelta labai sunki byla? Ar šita problema, kurią aš bent jau įžvelgiu, netaps viso Seimo problema? Ar taip nebus, kad jūs tapsite partijos bylos įkaitu, o mes tapsime jūsų įkaitu?
S. ŠEDBARAS. Gerbiamasis kolega Vydai, šiaip Respublikos Prezidentė, akcentuodama moralės ir politikos ryšio principus, viešai išsakė nuomonę dėl Darbo partijos, kurios baudžiamoji byla nebaigta. Seimo Pirmininko pareigybė svarbi tuo, kad esant atitinkamoms aplinkybėms gali tekti eiti ir valstybės vadovo pareigas. Be to, teisėkūros procesas yra vienas svarbiausių Seime ir jį užbaigia valstybės vadovas, promulguodamas, pasirašydamas, paskelbdamas priimtą įstatymą. Ar jūs nesvarstėte, kad vis dėlto esant tokiai situacijai galbūt kitas koalicijos partneris imtųsi vadovauti Seimui, o gal jums kilo minčių kaip nors spręsti savo santykius su Darbo partija, jeigu būsite išrinktas Seimo Pirmininku? Dėkui.
J. RAZMA. Gerbiamieji kolegos, kalbėsiu būsimosios 33 narių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos vardu. Apgailestauju, bet mūsų frakcija nebalsuos už pateiktą V. Gedvilo kandidatūrą. Pažymėčiau, kad ši pozicija nėra grįsta požiūrio į V. Gedvilą kaip asmenį. Na, aš, kaip žemaitis, dar pridurčiau, kad žemaičiai turi daug gerų savybių, kurios tinka vadovauti einant įvairias pareigas.
Mes esminę problemą matome dėl to, kad kandidatas yra atstovas Darbo partijos. Partijos, kurios vadovų baudžiamosios atsakomybės klausimas kaip tik šiuo metu yra sprendžiamas teisme. Jau dabar galima matyti tą aplinkybę atspindinčias užsienio šalių laikraščių rubrikas. Tai pagaliau yra ir mūsų valstybės prestižo klausimas. Kandidatas, be abejo, galėtų sušvelninti šią problemą, jei būtų drįsęs nubrėžti bent šiokias tokias takoskyras nuo jį delegavusios Darbo partijos. Pavyzdžiui, galėtų pažadėti, kad, eidamas Seimo Pirmininko pareigas, sustabdys savo narystę ne tik frakcijoje, kas yra privalu, bet ir Darbo partijoje. Deja, mes girdime priešingus dalykus.
Viešai buvo skelbiama, kad V. Gedvilas nurungė kitus Darbo partijos potencialius kandidatus kaip tik dėl didesnio paklusnumo partijos vadovui. Ypač kritiškai vertintinas nuskambėjęs kandidato pasisakymas žiniasklaidoje, kad, sprendžiant kaltinamųjų Darbo partijos Seimo narių imuniteto klausimą, V. Gedvilas balsuos taip, kaip lieps Darbo partijos frakcija. Tiesa, šiandien atsakinėdamas į klausimus tą poziciją jis sušvelnino, bet, kaip sakoma, pirmas natūralus pasakymas būna pats tikriausias. Pagal jį išeitų, kad Darbo partijos frakcijos sprendimai kandidatui yra aukščiau negu Konstitucija, negu objektyvūs faktai, negu sąžinė.
Dar paminėčiau, kad Seimui ir apskritai valstybei yra labai svarbūs geri Seimo, jo vadovybės santykiai su Respublikos Prezidente. Ar jie galės būti geri, jeigu Seimo Pirmininku tampa atstovas būtent Darbo partijos, kurios dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje nepageidavo Respublikos Prezidentė, gindama moralios politikos principus?
Ir dar viena aplinkybė. Seimo Pirmininkas, kaip vienas iš valstybės vadovų, kaip žinote, kviečia pas save atsiskaityti įvairius teisėsaugos vadovus. Kaip atrodys mano jau minėtomis aplinkybėmis dėl dar tebesitęsiančios Darbo partijos bylos, pavyzdžiui, generalinio prokuroro iškvietimas į Seimo Pirmininko kabinetą?