2025-01-13, Pirmadienis
Naujienlaiškis

Dominykas Vanhara. Kodėl rizikinga Prezidento rinkimuose remti Dalios Grybauskaitės kandidatūrą

Vakar buvo publikuotas naujausias Vido Rachlevičiaus straipsnis Delfi, kuriame p. Vidas pateikė įžvalgas, kad konservatoriai kitais metais vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose kels ir rems Dalios Grybauskaitės kandidatūrą.

Prisipažinsiu, iš dabartinių publicistų V. Rachlevičius man patinka labiausiai, todėl su nekantrumu laukiu vis naujų jo publikacijų, kurios pasirodo rečiau, nei norėčiau. Bet gal būt todėl jos ir yra tokios geros, kai rašomos ne tam, kad būtų išpildytos autoriaus prievolės redakcijai (iš serijos: ne mažiau kaip viena publikacija per savaitę, pateikiant ją iki sekmadienio vakaro), bet tam ir tada, kai autorius turi ką pasakyti.

Nepaisant to, kad vakar dienos publikacija buvo labai gera, bet su pagrindine mintimi – jog kitais metais Respublikos Prezidento rinkimuose bus keliama D. Grybauskaitės kandidatūra, drįsiu nesutikti.

Visiškai pritariu, jog TS-LKD norėtų ir pageidautų Prezidento rinkimuose kelti Dalią Grybauskaitę. Visiškai pritariu, kad tai būtų didžiausias TS-LKD šansas Prezidento rinkimuose, nes, be D. Grybauskaitės, konservatoriai neturi visiškai nieko, kas bent kažkokį šansą bent patekimui į II turą turėtų. Lygiai taip pat pritariu, kad ateinantys Prezidento rinkimai TS-LKD bus didžiulės svarbos, nes, jei juos laimėtų prof. Ignas Vėgėlė, t.y. konservatoriams priešiškas kandidatas, visa konservatorių taip ilgai ir taip atkakliai statyta valdžios vertikalė gali sugriūti. Jei ne iš karto, tai po kitų Seimo rinkimų – tikrai.

Tačiau, nepaisant to, kas išdėstyta aukščiau, turiu pažymėti, kad tam, jog kitais metais Prezidento rinkimuose TS-LKD keltų D. Grybauskaitės kandidatūrą, reikia ne tik konservatorių noro, bet ir Grybauskaitės sutikimo. O su šiuo Grybauskaitės sutikimu, esu įsitikinęs, bus labai daug problemų.

Pradėti reikėtų nuo to, kad D. Grybauskaitė yra labai saugius „statymus“ mėgstanti politikė. Ji nemėgsta rizikos, ji nemėgsta būti ne savo komforto zonoje. Prisimenate kilusį skandalą, kai Grybauskaitė atsisakė atsakinėti į, berods, Latvijos žurnalisto klausimus, nes šis žurnalistas drįso jai užduoti klausimų, kurie nebuvo su ja suderinti?

Tai va, o per šią politinę kampaniją, jei ji sutiktų joje dalyvauti, Grybauskaitė prabangos sėdėti „stikliniame bokšte“ jau nebeturėtų. Turėtų važinėti susitikinėti su rinkėjais, turėtų dalyvauti laidose bei debatuose, kur jai tektų atsakinėti į įvairiausius klausimus, įskaitant ir tuos, kurie su ja suderinti nebūtų. Trumpai tariant, turėtų daryti tai, ko ji daryti nemėgsta, švelniai tariant.

Be to, šiandien D. Grybauskaitė turi tam tikrą „aureolę“. Ji yra pirmoji moteris – Prezidentė, pirmoji, kuri buvo išrinkta Prezidente pirmame ture ir pirmoji, kuri iš karto buvo perrinkta II kadencijai. Ši jos „aureolė“ jai leidžia bet kada išeiti į viešumą ir bet ką sukritikuoti ar net sumaišyti su žemėmis, žinant, kad toks jos viešas išstojimas bus sutiktas su pagarbia baime. O kas nutiktų, jei D. Grybauskaitė kandidatuotų, bet pasirodytų prastai? Tuomet visa jos aureolė dingtų.

Visų antra, D. Grybauskaitei dalyvaujant ankstesniuose Prezidento rinkimuose, ji juose iš anksto buvo aiški ir nekvestionuojama favoritė, o rinkiminės kampanijos juose labai ir nevyko. Kitais metais vyksiančiuose Prezidento rinkimuose ji jokia favoritė nebūtų. Dar daugiau – kitų metų Prezidento rinkimų kampanija nusimato ypač nuožmi ir įnirtinga. Kur jos konkurentai tikrai jai primintų ir jos sovietinę kolaboracinę praeitį, ir visas nuodėmes bei skandalus per jos ankstesnes Prezidento kadencijas. Kam jai to reikia?

Galiausiai, jei D. Grybauskaitė ketintų dalyvauti kituose Prezidento rinkimuose, ji nekvestionuotinai būtų asocijuojama su ypač neigiamai visuomenėje vertinama TS-LKD partija. Ir tai būtų tiek tuo atveju, jei ji rinkimuose dalyvautų kaip TS-LKD remiama kandidatė, tiek ir tuo atveju, jei eitų kaip „savarankiška kandidatė“, bet užsitikrinusi tylią TS-LKD paramą. Tai neabejotinai iššauktų balsavimą prieš Grybauskaitę.

Be to, Grybauskaitės didžiausias „koziris“ yra trumpi išstojimai ką nors maišant su žemėmis. Ką ji galėtų maišyti su žemėmis per kitus rinkimus? Nausėdą?

Bet Nausėdos didžiausias trūkumas yra tas, kad jis nevaržomai leidžia veikti TS-LKD valdžiai. Todėl neišeitų kritikuoti Nausėdos, kartu nekritikuojant ir TS-LKD valdžios. Be to, per politines kampanijas visuomet geriausiai yra kritikuoti tuos, kurie visuomenėje yra vertinami neigiamai. Nausėda turi neblogus reitingus, o TS-LKD – blogus. O kaip Grybauskaitė kritikuos tuos, su kuriais ji pati yra siejama?

Trumpai tariant, manau, kad ne, Grybauskaitė kitais metais vyksiančiuose rinkimuose niekur nedalyvaus. Nei kaip TS-LKD kandidatė, nei kaip nepriklausoma kandidatė.

O tai ką tuomet darys TS-LKD?

Aš manau, kad bandys kelti kažkokį savo kandidatą, kuriam bus deleguotos tik taktinio lygmens užduotys. Tai yra, dalyvauti kampanijoje, didinti partijos matomumą per kitais metais vyksiančių rinkimų ciklą, patraukti kažkiek neapsisprendusių rinkėjų.

Greičiausiai, tikslas patekti į II turą tokiam kandidatui net nebūtų keliamas. Iš to, ką turi konservatoriai, manyčiau, kad geriausiai tokiai užduočiai tiktų Monika Navickienė, kuri turi bent kažkokį teigiamą vertinimą ir nėra kandidatė, kuri visuomenėje būtų vertinama labai poliarizuotai.

Tęsiant toliau, tikrasis TS-LKD kandidatas – favoritas, ant kurio laimėjimo TS-LKD statys „all in“, bus ne kas kitas, kaip dabartinis JE Nausėda. Nes su juo TS-LKD valdžiai jau yra pavykę „susidirbti“, tai yra, jį apstumdyti iki tokio lygio, kad jis bijo ką prieš TS-LKD valdžią ir pasakyti, todėl visiškai netrukdo jai veikti.

Taip, Grybauskaitė konservatoriams būtų geresnis variantas, bet kai gero varianto pasirinkti nėra, tuomet renkiesi mažiausią blogybę. O mažiausia blogybė jiems būtent ir yra Nausėda.

Tokią mano nuomonę papildomai paremia ir pastaruoju metu įvykusios metamorfozės valdančiosios daugumos ir Prezidentūros santykiuose. Anksčiau JE Nausėdą puolę Maldeikis ir Povilionis jau senai pačios partijos užkardyti ir nei žodžio į Daukanto aikštės pusę nesakantis. TS-LKD „pro akis“ praleido ir skandalus su Nausėdos naryste kompartijoje bei niekaip nesiėmė nagrinėti klausimų, susijusių su Nausėdos politinės kampanijos finansavimu, kas sutikite, yra visiškai ne TS-LKD braižas.

Dar daugiau – anksčiau bet kokia Nausėdos kritika į Vyriausybės pusę buvo palydima visai neprotokoliškų Šimonytės replikų. O dabar Nausėda sukritikavo Anušauską, bet jokios audringos reakcijos iš valdančiųjų atgal negavo.

Summa summarum, jei ši mano nuomonė pasirodys teisinga, per Prezidento rinkimų kampanija mes turėsime matyti, kad iš valdančiųjų kritikos Nausėdai arba nebus iš viso, arba, jei ir bus, tai tik „dėl įrašymo į protokolą“, kad va, kritikavom.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Arūnas Dovydaitis. Algimantas Puipa, „Naktinė pamaina“

Pirmoji šių metų lietuviško filmo premjera priklauso puikiai žinomam mūsų kino korifėjui Algimantui Puipai, vieninteliam likusiam aktyviame kūrybiniame...

Primabalerina Jurgita Dronina atsisveikino su baleto scena

Šį savaitgalį Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje buvo rodomi paskutinieji spektakliai, kuriuose gerbėjai galėjo išvysti šokančią...

JAV įmonės sumokėjo daugiau nei 1 milijardą dolerių mokesčių Rusijai tęsiantis karui Ukrainoje.

JAV įmonės, kurios ir toliau vykdo veiklą Rusijoje, Kremliaus biudžetą papildė daugiau nei 1 milijardu dolerių mokesčių ,...

Ukrainos elitinės pajėgos kovoje naudoja ENVG-B akinius

Dylanas Malyasovas Pranešama, kad Ukrainos elitinės pajėgos savo operacijose panaudojo naują pažangią papildytosios tikrovės ir naktinio matymo technologiją, pasitelkdamos...