2025-01-10, Penktadienis
Naujienlaiškis

Dominykas Vanhara. Nacionalinio stadiono aferos išvados

Ką gi, pratęskime praeitą įrašą

Visas toliau pateikiamas įrašas yra mano asmeninė nuomonė, kurią aš susidariau iš viešai pateikiamos ir viešai prieinamos informacijos. Nei šis įrašas, nei bet kuri atskira jo dalis negali būti laikoma ar traktuojama kaip teisinė išvada ar teisinė rekomendacija, o taip pat niekaip ir jokia apimtimi negali būti laikomas ar traktuojamas kaip faktų konstatavimas.

Taigi, grįžkime prie praeitame mano įraše nurodytų aplinkybių ir pradėkime nuo to, kad aš esu, ko gero, vienas iš ant rankų pirštų suskaičiuojamų su projektu nesusijusių visuomenės narių, kurie tą koncesijos sutartį skaitė ir analizavo. Tiesa, tą dariau prieš du metus, tai sorry, nebe visus niuansus atsimenu.

Tęsiant toliau, mano asmenine nuomone, visos mano praeitame įraše nurodytos aplinkybės yra viena su kita susijusios labai aiškiais priežasties – pasekmės ryšiais. Kai kas komentuodami sako, jog koncesininkas BaltCap yra nesveiko stambumo investicijų valdytojas. Na o bet tačiau, kad ir kokio nesveiko stambumo tai būtų investicijų valdytojas, galima numanyti, kad laisvų nuosavų beveik 100 mln. Eur, kurie pagal sutartį būtų reikalingi tam taip vadinamam „Daugiafunkciniam objektui“ išvystyti, neturi net BaltCap. Ir spėčiau, kad taip vadinamas koncesininkas statybų finansavimo klausimą sprendė labai paprastai – pats skolindamasis iš kreditorių / skolintojų.

Teoriškai viskas atrodė labai gražu: BaltCap turi sutartinius įsipareigojimus dėl gautinių sumų iš Vilniaus m. sav. bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Kadangi minėti du subjektai yra rinkoje laikomi itin patikimais mokėtojais, vadinasi, kai BaltCap turi sutartinius įsipareigojimus dėl gautinų sumų su šiais subjektais, visi skolintojai / kreditoriai ima šiuos būsimus mokėjimus kaip tikrai įvyksiančius, ir jų pagrindu išduoda paskolas BaltCap minimo projekto vystymui, o pastarajam savo kreditorių naudai, kaip tai dažniausiai vyksta praktikoje, įkeičiant gautinas sumas. Tuo labiau, kad ženklią dalį mokėjimų BaltCap turėjo gauti per dvejus metus nuo statybų pabaigos, o konkrečiai – 59,626 mln. Eur (sakiau, kad sutartį skaičiau).

Tačiau dabar pasirašyta koncesijos sutartis, kad ir kaip ji būtų parašyta vien koncesininko naudai, vis tiek slepia vieną riziką tiek koncesininkui, tiek ir jo kreditoriams: tiek Vilniaus m. sav., tiek Švietimo, mokslo ir sporto ministerija mokėjimus koncesininkui pagal sutartį turėtų pradėti vykdyti tik tuomet, kai stadionas su priedais būtų baigtas. Vadinasi, egzistuoja rizika, kad stadionas su priedais nebus pabaigtas ir, atitinkamai, pareiga savivaldybei bei ministerijai pradėti vykdyti mokėjimus koncesininkui neatsiras.

Todėl koncesininko kreditoriai / skolininkai, finansuodami stadiono statybą, imasi įprastai verslo praktikoje taikomos tokios rizikos valdymo politikos ir paskolą projektui vystyti išdavinėja dalimis. O konkrečiai – va dalis paskolos, kuri yra skirta tau pabaigti ir užaktuoti, tarkime, 20 proc. stadiono statybų. Tiek pabaigsi ir užaktuosi – gausi naują paskolos mokėjimą. Kol tiek nepabaigsi ir neužaktuosi – negausi.

Ir va dabar prisiminkime mano įvardintas ir sugrupuotas aplinkybes: už Nacionalinio stadiono projektą atsakingas koncesininko partneris yra atleistas ir priduotas prokuratūrai. O rinkoje sklando gandai, kad jis „pro šoną“ galėjo praleisti sumą su septyniais nuliais. Kartu koncesininkas šiuo metu nesugeba apmokėti, atrodytų, itin kuklios 200 tūkst. Eur sąskaitos už projektavimo darbus, o ir visi kiti darbai stadione, nepaisant itin įtemptų koncesijos sutartimi numatytų terminų, yra sustoję. Ir ką tai galėtų reikšti? Mano nuomone, tai reiškia, kad šiuo metu koncesininko sąskaitose švilpia vėjai ir koncesininkas tolimesnių stadiono statybos darbų finansuoti nebėra pajėgus. O rangovai be pinigų dirbti nesutinka. Todėl šiuo metu vėjai galimai švilpia ne tik koncesininko sąskaitose, bet ir stadiono statybų aikštelėje.

Taigi, komplikuotos galimybės koncesininkui toliau tęsti stadiono statybos darbus pagal koncesijos sutartį yra koncesininko bėdos. Tačiau kodėl koncesininko bėdos, susijusios su galimai ir pas patį koncesininką padarytomis galimai nusikalstamomis veikomis, dabar TS-LKD partijos ir jos valdžios dėka bandomos dabar perkelti nuo koncesininko ant visų mokesčių mokėtojų pečių? Žinau, kad mane skaito daug žiniasklaidos atstovų. Tai gal galėtumėte užduoti klausimus tiek Vilniaus merui, tiek Vilniaus m. sav. administracijos direktoriui, dėl kokių priežasčių jie dabar bando koncesininko bėdas perkelti ant mokesčių mokėtojų pečių? Tokiais fake‘iniais argumentais apie tariamą force majeure, kurie tik ir parodo, kad dabartinė Vilniaus miesto valdžia visuomenę laiko elementariais kvailiais, kuriems ant ausų gali būti kabinami bet kokie makaronai?

Tuo atveju, jei koncesininkas šiuo metu nebėra pajėgus tęsti stadiono statybų darbų, o mes turėtumėme tokią Vilniaus m. valdžią, kuri, kaip jai ir priklauso, atstovautų rinkėjų ir mokesčių mokėtojų interesus, dabar Vilniaus m. sav. valdžia privalėtų, remiantis CK 6.220 str., pareikalauti iš koncesininko BaltCap patvirtinti, kad ji tinkamai ir laiku įvykdys sutartį, su atitinkamais įrodymais, jog koncesininkas yra pajėgus ir toliau finansuoti Nacionalinio stadiono statybas. Koncesininkui to nepadarius, koncesijos sutartis su BaltCap privalo būti nutraukta dėl BaltCap kaltės, kartu kreipiantis į teismą dėl sutartimi numatytų baudų priteisimo, o taip pat ir dėl žalos atlyginimo, kurios nepadengia sutartimi nustatytos baudos. Va taip turėtų elgtis tinkamai rinkėjus ir mokesčių mokėtojus atstovaujanti Vilniaus miesto valdžia. O mes ką matome?

O mes matome tiek Vilniaus miesto valdžios atstovus, tiek Vyriausybės atstovus (iš tos pačios TS-LKD) partijos, kurie per visur laksto ir drasko marškinius ant krūtinės, kad būtina koncesininkui BaltCap padidinti mokėjimus pagal sutartį. Nes force majeure, suprask. Tai jei jau taip, tai aš, kuris yra tiek skaitęs ir analizavęs tą koncesijos sutartį, tiek skaitęs ir analizavęs tą legendinį nuosprendį, kuriame TS-LKD partija buvo daug kartų aprašyta, ir ne iš gerosios pusės, sakau, kad nuo šiol mes, rinkėjai, visiems TS-LKD partijos sprendimams, kol ši partija yra vis dar valdžioje, privalome taikyti TS-LKD sprendimų korupcijos prezumpciją, kuri reiškia, kad bet koks TS-LKD partijos priimtas sprendimas yra laikomas korumpuotu, iki kol ši partija neįrodo priešingai.

1 KOMENTARAS

  1. Labai ačiū Gerb.advokatui už šitų faktų išaiškinimą ir pateikimą visuomenės žinion.
    Dėkui kad jūs esate ir sėkmės jums.

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Jonas Jasaitis. Piliečio pozicija

Ramybė – kalėdiniuose ir naujametiniuose linkėjimuose bene dažniausiai minimas žodis. Ramybės reikia mūsų namams, apylinkėms, valstybėms. Tačiau pasaulyje...

Prof. Jonas Grigas. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso?

Energija yra pažangos varomoji jėga. Jos reikia vis daugiau. Ar galima pasiskolinti energijos iš kosmoso? Jei taip, ar turime...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penkiasdešimt pirmoji (sausio 9) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Antra para dega Engels (Saratov sritis) naftos perdirbimo gamykla, kuri tiekia kurą šalia esančiai rusų...

Antanas Staponkus. Kada Lietuva turės valstybės laikrodį?

Lietuvos mokslų akademijoje (Vilnius, Gedimino pr. 3) 2025 m. sausio 14 d., 15–17 val., rengiamas Lietuvos sostinės Vilniaus...