Visatoje niekas nestovi vietoje. Žemė sukasi aplink Saulę, Saulė sukasi aplink galaktiką ir net galaktikos nuolat juda. Taigi kodėl viskas kosmose juda?
Viskas priklauso nuo to, kaip buvo sukurta Visata ir joje esantys objektai. Mokslininkai mano, kad Visata prasidėjo nuo Didžiojo sprogimo – itin greito plėtimosi iš be galo tankaus taško, dėl kurio susiformavo viskas, ką matome šiandien.
Nuo pat Visatos pradžios Didžiojo sprogimo jėga privertė ją plėstis į išorę. Pradžia buvo judėjimas, todėl judėjimas Visatoje buvo sukurtas nuo pat pradžių.
Taigi viena iš priežasčių, kodėl viskas kosmose juda yra Visatos plėtimasis. Tačiau šis plėtimasis turi poveikį tik labai dideliems mastams. Mažesniu masteliu sukimasis yra judėjimas, valdantis objektus kosmose. Nėra nieko, kas nesisuktų.
Taip yra dėl kampinio impulso, apibūdinančio judančio objekto sukimosi inerciją aplink ašį. Kai du objektai erdvėje juda arti vienas kito, jų tarpusavio gravitacija traukia juos vieną prie kito. Jei jie nesusiduria arba neskrieja skirtingomis kryptimis, jie linkę skrieti vienas apie kitą. Šis reiškinys paveikia viską – nuo mažiausių mineralų grūdelių iki didžiausių galaktikų.
Saulės sistema buvo sukurta taip, kaip gaminama pica. Jei gaminant itališką picą tešlą išmetate į viršų, ją sukant ji išsilygina į diską. Taip sukurta ir Saulės sistema. Tas sukimosi efektas ištempia dangaus objektus į diską.
Štai kodėl Saulės sistemos planetos sukasi aplink ją. Saulės sistema prasidėjo kaip besisukanti dujų ir dulkių masė, kuri galiausiai susijungė į žvaigždę ir planetas. Kampinis impulsas užtikrino, kad ji niekada nenustojo suktis.
Tačiau galaktikos sukimasis vyksta kitaip, nei tikėtumės iš to, ką matome. Galaktika sukasi taip, lyg būtų vientisas picos padas, o ne sudarytas iš atskirų žvaigždžių. Toliau esančios žvaigždės turėtų judėti lėčiau, nei esančios centre. Bet iš tikrųjų to nematome ir tai yra vienas iš požymių, kad Visatoje yra kažkas beprotiško, ką vadiname tamsiąja medžiaga.
Tamsioji medžiaga nesąveikauja su šviesa, todėl negalime jos matyti teleskopais. Tačiau ji turi masę ir sąveikauja su kitais masę turinčiais objektais dėl gravitacinio poveikio. Tamsioji medžiaga taip pat patiria kampinį pagreitį. Tai dar viena priežastis, kodėl viskas erdvėje juda.
Judėjimas yra pagrindinė Visatos sudedamoji dalis. Tai rodo, kad Visata yra gyva – ne sąmoningumo prasme, bet joje vyksta cheminės ir fizinės reakcijos, o tam reikia energijos. O pati energijos forma yra judėjimas. Gravitacija, tarsi nematomoji Visatos ranka, valdo tą judėjimą.
Tai kiek sveria visata,ir kur tas visatos taškas buvo padėtas prieš sprogimą,kodėl,kaip sprogo,kas sprogdino,ir į kur visatos sprogimas plėtėsi,ar visatai yra erdvės plėstis,kas yra už visatos ribų.Ar akis galėtų būti visatos pavyzdys?Išsiplečiantis ir susitraukiantis juodas centras apjuostas žiedu,už kurio baltuma,ten matyt ir yra tikroji begalinė šviesa.Mūsų visata, kaip akis kūno , kuris stovi ant žemės, kuri yra kitoje visatoje-akyje, kūno,kuris stovi ant žemės,kuri yra visatoje…,panašiai,kaip sudedi veidrodį prieš veidrodį ir matai eilę veidrodžių veidrodyje.
„Žemė sukasi aplink Saulę, Saulė sukasi aplink galaktiką…“
….
Teip, teip, pavargsta Saulė besisukdama spirale link juodosios skylės Paukščių tako galaktikoje, iššoka savaitgalį į tarpgalaktinę erdvę, padaro porą ratų apie kokia nors Andromedos galaktiką ar Mergelės žvaigždyne esanti galaktikų spiečių, o pirmadienio ryte vėl grįžta į savo vietą Paukščio tako galaktikoje.
Tik va, klausimas! Ir labai rimtas! Ar Saulė, išvykdama savaitgali „poilsiauti“, tai daro viena, ar su visa sistema, t. y. pasiima ir apie ją skriejančias planetas?! Aš, kaip Saulės sistemos gyventojas, taip pat norėčiau pakeliauti po kitas galaktikas, nusibodo dieną naktį voliotis ant tos Žemės. Juk naujų Voyager’ių niekas greitai neleis, reikės laukti daugiau nei 200 metų!
⚓
Kažkodėl kirba mintis, kad Tiesos.lt svetainę uždarė ne kokios nors inspekcijos, o patys ėNėSininkai, nes neturi nei ko rašyti, nei yra kam, juo labiau, kad iki artimiausių rinkimų net trys metai.
Pastaruoju metu svetainėje Pozicija.org pasirodę naujieji „intelektualai“ tą abejonę tik sustiprina. Šalia V. Laučiaus atsirado ir tokie proto „bokštai“ kaip Č. Iškauskas, T. Viluckas ir V. Vižinis, vietoje senųjų Tiesos.lt daktarų ir profesorių, turime galimybę gėrėtis J. Grigo moksliniais „šedevrais“. Kas toliau?!